Finansijsko obrazovanje u skoro dvesta osnovnih škola u Srbiji 1Foto: Erste/Promo

Erste banka je objavila da je u njen projekat „Škola novca za osnovca“, koji spovodi sa Ministarstvom prosvete, uključeno skoro 200 škola u Srbiji, a obuku je prošlo 1.300 nastavnika.

Projekat je pokrenut 2020. godine sa ciljem da unapredi znanje učenika iz ove oblasti i pomogne im da se bolje pripreme za složeni svet finansija.

„Finansijska pismenost danas je jedna od osnovnih životnih veština, neophodna za snalaženje u savremenom društvu. Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) uključila je ovu temu u PISA testiranje od 2012. godine, dok su učenici iz Srbije prvi put učestvovali u testiranju finansijske pismenosti 2018. godine.“, navela je banka.

Dodaje se da su sa prosečnim brojem bodova od 444 rezultati ukazali na značajne izazove u odnosu na vršnjake iz drugih zemalja.

Na trećoj konferenciji „Škola novca za osnovca“ sumirani su rezultati i predstavljeni najbolji primeri iz prakse. Samo u prethodnoj školskoj godini edukovano je gotovo 700 nastavnika, čime se dodatno ojačao kapacitet škola za prenošenje znanja iz oblasti finansijske pismenosti.

Konferenciji su prisustvovali nastavnici, učitelji i direktori škola, predstavnici Ministarstva prosvete, Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja i Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja.

Pomoćnik ministra prosvete Milan Pašić je zahvalio Erste banci na dosadašnjoj saradnji na projektu „Škola novca za osnovca“ i pozvao druge škole da se priključe.

„Živimo u vremenu intenzivnih promena i upravo zbog toga naša odgovornost jeste da mladim generacijama obezbedimo ne samo znanja i veštine potrebne za sigurno i odgovorno upravljanje finansijama, već i da im omogućimo da postanu odgovorni građani, svesni mogućnosti i izazova“, rekao je Pašić.

Direktorka komunikacija u Erste banci ;Marija Mutić je istakla da ta banka vidi svoju obavezu i odgovornost u tome da doprinese finansijskoj pismenosti društva, a izuzetno joj je važno da upravo mlađe generacije dobiju adekvatno obrazovanje kako bi kasnije tokom života bile osnažene da donose dobre finansijske odluke i bolje razumeju složeni svet novca.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari