Goša od sutra u štrajku, država i sindikati bez ijedne reči 1Foto: fabrika Goša / sajt

U istom trenutku dok su se radnici Goše iz Smederevske Palanke danas spremali za štrajk u krugu fabrike u kojoj već godinama rade bez plaćenih doprinosa, na sednici Socijalno-ekonomskog saveta u Beogradu pitanje zarada stotina radnika u privatizovanoj fabrici šinskih vozila ne samo da nije bilo na dnevnom redu, nego niko nije ni spomenuo.

– Ministar za rad Aleksandar Vulin je u Moskvi sa Vučićem, tako da su na sastanku SES-a bili samo pomoćnici ministra rada i prosvete, tako da smo to pitanje ostavili za naredni put – odgovorio nam je predsednik Samostalnog sindikata Ljubisav Orbović na pitanje da li se uopšte iko na SES-u zapitao zbog čega država ne reaguje na situaciju u Goši, u kojoj se radnicima duguje i do 20 plata.

Vulin je sa Vučićem u Moskvi, ali se ni jedan ni drugi nisu posebno tangirali oko situacije u fabrici u kojoj se prošle nedelje ubio radnik Dragan Mladenović. Čak ni kada se povela priča o razlozima zbog kojih je to uradio, i činjenice da nije imao zdravstvenu knjižicu kao ni plaćeno penziono i socijalno osiguranje već godinama. U međuvremenu, mediji su sporadično izveštavali o tome šta se u Goši dešava, direktor fabrike koju je ŽOS Trnava privatizovala 2007. je neposredno nakon toga otišao za Slovačku, a vlasnik je, kako nam je rekao predsednik sindikata u toj fabrici Milorad Miloradović, poručio radnicima „da je fabrika njihova“ i da rade šta hoće. Radnici su odlučili da organizuju danas ili sutra štrajk u krugu fabrike i da se nadaju da će neko iz države konačno reagovati i omogućiti im da nastave da rade jer posla ima.

Međutim, u jeku kampanje za predsednika u savršenu vladinu sliku na stotine hiljada otvorenih radnih mesta i opšteg smanjenja nezaposlenosti radnici Goše se ovog trenutka ne uklapaju.

I sama činjenica da se juče na SES-u pričalo o pravima radnika, kolektivnim ugovorima i proširenom dejstvu istih, bez pominjanja onoga što se dešava u Goši dokaz je da u ovoj državi nikog ništa ne zanima do svojih ličnih interesa, jer kako drugačije objasniti nezainteresovanost države, ali i sindikata da pomognu ovim radnicima.

Orbović kaže za Danas da će se to pitanje postaviti na nekoj narednoj sednici jer nije normalno da poslodavac ne isplaćuje zarade. Šta kaže Ministarstvo rada, odnosno inspekcija koja je trebalo da utvrdi nepravilnosti to nismo juče saznali, direktan odgovor od Vulina, koji je u Moskvi takođe, nismo mogli da dobijemo. Radnici u Goši, s druge strane, tvrde da država do sada nije reagovala na njihove zahteve, i da će pokušati štrajkom da skrenu pažnju.

Sednica SES-a juče još jednom je pokazala da socijalni dijalog u Srbiji ne postoji. Donekle nam je to juče potvrdio i stalni učesnik ovih sesija Nebojša Atanacković.

– Ozbiljno ćemo da dovedemo u pitanje postojanje SES-a ukoliko država bude ovako nastavila. Umesto šest predstavnika država je poslala dva, i to zamenike, tako da smo jedva imali kvorum. Iz ostala četiri ministarstva nisu došli ni zamenici. Ako nastave ovako da nas ignorišu, neće imati više smisla – kaže za Danas predsednik Unije poslodavaca Nebojša Atanacković.     

O kolektivnim ugovorima

Glavna tema na SES-u juče su bili kolektivni ugovori, gde su se sindikati i poslodavci usaglasili oko nekih stvari, dok se rasprava o proširenju opšteg dejstva kolektivnog ugovora nastavlja. Ljubisav Orbović kaže da je na njihovu inicijativu usvojeno to da se ne može radniku na bolovanju prekinuti radni odnos. „Osim toga insistirali smo i da se što hitnije donese Zakon o radu“, kaže Orbović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari