EU planira da uvede minimalnu cenu čelika 1Foto: EPA/ FRIEDEMANN VOGEL

Kako bi tržište čelika zaštitila od nelojalne konkurencije, za koju sumnjiči nekoliko zemalja sveta, a među njima i Srbiju, Evropska unija će se uskoro odlučiti na propisivanje najniže minimalne cene čelika, saznaje Danas u diplomatskim krugovima bliskim Briselu.

Na taj način će, tvrdi naš sagovornik, EU zaštititi svoje tržište, a ko bude kršio taj propis neće moći da distribuira proizvode od lima na evropsko tržište.

Evropska unija naime tereti Rusiju, Iran, Ukrajinu, Brazil i Srbiju da niske cene proizvoda od čelika koje nude na tržištu EU nisu plod konkurentnosti, već rezultat različitih vidova državne pomoći i malverzacija koje nisu u skladu sa evropskim normama i ne tolerišu se u državama članicama EU. Kada je reč o Srbiji smatra se Hestil koristi resurse koji mu ne pripadaju, a koje mu Srbija prepušta. Sumnja se da Kinezi ne plaćaju komercijalnu cenu struje, gasa i vode i da imaju druge beneficije koje ih dovode u povlašćen položaj. Sve to izaziva bojazan da bi Hestil, ali i država Srbija na čijoj teritoriji Kinezi posluju mogli da dožive određene finansijske sankcije od strane Evropske unije.

Ipak, kako tvrdi naš izvor, Srbija bi mogla da izbegne takvu sudbinu u slučaju da naše vlasti brzo i dosledno a u skladu sa EU standardima, na transparentan način, definišu odnose sa kineskim partnerom. To podrazumeva razgraničenje imovine i zakonito postupanje sa istom, onemogućavanje potencijalnih prevara sa limom proizvedenim u Kini i prestanak davanja skrivenih subvencija Železari Smederevo u vlasništvu Hestila. Srbija je već više puta demantovala sve ove optužbe.

Privatizacioni savetnik Branko Pavlović kaže za Danas da će se globalni sukob Evropske unije sa jedne i Kine sa druge strane sve više zaoštravati i da shodno tome Srbija treba da zaštiti sopstvene interese.

– Nesporazumi EU i Kine oko trgovine čelikom se sve više produbljuju, a najveći problem za nas je što u tom slučaju Srbija može da bude kolateralna šteta. Naime, ako su tvrdnje Evropske unije da država i dalje na određene načine subvencioniše ili pomaže Hestil Srbija, to može da izazove kaznene mere EU prema našoj zemlji što svakako nije u našem interesu. Shodno tome ako državna pomoć Hestilu postoji sa tom praksom odmah treba da se prekine, a nadležni u našoj zemlji da učine sve da se opravdaju pred Briselom i garantuju da se to više neće ponavljati. Na taj način Srbija štiti sebe, odnosno interese građana Srbije. Trgujemo sa EU, Železara Smederevo prodaje lim na tom tržištu i propisana pravila treba poštovati – objašnjava Pavlović.

On je uveren da će EU i Kina probleme koji postoje između njih rešiti pregovorima.

– Ako bi bilo kojom merom EU onemogućila izvoz lima iz železare u vlasništvu Hestila, Kinezi bi to shvatili kao napad na njihove ekonomske interese. Stoga bi preduzeli kontramere koje bi veoma žestoko pogodili ekonomiju Evropske unije a posebno Nemačke. Zato verujem da će Kina i EU pregovarati o problemu trgovine čelikom poreklom iz te zemlje i na kraju naći obostrano prihvatljivo rešenje – navodi naš sagovornik.

Ekspert za strana ulaganja Mahmud Bušatlija takođe smatra da Srbija prvenstveno mora da štiti sopstvene interese.

– Ako se Srbija obavezala prema EU da prestane da pomaže preduzeća poput železare nakon privatizacije onda toga i treba da se pridržava. Ne vidim da je za evropsko tržište opasno čak i da je tačno da na njega pristižu proizvodi iz Smedereva u koje su umešane i komponente iz Kine. Naime, treba imati u vidu da je proizvodnja u smederevskoj železari mala da bi ugrozila kretanja na stabilnom i moćnom tržištu poput EU ali je očito reč o principijelnom stavu Evropske komisije koji se mora poštovati – kategoričan je Bušatlija.

On dodaje da je jedini način da se Srbija zaštiti transparentno ponašanje.

– Ako država nema od čega da strahuje, ako skrivenim subvencijama ili na bilo koji drugi način ne pomaže Hestil trebalo bi da pozove predstavnike EU da dođu i prekontrolišu stanje u smederevskoj železari. To bi bila najbolja odbrana od optužbi da se tu dešava nešto „ispod žita“ i da se krše obaveze koje smo preuzeli prema Evropskoj uniji. U slučaju da tajne pomoći Kinezima nema, ne postoji razlog da naša vlast tako i ne postupi – zaključuje Bušatlija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari