Došao sam da položim račune građanima Niša o tome šta je urađeno od kada je Vlada Srbije boravila u ovom gradu, a urađeno je dosta toga.
U Nišu i rade jedino fabrike koje smo mi otvarali, ovi pre nas su ih samo zatvarali, rekao je između ostalog premijer (i predsednički kandidat vlasti) Aleksandar Vučić preksinoć u Nišu.
Uprkos ovakvoj najavi, Vučić ipak nije podneo iole precizniji „račun“ o tome koja su obećanja – data oktobra prošle godine kada je Vlada zasedala u Nišu, i realizovana, već je uglavnom ponudio nova, sa novim rokovima. Kritičari njegove politike ocenjuju da je izbegao to da uradi jer, prema dostupnim podacima, nije ispunio ni neka od tadašnjih ključnih obećanja. Raspoložive činjenice dovode u sumnju i njegove ocene o tome koja vlast je otvarala, a koja zatvarala fabrike u ovom gradu, kažu oni.
– Doveli smo „Džonson elektrik“, još pre tri godine, a u njemu će za godinu dana biti zaposleno tri hiljade ljudi. Leoni će za tri meseca imati više od 2.000 zaposlenih. Ljude će zaposliti i „Aster“, a uskoro će doći i „Cumtobel“, koji je „mercedes“ u svetu svetla. Danas smo potpisali ugovor sa firmom „Integrejted mikroelektroniks“ (IME), koja će u narednih deset godina zaposliti 1.250 radnika, za šta je Vlada, to sa ponosom kažem, izdvojila subvencije od skoro devet miliona evra. Da li neko može da mi pokaže, ne računajući prethodnu i ovu godinu, da su ikada tolike investicije došle u Niš, a da pri tome nijedan veliki sistem nije ugašen – rekao je Vučić, optužujući vlast „DOS-a“ za „pljačkašku privatizaciju i otimanje narodne imovine“.
On je kazao da je Niš dobio 210 miliona dinara za rekonstrukciju fasada i ulica, kao i „novac za budžetske potrebe“, ne precizirajući iznos.
„Uskoro se završavaju“ istočni i južni krak Koridora 10, a ubrzaće se početak radova na auto-putu Niš-Priština, što je, primetio je, tražila i nemačka kancelarka Angela Merkel.
Miloš Simonović, gradonačelnik Niša iz redova „prethodne vlasti“, koju Vučić proziva za zatvaranje fabrika, kaže, međutim, da je novi ciklus investicija u Nišu započet još u periodu 2008- 2012, kada je formirana niška Kancelarija za lokalni ekonomski razvoj (KLER), obezbeđeno povoljno gradsko građevinsko zemljište i uređene industrijske zone. On podseća da je Vlada Srbije još 2010, kroz dve uredbe o uslovima i načinu privlačenja direktnih investicija, definisala Niš kao „područje od posebnog interesa“, odnosno kao „veliki industrijski centar čiji ubrzan privredni razvoj ima poseban značaj za Republiku Srbiju, posebno u cilju ravnomernog regionalnog razvoja i smanjenja stope nezaposlenosti“.
– Od tada su počele da stižu strane investicije, jer je grad za njih bio spreman, a Vlada ih usmeravala ka nama. Skoro sve investicije koje pominje premijer Vučić dogovorene su i započete, a neke i realizovane u vreme mandata prethodne vlasti. To se odnosi i Džonson elektrik, Leoni, Juru, Juru Šin Von, Beneton… Dakle, ne počinje sve od ove vlasti. Naravno, pozdravljam nastavak takvog trenda koji je, nesumnjivo, na korist našeg grada – kaže za Danas Simonović, koji je za gradonačelnika izabran kao kandidat DS, a danas je izvan stranačke politike.
Radiša Spasić, jedan od predstavnika radnika propalih društvenih firmi u Nišu koji od države već duže od decenije potražuju zaostale zarade, kaže da su „veliki sistemi“ koje pominje Vučić, kao što su Elektronska industrija Niš i Mašinska industrija Niš, počeli nepovratno da propadaju sredinom devedesetih, kada su Srbijom vladale stranke u kojima su bili ili još uvek jesu Vučić, Tomislav Nikolić i Ivica Dačić. Pri tom su, protivno premijerovoj tvrdnji da aktuelna vlast „nije ugasila nijedan veliki sistem“, EI Niš i MIN zvanično su otišle u stečaj upravo u njenom mandatu, u februaru 2015, kaže on za naš list.
Prema tvrdnjama stručnjaka, najveći gubitak radnih mesta u Nišu bio je tokom 90-ih, kada je bez posla ostalo 45.000 industrijskih radnika. Posao se gubio i u poslednjoj deceniji, u nešto manjem broju, kada je na evidenciju Nacionalne službe za zapošljavanje otišlo oko 20.000 ljudi. Uprkos investicionim pomacima, ovaj grad i danas „knjiži“ natprosečnu nezaposlenost, a ispodprosečna primanja.
Prosečna niška neto zarada isplaćena u januaru ove godine iznosila je 38.876 dinara, što je za oko tri hiljade manje od republičkog proseka, a skoro 14.000 manje od proseka u Beogradu. Dve od pet niških gradskih opština već godinama su po prosečnim primanjima među deset najsiromašnijih opština u Srbiji. U gradu je nezaposleno, prema podacima Biroa za zapošljavanje, nešto više od 30.000 ljudi.
Obećanja koja premijer nije ispunio Nišlijama
* Aleksandar Vučić i ministar privrede Goran Knežević su, prema rečima radnika, obećali da će do kraja 2016. godine biti „urađen model“ i započeti isplata zaostalih zarada radnicima propalih društvenih preduzeća u Nišu.
Model nije urađen, isplata zarada nije počela, a radnicima je isplaćena socijalna pomoć. Vučić je prošlog meseca kazao da para za ove radnike – nema, a da će isplata onoga što su davno zaradili ići „u skladu sa mogućnostima“.
Prema dostupnim podacima, u Nišu je evidentirano više od devet hiljada takvih radnika, kojima, prema preliminarnim projekcijama, država duguje oko 4,5 milijardi dinara, ukoliko im bude isplaćivala minimalce.
* Vučić je obećao da će novi Klinički centar Niš biti otvoren 31. marta ove godine.
Tokom prekjučerašnje posete kazao je da će taj KC biti otvoren „kad prođu izbori“.
Na zgradi novog KC se izvode radovi.
* Vučić je, prema pisanju medija, obećao pomoć države Štampariji „Vuk Karadžić“, koja zapošljava osobe sa invaliditetom, a nalazi se pred stečajem. Nedavno je i poslednji radnik štamparije dao otkaz, izvršitelji su popisali stvari, a v.d. direktora Ranko Filipov kaže da se „čeka stečajni upravnik koga će država odrediti“.
* Prema pisanju Južnih vesti, predsednik Vlade nije ispunio konkretna obećanja data građanima u razgovoru sa njima u Domu Vojske:
– Građanka Radica Pavlović, koja je Vučiću skrenula pažnju na problem oštećenih kuća na brdu Mramor zbog dugogodišnjeg klizišta, kaže da se tim povodom ništa ne rešava. Vučić je tada, kaže ona, obećao da će svi žitelji takvih kuća „dobiti stanove za deset dana“.
– Humanitarka Marina Adamović je kazala da je premijer ispunio obećanje da će joj biti omogućena izgradnja kioska „Banka dobročinstva“ u glavnoj ulici, ali da nije ispunio obećanje da će lično priložiti 5.000 evra za takav lokal. Lokal je izgrađen prilozima firmi iz Kraljeva i Niša
– Građanin Saša Arsovski iz Niša kaže da ni pet meseci kasnije niko nije kontaktirao iako mu je premijer Vučić, kako je rekao, u razgovoru obećao da će „država pomoći njegovom detetu“, koje je obolelo od dijabetesa. On i dalje svakog meseca iz inostranstva nabavlja pomagala od 125 evra, a država mu to ne refundira
Zaposleno oko 9.000, planirano još 8.000 radnika
Prema dostupnim podacima KLER-a, od početka 2011. do danas u Nišu je otvoreno „skoro 9.000 novih radnih mesta“, a planirano je ili ugovoreno za relativno bliski period oko 8.000. Niš je na kraju prošle godine, po podacima Biroa za zapošljavanje, imao skoro šest hiljada manje nazaposlenih nego 2011.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.