Vozači u Srbiji mogu da budu mirni bar do kraja sezone godišnjih odmora, s obzirom na to da eksperti za energetiku ne očekuju da će u tom preriodu rasti cene goriva.
– Od poslednje promene maloprodajnih cena naftnih derivata naše stručne službe svakog dana kontrolišu kretanje cena sirove nafte na svetskim berzama. Ono što je izvesno je da u ovom trenutku nema uslova za korekciju cena jer nije prekoračen prag za promenu od 3,5 odsto. Takođe, ništa ne ukazuje da će cena sirove nafte naglo rasti ili padati u narednom periodu – kaže za Danas Milan Budimir, portparol Ministarstva rudarstva i energetike Srbije. On dodaje da je veoma nezahvalno prognozirati da li će biti promena cena benzina do kraja leta, ali dodaje da s obzirom na to da cena „crnog zlata“ miruje jedino kurs dolara,koji jača u odnosu na dinar, može da izazove poskupljenje. Ipak, naglašava Budimir, trenutno nema indicija da bi tako nešto moglo da se desi u dogledno vreme.
Bora Tatić, zamenik predsednika Udruženja benzinskih stanica Srbije, ističe da poskupljenja goriva neće biti sve do 1.oktobra.
– Kako sada stoje stvari, još se nisu stekli uslovi za korekciju maloprodajnih cena naftnih derivata. Promene cena ne bi trebalo očekivati sve do kraja sezone godišnjih odmora. Cena nafte u ovom trenutku miruje, a izmenjena Uredba o formiranju cene naftih derivata predviđa da korekcija nastupa kada prag promena dostigne 3,5 odsto. To je jedan od presudnih razloga zbog čega se cena naftnih derivata nije menjala od maja – naglašava naš sagovornik.
S njegovim mišljenjem slaže se i Goran Nikolić, ekonomski saradnik Centra za novu politiku. On ističe da u prilog tezi da cena benzina neće rasti do jeseni ide i to što je dolar oslabio u odnosu na evro.
– Smatram da je Vlada Srbije povukla dobar potez što je promenila Uredbu o formiranju cena naftnih derivata. Na taj način su vozači rasterećeni jer se ne suočavaju sa učestalim poskupljenjima kao što je to bio slučaj ranije. Takođe, ono što je važno pomenuti je i to da maloprodajne cene naftnih derivata više nisu najviše u regionu kao što je to bio slučaj donedavno. Cena nafte na svetskim berzama miruje tako da ne bi trebalo očekivati nagle oscilacije. Stoga, smatram da su predviđanja da poskupljenja benzina neće biti sve do jeseni utemeljena u realnosti – zaključuje naš sagovornik.
Podsećanja radi, poslednji put gorivo u Srbiji je poskupelo 19. maja. Izmene Uredbe o formiranju cene naftnih derivata koje predviđaju pravljenje preseka na svakih mesec umesto 15 dana i procenat promene od 3,5 odsto umesto 1,5 odsto, stupile su na snagu dva dana ranije, 17. maja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.