Gornji dom francuskog parlamenta usvojio je prošle sedmice zakon o reformi penzijskog sistema, kojom je, između ostalog predviđeno podizanje starosne granice za odlazak u penziju sa sadašnjih 60 na 62 godine, dok bi isplata punih penzija trebalo da počne tek kada penzioneri napune 67 godina. Po svemu sudeći sindikati će nastaviti proteste koji su prethodili usvajanju ovog zakona.

Radnici, kojima su se pridržili srednjoškolci i studenti, već danima su protestovali na ulicama francuskih gradova, izražavaju tako nezadovoljstvo zbog najavljene reforme. Demonstranti su blokirali rafinerije, aerodrome i luke. Prema podacima policije, u utorak je na ulice gradova širom Francuske izašlo 1,1 miliona ljudi, dok sindikati navode trostruke veće brojke. Razlikuju se i podaci o broju učesnika protesta u prestonici države, s obzirom na to da organizatori tvrde da se pozivu na demonstracije odazvalo 330.000 Parižana, a lokalne vlasti ocenjuju da ih je bilo 60.000. Na pojedinim mestima zabeleženi su sukobi između mladih maskiranih ljudi i policije.

Sarkozijevi saradnici upozorili su sindikalne lidere da ne koriste mlade kako bi rasplamsali sukob, a savetnik predsednika države, Rejmon Subi, je taj korak okarakterisao kao neodgovoran. Štaviše, ministar unutrašnjih poslova Bris Ortefe rekao je da nasilnici koji su „divljali“ tokom demonstracija neće proći nekažnjeno i naglasio da je u pritvoru zadržano više od 1.000 ljudi. Ministar saobraćaja Dominik Bisero poručio je vozačima da preti opasnost od nestašice goriva, s obzirom na to da je smanjena proizvodnja u 11 od 12 rafinerija. U tom kontekstu naveo je da su na benzijskim stanicama zabeležene nestašice goriva jer građani u panici kupuju benzin, stvarajući zalihe.

Kao argument za reformu Vlada navodi da državu potresa finansijska i ekonomska kriza, koja bi mogla da izazove krah penzijskog sistema . Sličan stav izrazio je konzervativni list Figaro, koji smatra da su „Francuzi daleko od stvarnosti“, jer kriza primorava i vlade drugih država da sprovedu „teške mere“.

S druge strane, najnovije ankete pokazuju da 71 odsto Francuza podržava demonstrante, što je za 41 odsto više u poređenju sa proteklom sedmicom. Imajući u vidu takvu situaciju, analitičari ocenjuju da bi revolt radnika mogao da predstavlja jednu od „vrućih tema“ na predsedničkim izborima zakazanim za 2012. Mada se Sarkozi nada da će osvojiti novi mandat, sve više njegovih sunarodnika smatra da šef države „teret“ prebacuje na niže slojeve stanovništva a štiti bogate jer se ne zalaže za povećanje poreza.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari