Oko 450 malih akcionara, bivših i sadašnjih radnika požeškog preduzeća Budimka, traže od te firme, odnosno od države koja je, nakon neuspele privatizacije, postala većinski vlasnik fabričkog kapitala, da im isplati zarade koje nisu primili prethodnih godina. Oni ističu da će se obratiti sudu u Strazburu, ukoliko zaštitu svojih prava ne ostvare u domaćim sudovima, kojima su se nedavno obratili.


Predstavnici malih akcionara ističu da im se duguje 6,5 miliona evra i to za zarade od 1997. do 2001, od 2009. do 2010. i za tri plate iz 2005. godine. Time se fabrika za preradu voća i povrća, koja je pre dvadesetak godina bila jedna od najuspešnijih u prehrambenoj industriji, suočila sa velikim problemom, iako je, zahvaljujući prvenstveno zaposlenima, koji su uspeli da prevaziđu teško stanje nakon poništene privatizacije, pre tri godine godine obnovila proizvodni proces. U fabrici, koja izveze više od polovine proizvodnje, trenutno je zaposleno 120 radnika.

Ljubiša Stojković, predsednik malih akcionara, podseća da su radnici 2009. godine, kada je većinski vlasnik Budimke postao konzorcijum na čelu sa Milanom Tepićem, potpisali ugovor sa vlasnikom o otpustu duga. Radnicima su, kako objašnjava, isplaćene pojedinačne sume od 20.000 do 40.000 dinara, a ostatak je trebalo da se isplati do prošle godine. Kako je kupoprodajni ugovor raskinut 2010, a preduzeće se našlo u izuzetno teškoj finansijskoj situaciji i zbog drugih dugova, isplate za dugovanja radnicima su obustavljene.

– Imenovan je zastupnik kapitala, a kasnije i direktor Đorđe Stevanović, što su radnici podržali. Kako bi se vratio dug radnicima, poslovodstvo je u to vreme odlučilo da se zaduži kreditom od milion evra, ali to nije uspelo, jer su banke tražile da firma mora da ima mesečni obrt od dva miliona evra, što nije bilo moguće – podsetio je Stojković.

On je dodao da su zaposleni u dogovoru sa poslovodstvom odlučili da se odreknu dve trećine duga i da im preduzeće, do aprila 2012. godine, isplati iznos duga.

– Međutim, do danas više od 90 odsto zaposlenih nisu primili ništa, pa su radnici u grupama tužili preduzeće, zbog čega su neke tužbe u Ustavnom sudu, neke u Apelacionom sudu, a neke u Opštinskom sudu u Požegi – navodi predsednik malih akcionara i kaže da radnici iščekuju presude, a ukoliko one ne budu bile u njihovu korist, obratiće se sudu u Strazburu i tužiti državu, koja je vlasnik preduzeća.

Bivši tehnički direktor i nekadašnji predsednik fabričkog sindikata Milan Paunović, koji je u tom preduzeću radio skoro četrdeset godina, kaže da mu je žao zbog nastale situacije, ali da mali akcionari neće odustati od svojih zahteva.

– Bili smo spremni da prihvatimo da nam isplate jednu trećinu duga, a kada je to prihvatilo više od 80 odsto radnika, direktor nam je rekao da je to bila samo proba i zbog toga ćemo ići do kraja u ostvarenju svojih prava – poručio je Paunović.

Istakavši da Budimka nema novca za isplatu radničkih plata, direktor Đorđe Stevanović navodi da je rešenje u novoj privatizaciji, jer bi kompletan dug, pa i onaj prema radnicima, bio isplaćen iz privatizacionih prihoda.

– Ranije je bilo zainteresovanih kupaca, ali sada se niko ne javlja – rekao je direktor Budimke, objasnivši da ukupni dugovi tog preduzeća iznosi oko 7,1 milion evra, od čega se radnicima za plate duguje 6,5 miliona evra, a vrednost preduzeća je oko 15 miliona evra.

Država odustala od isplate

Direktor kaže da preduzeće redovno isplaćuje dobavljače i da izvozi oko 54 odsto proizvodnje, ali da je država odustala od isplate duga radnicima, jer su, kako je istakao, neki od njih tužili državu.

Struktura vlasništva

Vlasništvo države u preduzeću je 56 odsto, Jugoeksport u stečaju (u kome je država takođe većinski vlasnik) ima 20 odsto, dok mali akcionari raspolažu sa ostatkom kapitala. Krajem prošle godine bilo je indicija da je za Budimku bila zainteresovana jedna ruska firma, ali od toga izgleda neće biti ništa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari