Nakon pokušaja blokade barske pruge u Požegi, što je preksinoć osujetila policija, proizvođači maline iz zapadne Srbije poručili su da neće odustati od protesta, koji su započeli u subotu uveče, sve dok ne isposluju da cena tog voća ne bude niža od 100 dinara i da država obezbedi subvenciju od 26 dinara po kilogramu.
Članovi Unije proizvođača maline i drugog jagodičastog voća proveli su noć između srede i četvrtka u blizini železničke stanice u Požegi i juče do 10 časova držali u blokadi njene prilaze. – Prugu nismo blokirali, jer nismo želeli sukob sa policijom. Kada smo krenuli da blokiramo prugu, policajci su rekli da im je naređeno da to spreče uz upotrebu svih raspoloživih sredstava. Da se ne bi dogodilo kao u Arilju, da policija bije seljake, mi smo odustali od blokade pruge, ali blokirali smo sve prilaze železničkoj stanici u Požegi, rekao je za Danas Dragiša Terzić, istakavši da bi skupština unije trebalo da donese odluke o načinu na koji će se dalje odvajati protest.
S druge strane, nakon sastanka sa vlasnikom hladnjače Sirogojno kompani i njenim kooperantima, u Rupeljevu kod Počege, Miloš Milovanović, pomoćnik ministra poljoprivrede, saopštio je da su učesnici tog skupa dogovorili „da se na osnovu ugovora, koji su već zaključeni, akontna cena, koja je već isplaćena proizvođačima za maline koje su isporučili ovoj kompaniji, poveća za 10 dinara“. On je dodao da se taj „ariljski model“ može primeniti u celoj Srbiji, te da vlasnici hladnjača mogu da uzmu kredite iz Fonda za razvoj i da na taj proizvođačima maline mogu da isplate deset dinara više po kilogramu, te da će taj fond „vrlo brzo prva sredstva plasirati hladnjačama“, poručivši malinarima da je zahtev za subvencijom od 26 dinara po kilogramu nerealan. .
Međutim, Dragiša Terzić, predsednik Unije proizvođača maline i drugog jagodičastog voća uzvraća da „predstavnici Ministarstva poljoprivrede šire dezinformacije“. – To su predstavnici Ministarstva poljoprivrede radili i sa ariljskim hladnjačarima. Davno su propali rokovi da se cena maline u ariljskom kraju poveća za deset dinara“, uzvratio je Terzić.
Bez kredita
– Preduzeće „Sirogojno kompani“ nije koristilo kredit iz Fonda za razvoj, jer imamo odličnu podršku banaka, koje nam nude povoljne kamate“, saopštio je Rade Ljubojević, vlasnik te firme, koja je, kako je dodao, isplatila kooperantima malinu ovogodišnjeg roda zaključno sa avgustom i da je isplatila cenu koja je u skladu sa Pravilnikom o otkupu, te da će o obračunu konačne izvozne cene obavestiti kooperante o doplati.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.