Sastanak štrajkača iz kragujevačke fabrike kože Partizan sa predstavnicima Ministarstva rada, Akcijskog fonda i Poreske uprave, prekinut je većposle sat vremena od početka pregovora. Pošto radnici Partizana nisu bili zadovoljni stavovima predstavnika Akcijskog fonda, dogovor nije postignut. Na sastanku je trebalo da budu utvrđena potraživanja države i drugih poverilaca prema kragujevačkoj fabrici i da se razmotre zahtevi štrajkača.
Ministar rada Rasim Ljajić izjavio je da je rečo privatnoj firmi i da zbog toga država nema nadležnost da rešava zahteve štrajkača niti može da im isplati potraživanja na ime neisplaćenih zarada.
Zdravstveno stanje jedanaestoro radnika koji već14 dana štrajkuju glađu, sve je kritičnije. Zbog srčanih problema i psihičkih tegoba, svi su pod stalnom lekarskom kontrolom, ali i dalje odbijaju hospitalizaciju u Kliničkom centru. Većina je, uprkos terapiji sedativima i drugim lekovima, u razdražljivom stanju, i nisu raspoloženi za komunikaciju ne samo sa nezvanim gostima, većsa članovima najuže porodice. Atmosfera u upravnoj zgradi Partizana, gde su se smestili štrajkači, sumorna je i napeta. Rezigniranim radnicima kao da više nije stalo ni do čega, a ponajmaje do razgovora sa novinarima: „Dosta je bilo, šta nas više slikate“, čulo se kad je jedan od fotoreportera pokušao da slika kožare na krevetima i nosilima. Na nagovor kolega koji štrajkuju ne gladujući, i koji im pomažu, štrajkači glađu nešto docnije ipak su pristali na razgovor.
– Nema odustajanja, niti odstupanja od postavljenih zahteva. Odavde mogu da nas iznesu mrtve, ili da nam ispune zahteve. A tražimo samo ono što nam po zakonu pripada – naglašava predsednica Sindikata u Partizanu Radolija Vukotić, koja se pre nekoliko dana, kada je jedna od njenih koleginica pokušala samoubistvo, pridružila grupi od jedanaest štrajkača glađu.
Drago Velić, koji je 38 godina radio u Partizanu, rezignirano kaže da je decenije ostavio u ovoj fabrici, „a sada hoće da me izbace na ulicu bez igde ičega“. Živorad Mihajlovićtvrdi da su radnici Partizana godinama gladni. „Godinama unazad ne donosimo kući ni jedan jedini dinar. Ni sami više ne znamo kako preživljavaju naše porodice“, kaže Mihajlović, tvrdeći da u Kragujevcu, sudeći po načinu na koji je minulih godina otuđivana i bukvalno otimana imovina Partizana, ima mnogo korupcije. Radnik Partizana Dmitar Vukelićističe da je malo ko od zaposlenih u ovom preduzeću očekivao ovakvu dramu. „Očekivali smo da nam neko ponudi izlaz iz ove agonije. Ne zanima nas da li će probleme da nam reši poslodavac, ili država. Bitno je samo da naši zahtevi budu ispunjeni“, poručuje Vukelić.
Radnici kragujevačke fabrike Partizan štrajkuju od početka decembra prošle godine, zahtevajući isplatu neisplaćenih zarada od 2000. do danas. Traže i da im se uplate doprinosi za penzijsko-invalidsko osiguranje od 2004. do danas, kao i socijalni program, koji bi podrazumevao otpremnine od po 200 evra po godini radnog staža. U međuvremenu su, u znak dobre volje tokom pregovora sa većinskim vlasnikom firme Jovanom Aleksićem i nadležnim gradskim i državnim organima, odustali od zahteva za isplatu zaostalioh zarada, ali i dalje insistiraju na uplati doprinosa za PIO i izradi socijalnog programa. Fabriku kože Partizan, preciznije 70 odsto kapitala na berzi, kupio je Kragujevčanin Aleksandar Aleksić.
Razočarani štrajkači
Svetozar Bojanić, predsednik štrajkačkog odbora u Partizanu telefonom je obavestio štrajkače glađu i ostale pobunjene radnike u toj kragujevakoj fabrici da su pregovori u Beogradu, od kojih se mnogo očekivalo, prekinuti, i da zahtevi kožara nisu prihvaćeni. „Razočarani smo informacijom iz Beograda. Ne možemo da verujemo da država, uprkos svemu, ne preduzima ništa da nam pomogne. S druge strane, jasno nam je i da država ne sme ništa da preduzme ili da nam obeća, jer bi u tom slučaju morala da rešava zahteve zaposlenih u više od 450 preduzeća koje je privatizacija ojadila na isti ili sličan način“, izjavio je za Danas Živorad Mihajlović, jedan od štrajkača Partizana. On je dodao da će pobunjeni kragujevački kožari odluku o daljim aktivnosti doneti tokom današnjeg dana.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.