Vrednost novozaključenih lizing ugovora u prvom kvartalu 2024. godine porasla je za 20 odsto u poređenju sa istim periodom prošle godine, pokazuju podaci Asocijacije lizing kompanija Srbije (ALCS), saopšteni na panelu o elektro-mobilnosti održanom na Fruškoj gori.
U proseku svako treće novo vozilo finansirano je putem lizinga, a tokom prošle godine dvostruko je povećano i finansiranje električnih vozila putem lizinga.
Generalna sekretarka ALCS Teodora Milenković istakla je da je vrednost novozaključenih ugovora u prvom kvartalu ove godine iznosila više od 206 miliona evra, a da u strukturi ugovora prednjače putnička vozila sa 47 odsto.
„U prvom kvartalu 2024. godine, broj ugovora porastao je za čak 28 procenata, a plasman putničkih vozila prate komercijalna, teretna i ostala vozila, mašine i oprema, pa nekretnine“, objasnila je Milenković.
Ona je dodala da je, prema MUP-ovim podacima o prvoj registraciji, u prva tri meseca 2024. godine, prodato 20 odsto više putničkih i lakih komercijalnih vozila u poređenju sa istim periodom prethodne godine.
„Ovo se delimično može objasniti dobrim rezultatima Sajma automobila, čiji su pozitivni efekti uticali i na lizing tržište“, navela je Milenković.
Predsednik UO ALCS Ivan Jauković kazao je da se lizing smatra vrlo inovativnim finansijskim proizvodom.
Kako je pojasnio, inovativnost lizinga ogleda se i u tome što finansira najrazličitije predmete, pomaže dostizanju zelenih ciljeva kompanija, ali i odgovara na brojne potrebe fizičkih lica.
„U poređenju sa prethodnom decenijom, pa čak i nekoliko godina ranije, primećujemo da su se potrebe pravnih i fizičkih lica dosta promenile. Kompanije svoje poslovanje u mnogome baziraju na zelenim ciljevima i lizing ih tu podržava jer finansira najrazličitije moguće predmete. Električni i hibridni automobili su postali svakodnevna pojava kad govorimo o finansiranju vozila, a od drugih „zelenih“ predmeta tu su punjači za električna vozila i solarni paneli. Zanimljivo je da su čak i prvi električni autobusi, koje koriste privatni gradski prevoznici, finansirani na lizing“, napomenuo je Jauković.
Tokom diskusije, Boris Stević, član UO ALCS je istakao da bi ukidanje PDV-a na kamatu učinilo lizing atraktivnijim kod nabavke novih i polovnih putničkih vozila.
„Ovakvo rešenje omogućilo bi većem broju građana i privrednim subjektima da obezbede novija vozila i pozitivno utiču na smanjenje nivoa zagađenja. Na ovaj način unapredili bismo sadašnji prosek starosti vozila u Srbiji koji je 17,5 godina, dok je prosečna starost vozila u Evropskoj uniji 12 godina“, naveo je on.
Predstavnici ALCS smatraju da će inovativnost lizinga kao finansijskog proizvoda, omogućiti stabilan rast i u narednom periodu.
„Projekcije su da će vrednost novozaključenih lizing ugovora do kraja godine dostići milijardu evra, a zaštita životne sredine, društvena odgovornost i savesno korporativno upravljanje ostaju glavni principi kojima se lizing kompanije rukovode“, zaključila je Teodora Milenković.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.