I nemački i francuski političari ocenili su jučerašnji najavu američke agencije Standard end Purs da bi u naredna tri meseca mogla da snizi kreditni rejting nekoj od država evrozone kao namerno u nevreme plasiranu i time političku informaciju. Kad je Standard end Purs zatim juče svoj stav dopunila i pretnjom da će i AAA kreditni rejting Evropskog fonda za finansijsku stabilizaciju, institucije ionako u finansijskoj nevolji, biti snižen za dve ocene naniže ako samo i jednoj jedinoj državi evro zone bude snižen rejting, reč komplot u Evropi se nije mogla izbeći.

Oživeli su bezubi stari predlozi da se zabrani ako ne rejtingovanje, a ono objavljivanje rejtinga država. A nisu se umorili ni zagovornici spasonosne ideje da Evropa oformi svoju rejting agenciju, pošto su sve tri sada ključne, američke. Evropske berze reagovale su lakim padom svojih indeksa, dakle ne preterano nervozno, ali posmatrači na koje se pozivaju ključni evropski mediji veruju da će takođe direktno prozvana Evropska centralna banka na sutrašnjem savetu svojih guvernera odlučiti da dalje snizi svoju sadašnju kamatu od 1,25 odsto, a kao vrlo verovatno se smatra da će objaviti i svoju spremnost da obveznice evrodržava otkupljuje neograničeno iako je, takođe oštrim rečima prozvana, Nemačka dosad to kategorično odbijala.

– Evropa dosad nije stvorila svoju rejting agenciju jer se tržište kapitala razvilo u Americi, dok je Evropa imala više bankocentrični sistem, finansirala se preko banaka, a ne preko tržišta kapitala. Zato su rejting agencije i ostala sidra kredibiliteta nastali u Americi kako bi se obezbedilo poverenje investicione javnosti koja inače nema dovoljno potrebnih podataka“, kaže za Danas Dragan Đuričin, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu. On ne uzima sasvim neozbiljno evropske prigovore američkom uticaju na pogoršavanje evropske dužničke krize.

– Pa, to je posledica 60 godina prisustva Amerike u Evropi posle II svetskog rata. Sve je to američka strategija, samo nekad manje, a nekad više suptilna. Opet, činjenica je da je za 60 odsto ovih evropskih dugova garanciju dala američka banka Goldman Saks – dodaje Đuričin.

Standard end purs je stavila pod lupu 15 država evrozone među kojima su i onih šest sa najvišom ocenom rejtinga AAA – Nemačka, Francuska, Austrija, Holandija, Luksemburg i Finska. Stručnjaci su ocenili da se, prema dosadašnjoj praksi, u 70 odsto slučajeva ovakav status države završi obaranjem rejtinga, a pošto je stresna situacija oko evrozone već višemesečna, verovatnoća da nekoj ili nekolikom evrodržavama bude snižen rejting je i veća od 70 odsto. Francuskoj preti obaranje rejtinga za čak dve ocene naniže.

U petak se sastaju šefovi država i vlada EU. Na tom bi sastanku trebalo da budu usvojene mere za reformu Unije. Ali Standard end purs ocenjuje da nema jedinstvenog stava o tome kako bi „dugoročno bilo više ekonomske, finansijske i poreske konvergencije među članicama“, a da je rizik od recesije u evrozoni veliki.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari