Na tržištu negaziranih voda u Srbiji, voda Rosa je lider sa 30 odsto učešća na tržištu. Takođe, ona je jedna od vodećih negaziranih voda u Crnoj Gori, dok u Makedoniji zauzima treće mesto. Prodaja se posebno povećala, i to za više od dva puta, posle 2005. godine, kada je Rosa, akvizicijom fabrike Vlasinka, postala deo Koka-kola sistema.
Od ukupne proizvodnje, 20 odsto se izvozi, te je tako Rosa postala jedan od glavnih izvoznih artikala iz tog dela Srbije, istaknuto je prilikom posete ove fabrike koja se nalazi nadomak Surdulice.
Prema rečima Milije Magdelinića, brend menadžera vode Rosa, u prethodnih sedam godina u fabriku je uloženo više od pet miliona evra, i to najvećim delom u osavremenjavanje kapaciteta.
– Najvažnija inovacija je to što je smanjena količina plastike koju koristimo za boce, pa su one sada upola lakše nego što su bile 2005. Osim što je lakša, nova boca u sebi ima i plastiku koja je 30 odsto biljnog porekla, što znači da je za isti procenat umanjena upotreba fosilnih goriva, odnosno količina ugljen-dioksida u atmosferi, koji stvara efekat staklene bašte. Naš cilj je da u budućnosti koristimo boce koje su u potpunosti biljnog porekla – kaže Magdelinić.
Takođe, on naglašava da su pre dolaska Koka-kole u Vlasinku u upotrebi bila četiri izvora, a da ih je sada 23, iako se ne koriste svi.
– Godišnje se proizvede 90 miliona litara vode. Inače, u fabrici radi 60 stalno zaposlenih radnika, a u toku sezone bude i do 80 zaposlenih. Plate su redovne i to lokalnom stanovništvu daje sigurnost i mogućnost da planiraju život – navodi Magdelinić i naglašava da se najveći deo materijala koji je potreban za proizvodnju nabavlja u Srbiji.
Prilikom posete, novinari su obišli nekoliko izvora i tako se uverili da se voda Rosa flašira direktno sa izvora, koji se nalaze na 1.550 metara nadmorske visine. Takođe, mogli smo da vidimo da deset odsto vode ipak ne odlazi u flaše, već se vraća u prirodu.
Pomoć Institutu za neonatologiju
Rosa već treću godinu zaredom pruža podršku Institutu za neonatologiju u Beogradu i razvoju prve banke humanog mleka u Srbiji, koja se nalazi na ovom Institutu.
– Još 2010. prepoznali smo Institut za neonatologiju u Beogradu kao ustanovu koja je veoma važna za brži oporavak beba koje su rođene pre vremena. Pomogli smo da se Institut opremi aparatima za čuvanje i obradu mleka, kao i vozilom kojim babice dolaze kod majki koje žele da doniraju mleko, kako bi ih testirale i, ako prođu testove, kasnije istim vozilom prikupljali mleko i dopremali u Institut – kaže Milija Magdelinić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.