Od prodaje Geneks kule, jednog od simbola Beograda i sedišta nekada najuspešnije jugoslovenske firme, Generaleksporta, prošlo je godinu dana, a novi vlasnik, kompanija Eureka bar, iako ju je platila 20 miliona evra ništa nije uradila, pa je i dalje zapuštena, objavio je danas Forbs Srbija.
Na Zapadnoj kapiji Beograda, imenu koje je kula dobila zbog položaja na zapadnom kraju grada, Eureka bar ništa nije promenila, rekao je predsednik Skupštine stanara stambene kule Božidar Stavrić.
„U Geneks kulu nije uložen nijedan dinar za dve decenije. Tako je i sada sa novim vlasnikom. Sve je ostalo isto kao pre godinu dana, pre prodaje kule. Ništa se nije radilo, niti je neko dolazio“, rekao je Stavrić.
Za njega i većinu stanara stambenog dela Geneks kule, prodaja solitera „obavijena je velom tajne“. Stavrić ističe da je Eureka bar pokušala da pomeri rok u kome treba da uplati novac Agenciji za licenciranje stečajnih upravnika (ALSU), ali da u tome nije uspela.“Da nisu uplatili ostatak novca ALSU, ostali bi bez osam miliona evra, koje su dali kao zalog. Sve mi to izgleda kao kupovina u magli.
Ostaviti tek tako da stoji nešto što si platio 20 miliona evra nema smisla. Da li će to ići dalje na prodaju ili šta planiraju s kulom, ko zna“, rekao je Stavrić.
Prema njegovim rečima, stanari stambenog dela zgrade osporavaju kupovinu jer je prodat i deo imovine koji tu ne pripada.
„Mi smo kao stambena zajednica Geneks kule u sporu sa „Generaleksportom u stečaju“ zbog 58 garažnih mesta ispod stambene zgrade, galerije koja se nalazi na krovu stambene zajednice i pasarele u dva nivoa koja povezuje stambeni i poslovni deo Geneks kule. Sve to je takođe otišlo kupcu, a nije trebalo“, rekao je Stavrić.
A na samoj licitaciji prošle godine bilo je izuzetno burno, pa je prodaju pratila čak i patrola policije. Prisustvovali su i eko-aktivisti, odnosno opozicioni narodni poslanici i dobar deo stanara stambenog dela Geneksa. Bunili su se, pre svega, zbog početne minimalne cene koju je ALSU odredio, a to je oko 834,7 miliona dinara (oko 7,1 miliona evra).
Među zainteresovanim kupcima nalazilo se sedam kompanija, a na kraju je Eureka bar jedina bila spremna da plati tri puta više, odnosno 2,4 milijarde dinara ili 20 miliona evra.
Na prodaju je tada ponuđeno 28 poslovnih prostora, površine 14.943 kvadrata, dok prostori između 27. i 35. sprata imaju površinu veću od 1.450 kvadrata. Prodajnu celinu čine i garaža ukupne površine 9.023 kvadrata, kao i 10 garaža površine 6.445 kvadratnih metara. Sve je to dospelo u ruke Aleksandra Kajmakovića, poznatijeg po nadimku Aca Bosanac, u čijem je vlasništvu firma Eureka bar.
Ta kompanija se, prema podacima APR-a, bavi pripremanjem i posluživanjem pića, osnovana je u martu 2011. godine i spada u preduzeća srednje veličine. Iz finansijskog izveštaja za 2022. godinu u Agenciji za privredne registre (APR) vidi se da je poslovni prihod Eureka bara iznosio oko 2,75 milijardi dinara (oko 23,4 miliona evra), uz neto dobitak od 622,7 miliona dinara (oko 5,31 milion evra).
Eureka bar u svom vlasništvu ima nekoliko prestižnih restorana u Beogradu –Lafajet, Kazinu, Butik, Tri šešira, Kolarac, Proleće… Njihov vlasnik, Kajmaković, uhapšen je početkom 2021. godine i to u jednom od svojih kafića.
Kako je Tužilaštvo za organizovani kriminal tada navelo za Insajder, Kajmaković je saslušan u okviru predistražnog postupka u kome se ispituju „sve okolnosti vezane za finansijske tokove kriminalnih aktivnosti organizovane kriminalne grupe Veljka Belivuka i Marka Miljkovića“.
Kontroverzni biznismen u svoj portfolio sada je upisao i Geneks kulu. Iako u katastru još nije zabeležena promena vlasnika, jer se za poslovnu kulu Geneksa i dalje vodi „Generaleksport u stečaju“, primopredaja je u toku.
Naime, kako se navodi u zabeležbama u katastru, zahtev za promenu vlasnika predat je 1. novembra 2023. godine.
Geneks kula predstavlja najvredniji deo imovine „Generaleksporta“ koji je u stečaju od 2015. godine. Nekadašnji gigant, kako pokazuju podaci APR-a, nema nijednog zaposlenog i posluje veoma skromno.
Poslovni prihodi „Generaleksporta u stečaju“ u 2022. godini iznosili su oko 38,83 miliona dinara (oko 331.000 evra), a firma je imala neto gubitak od 9,37 miliona dinara (oko 79.800 evra).
Stambeno-poslovni centar Geneks je 35-spratni soliter na Novom Beogradu, građen je skoro 10 godina i završen 1980. godine. Visok je 135 metara i čine ga dve betonske kule povezane mostovnom strukturom na 26. spratu i rotirajući restoran na kružnom vrhu.
Vlada Srbije je, pre prodaje, u novembru 2021. godine, uvrstila Geneks kulu u registar kulturnih dobara Srbije, na predlog Zavoda za zaštitu spomenika kulture Beograda. Iako je postojala mogućnost da Vlada Srbije kupi Geneks kulu po osnovu prava preče kupovine, to nije učinjeno.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.