U prisustvu velikog broja građana, Milan Stamatović, predsednik opštine Čajetina, simbolično je označio početak izgradnje zlatiborske panoramske žičare-gondole i to na njenoj poslendnjoj stanici na vrhu Tornika.
Taj projekat od 13 miliona evra Čajetina sama finansira i sa skoro deset miliona evra je kupila opremu od francuske kompanije „Pomagalski“, a ostatak novca je planiran za radove, koje izvodi konzorcijum na čelu sa užičkim preduzećem „Jedinstvo“. Gondola, koja će ići trasom od skoro devet kilometara, trebalo bi da poveže Zlatibor i Ski-centar Tornik, a u planu je da međustanica bude u blizini Ribničkog jezera.
– Posle dve velike narodne mobe, februarske i prvomajske, kada ste se masovno odazvali pozivu da zajedno započnemo radove, danas, na dan rođenja Presvete Bogorodice, dočekali smo da postavimo kamen temeljac na vrhu Tornika, poručio je Stamatović okupljenim građanima.
– Projekat zlatiborske gondole je po mnogo čemu jedinstven. Naša zlatiborska zlatna gondola, osim što će biti najduža na svetu, biće jedinstvena i po tome što gradi od kraja ka početku, budući da je Vlada izdala građevinsku dozvolu samo za petu, poslednju fazu gradnje, a ne i za prve četiri faze. Ali, opstrukcija vlasti neće nas zaustaviti u ovom poslu koji vodi u budućnost i opštinu Čajetina i celu Srbiju. Istrajaćemo u nameri da Zlatibor stane u red svetskih turističkih centara i da ostvarimo dugoročni cilj- milion turista na Zlatiboru i deset miliona noćenja godišnje, dodao je Stamatović.
Navodeći da je „opština podnela državnim institucijama zahteve i dokumentaciju za izdavanje neophodnih dozvola i za ostale faze gradnje“, on je izrazio nadu da „neće biti dalje opstrukcije državnih organa“, kao i to da „spor oko dela zemljišta preko koga se gradi žičara neće biti kočnica“ za nastavak gradnje.
– Sve smo i do sada uradili u skladu sa zakonom, uprkos tome što je država samo od opštine Čajetina tražila da prolazi teške procedure koje nisu važile za njihove projekte, poput „Beograda na vodi“. Nismo i nećemo odustati i nećemo dozvoliti da državne raspikuće krčme narodnu imovinu i poklanjaju je svojim prijateljima i stranačkim funkcionerima. Ovo je bila i biće naša zemlja, naša stečevina, naša dedovina, naša narodna imovina, računajući i ovih „spornih“ 2.213 hektara državne zemlje koju je naprednjački režim pokušao da pokloni svom tajkunu. Ali, ničija nije do zore gorela, pa neće ni njihova, poručio je predsednik opštine Čajetina.
Bojana Božanić, direktorka JP Gold gondola Zlatibor, rekla je da bi, ukoliko država bude na vreme izdala neophodne dozvole, radovi na gondoli mogli da budu završeni sredinom 2018.godine.
Bez obzira na kišu i hladnoću, okupljeni su se zabavljali uz trubače i zlatiborske specijalitete, a slavlju je prusustvivao i pesnik LJubivoje Ršumović, poreklom Zlatiborac.
Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, izdalo je toj lokalnoj samoupravi građevinsku dozvolu u julu ove godine i to za radove na poslednjoj stanici godnole na vrhu Tornika, čime je omogućen zvaničan početak gradnje.
[youtube https://www.youtube.com/watch?v=orWs9TMtN0Y]
Kritika JP Skijališta SrbijeKritikujući JP Skijališta Srbije, Stamatović je rekao da je sa poslovodstvo tog preduzeća nije poštovalo dogovor o tome da se postojećom ski-žičarom svi zaintresovani građani besplatno prevezu od podnožja do vrha Tornika, kako bi prisustvovali početku gradnje gonole. – Uprkos čvrstom dogovoru, obavestili su nas da iz tehničkih razloga žičara neće moći da preveze građane da se na vrhu Tornika provesele, jer je konačno počelo da niče ono što smo godinama pokušavali da zasejemo , rekao je Stamatović i dodao da su upravo „ljudi iz opštine Čajetina, pre deset godina, postavljali kamen temeljac za tu žičaru u vreme vlade Vojislava Koštunice, koja je osnovala JP Skijališta Srbije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.