„Presude Osnovnog suda u Nišu kojima se odbijaju tužbeni zahtevi građana da se Gradska toplana obaveže na trajno isključenje njihovih stanova sa sistema daljinskog grejanja su sramne.
Mi smo u njihovom obaranju spremni da idemo do Međunarodnog suda za ljudska prava u Strazburu“, najavio je za naš list Saša Kostić, predsednik niškog Udruženog pokreta slobodnih stanara (UPSS), koje je prethodno javno pozvalo građane da se isključuju sa grejanja u slučaju da nisu zadovoljni njegovom cenom iIi kvalitetom.
Kako saznajemo, Osnovni sud u Nišu sve masovnije odbija ovakve tužbene zahteve, uz bezmalo istovetno obrazloženje da to ne dozvoljava gradska odluka koja reguliše tu materiju, a koja je, inače, po oceni potrošačkih organizacija, u suprotnosti sa Zakonom o zaštiti potrošača. U odbijajućim presudama se „priznaje“ da su sudski veštaci procenili da za takvo isključenje „postoje tehnički uslovi“, ali se navodi da mišljenje veštaka „nije od značaja za odlučivanje“.
U presudama, u koje smo imali uvid, zahtevi građana za jednostrani raskid ugovora sa Toplanom, trajno isključenje sa daljinskog grejanja, dalja obustava naplate grejanja, kao i nenaplaćivanje usluge Toplane na ime trajnog isključenja su ocenjuju kao „neosnovani“. U obrazloženjima se navodi da trajno isključenje pojedinačnih stanova ne dozvoljava gradska Odluka o uslovima i načinu snabdevanja toplotnom energijom. Ona to dopušta, dodaje se, samo „celom stambenom objektu kojem je izdato rešenje o priključenju na sistem daljinskog grejanja“, i to ukoliko za to postoji pisana saglasnost svih vlasnika stanova.
Nišlija Ž. G. kaže da je sudski zahtevao trajno isključenje jer nije zadovoljan kvalitetom grejanja – koje često nestaje zbog nedostatka vode u sistemu, zbog čega mora da se dogreva. I računi Gradske toplane sve su veći, te strahuje da ne može da ih izmiri. Pri tom, ozbiljno je oboleo, pa mu ni hladnoća ni povećani troškovi ne odgovaraju.
– Jedva sastavljam kraj sa krajem. Zbog teškog zdravstvenog stanja mesečno izdvajam dosta novca za lekove, pomažem i stare roditelje od kojih samo otac ima primanje – penziju od 15.000 dinara, a detetu plaćam školarinu za vanredno školovanje. Moram da se odreknem ne samo grejanja već i hrane. Ne želim da mi zbog dugovanja Toplani izvršitelji kucaju na vrata – rekao je on na sudu.
Predstavnici Gradske toplane su se, pak, u sudskom procesu pozivali na gradsku odluku koja reguliše snabdevanje toplotnom energijom, navodeći da i Zakon o zaštiti potrošača „kaže da ugovorna obaveza obavezuje potrošača ukoliko je on na nju pristao“. Oni su naglašavali da ova gradska odluka ipak dozvoljava „svakom potrošaču, u svakom momentu“ da se privremeno isključi, i da za takvo isključenje „ne snosi nikakve troškove, osim što mora da izmiri prethodna dugovanja u celosti, a Toplani nastavi da plaća jednu trećinu fiksnog dela računa, na ime takozvane zajedničke potrošnje“.
Prema podacima Gradske toplane, pred ovu grejnu sezonu u Nišu se sa daljinskog grejanja isključilo oko 1.700 građana. U UPSS-u, pak, kažu da je to učinilo više od 3.000 Nišlija, uz ocenu da bi nastavak isključenja, koji treba očekivati, mogao da dovede do kolapsa Toplane. U Nišu je na sistem daljinskog grejanja priključeno oko 27.000 korisnika, ne računajući privredne subjekte i poslovne lokale.
Forum: Odluka protivna Zakonu o zaštiti potroča
– Ova gradska odluka nije u skladu sa Zakonom o zaštiti potrošača, koji u članu 89. navodi da „potrošač može jednostrano da raskine ugovor o pružanju usluga od opšteg ekonomskog interesa ako nije saglasan sa promenom cene“. U sadašnjoj situaciji, međutim, mi građanima Niša preporučujemo da se privremeno isključuju sa sistema daljinskog grejanja, jer je to povoljnija varijanta – takvo isključenje ih ne košta ništa, a u praksi može da se pretvori u trajno – kaže za Danas Jovan Jovanović, predsednik Centra za zaštitu potrošača Forum.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.