Kompanija Simpo iz Vranja saopštila je da je njen poreski dug znatno manji nego što je objavila Poreska uprava i da je neophodno usaglasiti tačan iznos s državnim organima. Simpo nije naveo koliki je iznos duga, a po podacima Poreske uprave, ta kompanija je najveći poreski dužnik u Srbiji, s dugom od 4,5 milijardi dinara.

U Simpu kažu da je tačno da ta kompanija ima neizmirena dugovanja po osnovu poreza i doprinosa na zarade zaposlenih koja su nastala zadnjih nekoliko godina. „Simpo redovno izmiruje obaveze po osnovu PDV-a i carina u mesečnom iznosu od 40 do 50 miliona dinara, obezbeđuje zdravstvenu zaštitu zaposlenih i plaća izuzetno visoke kamate i druge troškove finansiranja kredita“, navode u toj kompaniji. Iz Simpa su podsetili da je u novembru 2012. godine Vladi Srbije predat Program strategije rada i razvoja kompanije u narednih 10 godina, i njega su pozitivno ocenili nadležni državni organi.

Ipak, ministar finansija i privrede Srbije Mlađan Dinkić izjavio je da postoji mogućnost da država postane većinski vlasnik Simpa iz Vranja, ako ta kompanija ne bude u mogućnosti da plati porez. „Ili će Simpo plaćati porez i ostati u sadašnjem vlasništvu, ili postoji opcija da se ponudi konverzija tog poreskog duga u vlasništvo i da kompanija nastavi da funkcioniše u većinskom državnom vlasništvu“, kazao je Dinkić i naglasio da Vladu Srbije ne zanima da država potom ostane vlasnik Simpa, već da se nađe strateški partner. Dinkić je naglasio da je Simpo veoma važna kompanija za jug Srbije, ali da mora da plaća poreze. „Mi smo uveli nultu toleranciju na finansijsku nedisciplinu i ista pravila važe za sve, od dečijeg vrtića do fabrike“, istakao je ministar finansija i privrede Srbije.

Prema Dinkićevim rečima, 2009. ili 2010. godine prethodna Vlada Srbije donela je odluku da se Simpo stavi u posebnu kategoriju preduzeća kome se neće naplaćivati porez dok se nalazi u procesu privatizacije. „Kada smo saznali da oni nisu bili na listama poreskih dužnika, postavili smo pitanje kako je to moguće. Niti je tamo pokrenut proces privatizacije, oni rade kao privatna kompanija gde država ima manjinsko vlasništvo, i mi smo doneli odluku da tako više ne može“, kazao je Dinkić. Ministar je poručio i da svi poreski dužnici moraju da izmire svoje obaveze, da postoji mogućnost zakonskog reprograma duga, ali da u tim slučajevima ta preduzeća moraju dati odgovarajuće garancije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari