Kancelarija za ekonomski razvoj i projekte (KLERP) u Nišu predstavila je danas u Gradskoj kući jedinstvenu bazu podataka o imovini grada Niša, koja se nalazi na veb portalu gis.ni.rs.
Ana Radovanović iz KLERPA najavila je da će do kraja godine građanima i institucijama biti dostupna potpuna baza podataka u okviru projekta „Efikasno i efektivno upravljanje imovinom u Nišu i Ćupriji kroz uvođenje Geografskog informacionog sistema(GIS)“.
-GIS podrazumeva da na jednom mestu budu objedinjeni svi podaci javnih komunalnih preduzeća, zatim popis gradske i republičke imovine. Cilj je da se poveća efikasnost rada administracije, kao i da građanima i budućim investitorima budu dostupni neophodni podaci-rekla je ona.
Gradski većnik Miroslav Đokić naglasio je da cilj ovog projekta da građanima kroz sistem GIS-a budu dostupni svi neophodni podaci o radu komunalnih preduzeća, dok drugi deo projekta obuhvata unapređenje upravljanja imovinom i poveća efikasnost rada javne administracije.
On je precizirao da se na teritoriji Grada Niša nalazi 21. 992 parcele i 2.425 objekata koji su uneti u ovu bazu podataka.
U KLERP-u su prethodno naveli će GIS, odnosno baza podataka o imovini grada Niša, imati aplikacije za sve aspekte i procese upravljanja imovinom.
-Pregled lokacije svake nepokretnosti omogućen je grafičkim prikazom na mapi. Za svaku nepokretnost može se generisati NEP JS obrazac, a za pregled zbirnih podataka o svim nepokretnostima javne imovine omogućeno je generisanje ZOS JS obrasca. Jednostavnim klikom na nepokretnost na mapi, a brojnim alatima i funkcionalnostima omogućeno je kreiranje upita, sprovođenje analiza i generisanje grafičkih i drugih izveštaja- naveli su u KLERP-u.
Na veb portalu se nalazi kartografski prikaz javne imovine sa svim korisnim i značajnim podacima.
-Na ovaj način dobijaju se relevantne informacije bez direktnih upita i poseta lokacijama. Aplikacija Javna imovina Grada Niša namenjena je investitorima, građanima, zaposlenima u javnim i drugim institucijama i zainteresovanoj javnosti.U cilju stvaranja integrisanog modela efikasnog upravljanja imovinom, kroz nekoliko aplikacija, izvršena je implementacija GIS-a. Kako efikasno upravljanje imovinom podrazumeva i integraciju baze podataka (registra nepokretnosti) sa GIS-om, takođe kroz nekoliko aplikacija, implementiran je GIS – navedeno je na sajtu KLERP-a.
U narednom periodu očekuje se dalje unapređivanje GIS-a grada ostalim slojevima podataka iz oblasti obrazovanja, turizma, komunalne infrastrukture, greenfield i brownfield lokacijama i drugim bitnim podacima o Nišu.
Projekat Efikasno i efektivno upravljanje imovinom u Nišu i Ćupriji kroz uvođenje GIS-a realizuje se u okviru Programa Exchange5, koji finansira Evropska unija iz alokacije za IPA 2014, a sprovodi Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave u saradnji sa Stalnom konferencijom gradova i opština kao implementacionim partnerom.
Telo za ugovaranje svih projekata grant šeme je Ministarstvo finansija, odnosno Sektor za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava Evropske unije (CFCU).
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.