Efektiva: Kako Vrhovni kasacioni sud štiti banke 1Vrhovni kasacioni sud: Foto BETAPHOTO/NENAD PETROVIĆ/DS

Pojedina veća Vrhovnog kasacionog suda (VKS) su se stavili u zaštitu poslovnih banaka, svesno tumačeći pojedine zakonske odredbe na pogrešan način, saopštilo je udruženje za zaštitu potrošača Efektiva.

Oni preciziraju da pojedina veća Vrhovnog suda pogrešno tumače odredbu člana 100. stav 3. Zakona o parničnom postupku (ZPP).

Iz ovog udruženja objašnjavaju da je još 2018. godine VKS zauzeo stav da je naplata troškova obrade kredita (TOK) nezakonita i faktički je pozvao građane da tuže banke i ostvare pravo na povraćaj tog novca.

Kao rezultat toga, pokrenuto 200.000 sporova koje su građani 100 odsto dobijali, podsećaju oni.

Međutim, kako iz Efektive ukazuju, kada su shvatili da im je to preveliki trošak, bankari su izlobirali promenu stava, pa je VKS 2021. godine u svoj stav dodao deo koji se odnosi na deo ugovora o kreditu, koji se zove „ponuda“.

To znači da ako je korisnik pre zaključenja ugovora o kreditu, dobio i potpisao ponudu, u kojoj piše da će platiti TOK, onda on taj spor gubi.

S druge strane, ako ponudu nije dobio ili u njoj ne piše ništa o TOK, on će spor dobiti.

Iz Efektive poručuju da to okvirno znači da ugovori zaključeni do 2012. godine dobijaju sporove, jer tada nije bilo punude. Kada je reč o ugovorima od 2012. do 2015, šanse su 50:50, a oni ugovori potpisani posle 2015. gube sporove, jer u njima ponude postoje.

Oni podsećaju da su, pre promene stava, banke sve sporove gubile, nevezano za ponudu.

„Da bi dobile što više sporova, čak i tamo gde nema ponude, banke ih falsifikuju, i sudu prilažu nekakve kopije, umesto originala, kako zahteva Zakon. Pojedina veća VKS im to prihvataju i presuđuju u njihovu korist iako se radi o očiglednoj zlopuotrebi“, tvrde iz Efektive.

Oni dodaju da nije poznato šta je moglo da utiče na ovakvu promenu pravnog stava, „da li je to neznanje, korupcija ili nešto treće“.

„U svakom slučaju posledice ovakve promene stava će osetiti sami građani koji su imali hrabrosti da se upuste u sudske postupke protiv ‘nejakih’ banaka“, upozoravaju iz ovog udruženja.

Građanima preostaje da se obrate Ustavnom sudu Srbije ustavnom žalbom zbog povrede prava na pravično suđenje i pouzdaju se u profesionalnosti i stručnost sudija ovog Suda, kažu iz Efektive.

Detaljan tekst pročitajte na sajtu Efektive.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari