Odlukom Vlade Srbije cene prirodnog gasa za industriju povećaće se za 10 odsto od 15. januara a za individualne potrošače, u istom procentu, od 1. februara. Obrazloženja za korekciju cene su uvek ista i ima ih dosta, nabavna cena gasa je veća od prodajne, Srbijagas je opterećen dugovanjima zbog nenaplaćenih potraživanja, Srbija je potpuno uvozno zavisna kada je reč o tom energentu.


Dok stručna javnost objašnjava da cenu gasa u Srbiji neumitno diktira cena po kojoj „plavi energent“ dobijamo iz Rusije i time pravda poskupljenje, istovremeno se mogu čuti i komentari da će zbog niskih plata i očekivanih poskupljenja koje će uslediti zbog više cene gasa, takav čin biti udar na standard građana. Žalosna činjenica je da brojna poskupljenja u Srbiji, među njima i energenata poput gasa, istovremeno ne prati i rast zarada. Zbog toga je i najavljeno poskupljenje „plavog energenta“, bez obzira na sva racionalna objašnjenja zašto to mora da bude tako, zabrinulo potrošače. Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije, uveren je da će nove cene gasa dovesti do talasa poskupljenja.

– Sasvim je izvesno da će svi oni proizvođači koji su vezani za potrošnju gasa dići cene svojih proizvoda ali očekujem da će pod raznoraznim izgovorima to učiniti, kao što je to uobičajeno, i oni trgovci koji ne koriste gas kao energent. Dakle, poskupljenja će biti, što će svakako izazvati udar na standard građana. Mislim da je najbolji komentar kada je reč o poskupljenju onaj koji sam čuo od ministarke energetike Zorane Mihajlović a to je „džaba poskupljenje ako nema ko da ga plati“. Ipak, mislim, da će se negativna praksa koja je postojala u prošlosti kada je reč o trgovini gasom promeniti. Naime, dobili smo obećanja od ministarke Mihajlović da će se gas kupovati onda kada je najjeftiniji a ne kada je najskuplji kao što je dosad često bio slučaj. Ako se takva politika zaista i bude ostvarila, to će svakako predstavljati olakšanje za potrošače – naglašava Papović.

Naš sagovornik ne očekuje da će poskupljenje gasa probiti planirani iznos inflacije za ovu godinu jer kako kaže da početkom godine cenovnom politikom vlada probija „plafon“ kada je reč o inflaciji, ali da ga „pegla“ u narednim mesecima kako bi inflacija ostala u granicama planiranog.

– Kada je reč o tržištu gasa, jeftiniji i realnije cena „plavog energenta“ možemo da očekujemo samo kada zavlada liberalizacija tržišta, kada se distributeri udruže i počnu da uvoze jeftiniji gas ali i kada se Srbijagas uredi kao javno preduzeće na pravi način, a ne da kupuje brojna preduzeća koja su doživela fijasko u procesu privatizacije, a što utiče na poslovanje Srbijagasa – ističe Papović.G. Vlaović

Dodatni udar na standard

Generalni sekretar Udruženja za gas Srbije Vojislav Vuletić naglašava da je poskupljenje gasa neminovnost.

– Poznato je da je Srbijagas u velikim dugovanjima koja mu ugrožavaju poslovanje. Ovo poskupljenje će pomoći da se bar deo tih nedaća otkloni. Takođe, Srbija kao proizvođač struje može da balansira kada je reč o ceni tog proizvoda, međutim kada je reč o gasu u potpunosti zavisi od one cene koja joj je nametnuta od strane prodavca. Sa druge strane, plate u Srbiji su niske, narod nema para i svakako je da će poskupljenje gasa predstavljati dodatni balast za građane – zaključuje Vuletić.

Besplatni struja i gas za socijalno ugrožene

Ministarstvo energetike Srbije predložilo je da socijalno ugroženi građani mesečno besplatno dobijaju 120 kilovat sati struje tokom cele godine i 90 kubnih metara gasa tokom grejne sezone. Kako se navodi u predlogu uredbe o energetski zaštićenom kupcu objavljenom na sajtu Ministarstva, zaštita se ostvaruje direktnim umanjenjem računa ili preko strogo namenskih garantnih pisama na ime, bez mogućnosti prodaje ili zamene. Novac za isporuku određenih količina struje ili gasa zaštićenim kupcima obezbeđivaće se u državnom budžetu u delu iz kojeg se obezbeđuju i druge naknade korisnicima svih vrsta socijalne pomoći. Beta

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari