Velike globalne naftne kompanije, poput Britiš petroleuma, Šela i Total enerdžis, izgubile su 44 milijarde dolara zbog prestanka poslovanja u Rusiji, što čini 40 odsto od ukupnih 110 milijardi dolara gubitaka koje su iz istih razloga zabeležile različite industrije, prenosi magazin “Nedelja” Nacionalnog naftnog komiteta Srbije, pozivajući se na Fajnenšel tajms.
Analiza tog lista pokazala je da je naftna industrija pretrpela najveći finansijski gubitak zbog naglog odlaska iz Rusije, nakon njene invazije na Ukrajinu započete u februaru prošle godine.
Sledeća najveća kategorija gubitaka sa preko 15 odsto su komunalne usluge. Nakon što je napustio Rusiju, britanski BP je prošle godine zabeležio trošak umanjenja vrednosti svog poslovanja u Rusiji od 24 milijarde dolara. Ta naftna kompanija je posedovala manji deo Rosnjefta.
Prošle godine, anglo-holandski Šel je utvrdio otpis od pet milijardi dolara prilikom izlaska iz Rusije. Šel je bio među prvim kompanijama koje su objavile nameru da napuste Rusiju nakon invazije na Ukrajinu.
S druge strane, kompaniji Total enerdžis je trebalo neko vreme da ode. Francuski gigant imao je udeo u LNG projektu pod vodstvom Novateka, ali je krajem 2022. najavio da će ga napustiti, zabeleživši umanjenje vrednosti od 3,7 milijardi dolara jer nije mogao preprodati projekat Novateku zbog zapadnih sankcija Rusiji. Total enerdžis je ranije ove godine najavio da će Rusiju ostaviti sa obezvređenjem od oko 4,1 milijardu dolara, što je inače zabeleženo u izveštaju za prvi kvartal 2022. Projekat Arktik LNG 2 Novateka i smanjenje rezervi gasa Total enerdžis su uzroci tog gubitka. Izlazak Total enerdžis iz Rusije koštao je tu kompaniju ukupno 14,8 milijardi dolara, izračunao je FT.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.