Članovi odbora Udruženja tekstilnih radnika u Novom Pazaru juče su započeli štrajk i zatvorili su se u prostorije te asocijacije.

Oni zahtevaju isplatu zarada za period od 1993. godine do prestanka radnog odnosa po osnovu sporazuma o socijalnom programu, a od ministarstava finansija i ekonomije tražili da hitno završi započetu konverziju dugova holding kompanije Raška, kao i povezivanje i dokup radnog staža od strane države, za radnike kojima nedostaje do pet godina za prevremeni odlazak u penziju. Zahtevi su upućeni premijeru Srbije Mirku Cvetkoviću i ministarima finansija i pravde.

U pismima koja su upućena na ove tri adrese navodi se da je između 1993. i 1996. godine veći broj radnika upućen na prinudno plaćeno odsustvo „dok se poslovanje preduzeća ne poboljša“. Tekstilni kombinat je 1998. godine preregistrovan i postao je holding kompanija sa većinskim društvenim kapitalom, tvrdi se da je istog dana održana osnivačka skupština akcionara „gde su bez znanja radnika otuđene akcije u vrednosti od milion dolara“. Zaposleni su zakinuti za primanja 65 odsto prosečne zarade i pred Opštinskim sudom u Novom Pazaru pokrenute su tužbe. Sudskom zaplenom i prodajom jednog dela imovine, neki radnici uspeli su da naplate manji deo svojih potraživanja.

„Očigledna je namera da se izbegnu obaveze koje su nam zakonima Republike garantovana. Više puta smo upozoravali sud i odsek za prinudnu naplatu da realizuje naša potraživanja, ali je to učinjeno samo u izuzetnim slučajevima, gde su advokati blokirali račune holding kompanije i uz proviziju od 10 ili 20 odsto, naplatili potraživanja svojih stranaka. Udruženje tekstilnih radnika predložilo je Agenciji za privatizaciju da se prodajom imovine koja nije u funkciji proizvodnje izmiri bar deo naših potraživanja“, navodi se u pismima raških tekstilaca.

Ministarku pravde Snežanu Malović obaveštavaju i da je prilikom isplate „došlo do zloupotrebe spiskova, koje su sačinili tadašnji predsednik Opštinskog suda Miloš Mladenović i advokati, jer je naplaćivana sudska taksa suprotno odredbama Zakona o taksenim tarifama“ i traže da se ovi navodi provere. Takođe, ministarku pravde obaveštavaju da je 200 radnika uputilo predstavke Međunarodnom sudu u Strazburu i još 1000 se sprema da to uradi.

– Naš štrajk je usmeren prema državi zbog njene nebrige prema radnicima. Idemo do kraja – rekao je za Danas Zoran Bulatović, predsednik Udruženja tekstilnih radnika, i najavio da je moguća „radikalizacija otpočinjanjem štrajka glađu“. Ispred prostorija u kojima se štrajkuje juče su se okupljali radnici i iz drugih propalih novopazarskih preduzeća. Tekstilni kombinat Raška nekada je zapošljavao oko 4.000 radnika u Novom Pazaru i pogonima u Sjenici i Tutinu. Sada samo radi jedva stotinak radnika u matičnim pogonima u Novom Pazaru. Prošle godine, ovo preduzeće se našlo među 11 koja će biti podržavljena.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari