Država tužila Bojovića 1

Dok se proletos tokom preuzimanja Energoprojekt holdinga činilo da država bar pasivno podržava preuzimanje Energoprojekt holdinga od strane biznismena Dobroslava Bojovića, sada stvari deluju drugačije.

Protiv njega i firmi okupljenih u konzorcijumu oko njegovog Napred razvoja kojim je preuzeo većinsko vlasništvo u Energoprojektu, država je podnela tužbu zato što je oštetio interes ostalih akcionara među kojima je sa 33,5 odsto najveća upravo Republika Srbija.

Naime, država je tek u novembru prošle godine, tri meseca posle preuzimanja, imenovala predstavnika u skupštini akcionara. Ona je zatražila vanrednu sednicu skupštine koja je održana 12. decembra prošle godine, na kojoj je na osnovu zaključka Vlade, traženo da se podnese tužba protiv GP Napred (u vlasništvu Bojovića) i firme Triniti kapital (sumnja se da je u vlasništvu ili povezana sa Bojovićem) kako bi se utvrdila ništavost ugovora o korišćenju Energoprojektovog dela Bloka 26, zaključenog 2005. godine.

Inače, kako je Danas već pisao, postoje spekulacije da je upravo gradnja na ovom placu preko puta Beogradske arene, koji su GP Napred i Energoprojekt dobili u zamenu za izgradnju Arene, glavni motiv za preuzimanje Energoprojekta, pošto je prethodno rukovodstvo firme podnelo tužbu za poništenje ovog ugovora koji bi oštetio akcionare Energoprojekta među njima i državu, a donelo ogromnu korist firmi Triniti kapital.

Još jedna tačka dnevnog reda na ovoj sednici je bila sporna, a to je ponuda za preuzimanje Energoprojekt Entela, koju je podneo Energoprojekt holding zajedno sa Bojovićem, Napred razvojem i ostalim firmama iz konzorcijuma. Predstavnik države je zahtevao da se izuzmu glasovi lica koja zajedno deluju, odnosno firmi oko Dobroslava Bojovića. U svakom od ovih slučajeva Bojović je preglasao državu. Ovo je bio i povod državi da podigne tužbu protiv njega.

Inače, nakon preuzimanja holdinga Bojović je, slučajno ili namerno, udario u zid. Nisu prošle ponude za preuzimanje nijedne zavisne firme Energoprojekt Entela, Energoprojekt opreme i Energoprojekt industrije, dok je osiguranje Energoprojekt garant prodato Sava osiguranju. Stav države je i da je sporan pokušaj da za preuzimanje Entela plati Energoprojekt holding koji se pojavljuje u ponudi, umesto Bojovića. Takođe, prethodnu ponudu za preuzimanje Entela odbacila je Komisija za hartije od vrednosti uz objašnjenje da je preniska ponuđena cena.

Zanimljivo je da je u Energoprojekt opremi zakazana sednica skupštine za 2. februar. Na njoj bi trebalo da bude zamenjeno rukovodstvo, ali je sadašnji menadžment, pozivajući se na rešenje Privrednog suda u Beogradu iz novembra prošle godine, suspendovalo glasačko pravo Energoprojekt holdinga koji je vlasnik 68 odsto Opreme, čime faktički suspenduje Bojovićeve glasove.

Komisija za hartije od vrednosti je odbila i ponudu za preuzimanje još jednog zavisnog društva, Industrije uz obrazloženje da je došlo do konflikta interesa s obzirom da je procenitelj vrednosti Industrije postavljen za člana NO Energoprojekt holdinga.

S druge strane, neki spekulišu da Bojović namerno daje preniske ponude za zavisna preduzeća kako bi ih Komisija odbila, pošto nema dovoljno novca da isplati male akcionare. U medijima se pisalo da je već založio kod AIK banke akcije Holdinga za kredit kojim ih je otkupio, ali da mu je dalje kreditiranje obustavljeno. Do zaključenja broja Bojović nije odgovorio na pitanja Danasa.

Pad vrednosti

Vrednost akcije Energoprojekt holdinga koja je prilikom preuzimanja iznosila 1.501 dinar pala je na svega 844 dinara. Država je sa svojih 3.671.205 akcija u Holdingu na padu cene izgubila, mada samo računovodstveno, oko 2,4 milijarde dinara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari