Đedović Handanović: RHE Đerdap 3 je projekat od posebnog značaja 1Foto: MRE/Emilija Jovanović

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović, razgovarala je danas s ambasadorkom Rumunije u Srbiji Silvijom Davidoju o projektima od zajedničkog interesa u oblasti snabdevanja gasom i elektroenergetskom sektoru, među kojima je najvažnija izgradnja HE Đerdap 3, saopštilo je Ministarstvo rudarstva i energetike..

„Usaglasili smo Memorandum o razumevanju u vezi sa realizacijom projekta gasne interekonekcije Srbija-Rumunija, koji je u postupku usvajanja na Vladi i očekujemo da bude potpisan uskoro. Ova interekonkcija je važna zbog diversifikacije snabdevanja gasom i dodatne sigurnosti snabdevanja potrošača. Vrednost investicije u izgradnju deonice od Mokrina do granice sa Rumunijom dužine 12,8 kilometara, iznosi 12 miliona evra, a planiramo da izgradnja bude završena tokom 2026. godine“, rekla je Đedović Handanović.

Gasna interkonekcija Srbija-Rumunija dugačka je 85 kilometara sa rumunske strane i obezbeđena je podrška Evropske unije za izgradnju ove deonice.

Nakon uspešno završene revitalizacije HE Đerdap 1, kojom je dobijeno novih 114 zelenih megavata i produžen radni vek elektrane za najmanje 30 godina, naredne godine treba da počne revitalizacija i HE Đerdap 2.

„Za elektroenergetski sistem Srbije rekonstrukcija i povećanje snage HE Đerdap 2 za oko 50 megavata značiće veću stabilnost, kao i upotrebljivost rekonstruisanih agregata u narednih najmanje 30 godina od rekonstrukcije“, dodala je ministarka.

Ona je naglasila da je za obezbeđivanje dovoljno energije za balansiranje novih kapaciteta iz OIE u procesu energetske tranzicije, posebno važna izgradnja novih reverzibilnih hidroelektrana. 

„Izgradnja RHE Đerdap 3 jedan je od najvećih projekata ne samo u Srbiji nego i u regionu. Završena je Prethodna studija opravdanosti sa Generalnim projektom, a Vlada Srbije proglasila je izgradnju RHE Đerdap 3 projektom od posebnog značaja. Koordinacija sa kolegama iz Rumunije biće veoma važna kako bismo realizovali ovako kompleksan projekat i zato smo formirali timove i na srpskoj i na rumunskoj strani koji će usko sarađivati u budućnosti“, navela je ministarka.

Takođe je razgovarano i o planovima za povećanje kapaciteta za prenos električne energije, imajući u vidu značajan obim trgovine električnom energijom koji se obavlja između dve zemlje. Obe zemlje deo su Transbalkasnog koridora za prenos električne energije, a kroz projekat „Beogrid“ planirano je da se prenosni kapaciteti na srpsko-rumunskoj granici povećaju za oko 500 megavata, navodi se u saopštenju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari