Srbija i jedan od najbogatijih i najrazvijenijih regiona Evrope, nemačka pokrajina Baden-Virtenberg, ubuduće će veoma tesno sarađivati naročito na ekonomskom i tehnološkom planu, izjavio je potpredsednik srpske vlade Božidar Đelić.

On je to rekao pošto je u Briselu s ministrom predsednikom Baden-Virtenberga Ginterom Etingerom preksinoć potpisao Pismo o namerama koje prethodi memorandumu o strateškom partnerstvu. Kako je najavljeno, srpski predsednik Boris Tadić će krajem godine u Štutgartu potpisati memorandum s čelnicima te nemačke pokrajine. Pismo o namerama potpisano je u briselskom sedištu Baden-Virtenberga, gde se održava međunarodna konferencija „Dunav evropska reka budućnosti“, koju je organizovala ova nemačka pokrajina.

– Potpisivanje memoranduma o strateškom partnerstvu s Baden-Virtenbergom pokazuje koliki značaj Srbija pridaje saradnji s Nemačkom u celini i njenim pokrajinama, a Baden-Virtenberg je, uz Bavarsku, najuspešnija nemačka pokrajina. Ključni sektori moguće saradnje srpske privrede i Baden-Virtenberga su veoma moćna automobilska industrija, jer je ta pokrajina sedište Dajmler-Krajslera i Poršea, ali i energetike. Jedna od najjačih energetskih kompanija u Nemačkoj, ENBW, čiji je ključni partner francuski i svetski gigant EDF, pokazuje veliko zanimanje za tender koji će Srbija do kraja godine otvoriti za ulaganje u dva pogona za proizvodnju električne energije od po 700 megavata na bazi lignita – naglasio je Đelić.

On je istakao da će uskoro biti formirana mešovita komisija Srbije i Baden-Virtenberga za pospešivanje ekonomske saradnje i investicija. Dosad su iz ove nemačke pokrajine finansirana dva projekta u Srbiji, od kojih je investicija nemačke firme Reum u Svilajncu, koja će omogućiti zaposlenje od 300-500 ljudi. Reum proizvodi komponente za unutrašnje delove automobila, što vodi ka mnogo tešnjoj i obimnijoj saradnji Srbije i Nemačke u automobilskoj industriji.

Potpredsednik srpske vlade je istakao da je želja da se srpske naučno-tehnološke ustanove povežu s partnerima u Baden-Virtenbergu, gde je, pored ostalih, i sedište čuvenog univerziteta u Hajdelbergu i čiji je naučnik upravo dobio Nobelovu nagradu. Đelić je pozvao srpske privrednike da se obrate vladi s ciljem da se što brže i temeljitije obave pripreme za učešće Srbije u budućem strategijskom partnerstvu s Baden-Virtenbergom.

 

Privlačenje Folksvagena kao cilj

Naš cilj je da kao investitora privučemo kompaniju Folksvagen, koja bi u Srbiji otvorila fabriku za sklapanje njenih automobila, a Porše, čije je sedište u Štutgartu (središtu Baden-Virtenberga), kontroliše Folksvagenove akcije“. Treba biti uveren da ćemo, poput onoga što su predsednik Tadić i tim Vlade Srbije učinili za dolazak Fijata u Kragujevac, učiniti sve da Srbiju učinimo atraktivnom destinacijom za ulaganje Folksvagena. Ukoliko to uspemo da uradimo, Srbija će biti druga Slovačka, a to će imati snažan lančani efekt na ostatak naše privrede – tvrdi Božidar Đelić, potpredsednik Vlade Srbije.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari