Još 400.000 evra državnih subvencija dobiće Gorenje za proširenje kapaciteta u valjevskoj fabrici frižidera, čime će ukupan nivo podsticaja dodeljenih toj kompaniji premašiti pet miliona evra, za investicije u tri grada gde je, prema programu, planirano otvaranje 1.075 novih radnih mesta.


Prva investicija Gorenja bila je u Staroj Pazovi, gde je izgradnju fabrike bojlera i kućnih aparata, vrednu četiri miliona evra, država subvencionisala sa 310.000 evra, ili 2.000 evra po novozaposlenom. U prvoj etapi tu je posao našlo 155 radnika, ali je novim programom predviđeno još 250 radnika. Matična kuća uložila je 11,7 miliona evra za proširenje kapaciteta, dok je država odobrila dodatnih milion evra subvencija, ili 4.000 po zaposlenom. Taj „program plus“ je još u fazi realizacije, trenutno u Gorenju tiki – Stara Pazova radi oko 270 radnika, a iz budžeta će poslednja od četiri tranše biti isplaćena kada investicija bude završena i zaposlen ugovoren broj od oko 400 radnika.

Drugi program Gorenja započet je u Valjevu, gde je za izgradnju fabrike rashladnih uređaja, vrednu 3,5 miliona evra, koja treba da zaposli 170 radnika, od države dobijeno 340.000 ili 2.000 evra po zaposlenom. U pogonima sada radi već oko 500 zaposlenih, od čega je 380 radnika primljeno u stalni radni odnos.

U međuvremenu, odobren je i projekat u Zaječaru, koji je, istina, izazvao zemljotres u Vladi, jer je odmah po najavi te subvencije, zbog narušene procedure, smenjen tadašnji ministar ekonomije Mlađan Dinkić, a zbog istupa u javnosti i državni sekretar u Ministarstvu finansija Slobodan Ilić. Epilog je bila rekonstrukcija Cvetkovićeve vlade, ali je Gorenju potom odobreno tri miliona evra iz državne kase, za 300 radnika (10.000 po zaposlenom) koje planira da angažuje posle ulaganja od osam miliona evra u izgradnju fabrike veš mašina, sušilica i opreme za kupatilo.

Iako postoje kritički tonovi kada je reč o politici subvencija, jer mnogi analitičari tvrde da je taj novac trebalo uložiti u domaće firme kako bi obnovile opustele pogone, u Elektronskoj industriji Niš, čijoj je nekadašnjoj proizvodnji Gorenje bilo direktna konkurencija, kažu da tim novcem ne bi mogli da pokrenu niti jedan segment iz ranijih programa.

Da je Gorenje odlučilo da u Nišu realizuje svoj program i da uloži novac u mašine, to bi možda imalo efekta, ali bi i njih i državu koštalo isto kao i to što sada rade u Valjevu ili drugim gradovima – rekao je za Danas Miodrag Stamenković, generalni direktor EI Holdinga.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari