Divljanje cena zakupa nekretina u Beogradu koje okupira javnost, delimično i kao posledica preseljenja većeg broja Rusa u Srbiju zbog sankcija koje se uvode njihovoj zemlji, izazvalo je polemiku na društvenoj mreži Tviter o merama koje bi eventualno država mogla da preduzme za regulaciju tržišta.
Dok pojedini pominju ideju uvođenja viza za ulazak ruskih državljanja u Srbiju kako bi se smanjio njihov uticaj, oni koji se zalažu za slobodno tržište oštro se protive bilo kakvom mešanju države, a umerenije struje insistiraju samo na doslednom oporezivanju stanodavaca i zaštiti ugovora sa stanarima.
Lavinu komentara izazvao je jedan tvit, u kome se navodi da bi Vlada Srbije trebalo da preduzme mere zbog cena nekretnina i navodi se konkretan primer poskupljenja cene zakupa stana za 100 odsto – sa 300 na 600 evra mesečne stanarine.
„Vlada Srbije bi morala hitno da uradi nešto zbog divljanja cena nekretnina u Beogradu. Stan koji sam do juče iznajmljivao za trista evra, danas je oglašen na ŠEST STOTINA EVRA. Jedna od mera je ponovo uvođenje viza za državljane Rusije koja bi pratila sankcije“, napisao je Naim Leo Beširi, direktor Instituta za evropske poslove na Tviteru zbog čega je izložen salvi kritika i različitih reakcija.
Vlada Srbije bi morala hitno da uradi nešto zbog divljanja cena nekretnina u Beogradu. Stan koji sam do juče iznajmljivao za trista evra, danas je oglašen na ŠEST STOTINA EVRA.
Jedna od mera je ponovo uvođenje viza za državljane Rusije koja bi pratila sankcije.
— Naim Leo BEŠIRI (@NaimLeoBesiri) May 26, 2022
Beširi je o ovome govorio u kontekstu usaglašavanja Srbije sa sankcijama zapadnih država protiv Rusije, zbog ruske invazije na Ukrajinu.
Ipak, mnogim tviterašima se to nije svidelo, ne zato što su stali na stranu Rusa koji dolaze u Beograd, već uglavnom zato što smatraju da tržište treba da ostane slobodno a ne da podleže regulaciji.
Znači ništa od slobodnog trzišta i teorije nevidljive ruke a? E baš šteta. 🙃 https://t.co/hhFJji8S6c
— Péter 🇭🇺🇷🇸 (@Petique7th) May 27, 2022
It’s a free market, baby. And you’re a part of it. https://t.co/MNRWDXhmI3
— Economic Animals (@EconomicAnimals) May 26, 2022
Takođe, bilo je i onih koji smatraju da treba zaštititi Ruse koji beže iz svoje zemlje zbog neslaganja sa ratnom politikom.
Nisu zbog ovoga krivi Rusi nego naši ljudi koji na njihovoj muci zarađuju. Oni beže od Putina, ne mogu da žive i rade tamo normalno, preti im mobilizacija, neće da ratuju, treba ih prihvatiti i pomoći https://t.co/xNdGg6HQ4D
— Antonela Riha (@RihaAntonela) May 27, 2022
Umereniji komentatori saglasili su se da cene rente u Beogradu trenutno jesu previsoke, ali se ukazivalo i na druge načine za prevazilaženje ovog problema koji ne bi podrazumevali ograničenja i intervenciju države.
Bezveze, ispada da izbeglice i migranti iz Rusije i Ukrajine nisu dobrodošli
Sa druge strane ovo jeste preskupo
Više se isplati kupiti stan https://t.co/R2BPR72lO4— Kontrarevolucionar🟨🇹🇼 (@NATO_Tenkista) May 26, 2022
Od hiljadu varijanti da kritikuješ neuređenost tržišta nekretnina ti odabereš onaj koji nekome ukida prava. Sjajan uspjeh. https://t.co/ICYULQ5i8w
— Gerald Bostock (@DjukicStefan) May 26, 2022
Recimo, jedan od umerenijih predloga bio je da država samo treba da dosledno sprovodi kontrolu plaćanja poreza na izdavanje nekretnine za vlasnike stanova, i obezbedi pravnu zaštitu za zakupce koji imaju ugovore sa zakupodavcima na ugovorene iznose, kako ne bi dolazilo do jednostranih promena.
Sve što država treba da uradi je da Poreska Uprava proveri plaća li se na to porez. I da zaštiti stanare koji imaju ugovor a budu izbačeni. Da država ima svoje nekretnine mogla bi da interveniše smanjivanjem cena iznajmljivanja. Pošto nema, onda tržište…
— Mirko Grujičić (@ajdemrsh) May 26, 2022
Jedno nepopularno mišljenje: da, cene divljaju zbog priliva stranih državljana, mahom Rusa. Da li je rešenje uvoditi vize? Verovatno ne lol. Da li su poneki stanodavci bahata govna koja koriste priliku da neosnovano podignu cene šupa od 35 kvadrata? Apsolutno da. https://t.co/YMu0tDUyQT
— PAVLE MARJANOVIĆ (@pavle_23) May 26, 2022
Ima i onih koji upozoravaju da se ne možemo uzdati u Vladu Srbije da reši bilo koji problem i zaštiti građane.
Vlada Srbije treba hitno da uradi mnogo stvari koje bi poboljšale kvalitet života građana ove zemlje, međutim jedino što će oni, verovatno, hitno uraditi je uvesti vanredno stanje. Poput sličnih autokratskih režima.
— Graciel (@Grracciell) May 26, 2022
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.