I naredne godine 100 miliona dinara za pomoć ženskom inovativnom preduzetništvu 1Foto: Stanislav Milojković

Kabinet ministra za inovacije i tehnološki razvoj u saradnji sa Skupštinom grada Beograda i Kancelarijom za mlade, drugu godinu zaredom opredelio je bespovratna sredstva za razvoj ženskog inovacionog preduzetništva u iznosu od 100 miliona dinara, izjavio je danas član Gradskog veća i predsednik Saveta za zapošljavanje grada Beograda Dragomir Petronijević.

Preduzet je niz aktivnosti kako bi ženama bilo olakšano uključivanje u ovu oblast, a jedna od njih je Program podrške razvoju i promociji ženskog inovacionog preduzetništva.

„Stojimo čvrsto iza svih koji žele da pokrenu svoje preduzetničke priče. Pomažemo im da iskoriste trenutak i razviju ideju, pa smo tako zajedno sa Kabinetom ministra za inovacije i tehnološki razvoj organizovali i Takmičenje za najbolju preduzetničku ideju, što predstavlja još jedan vid osnaživanja žena, čiji je nagradni fond bio pet miliona dinara“, kazao je Petronijević novinarima.

On je dodao da se žene obučavaju kako da dođu do sredstava i Fonda za razvoj i Razvojne agencije i Nacionalne službe za zapošljavanje i drugih programa, kao i da se motivišu kako da se takmiče i predstave svoj proizvod i sarađuju sa drugim preduzetnicama kako bi dodatno osnažile sebe i plasirale svoj proizvod.

Kako je istaknuto, Programom podrške razvoju i promociji ženskog inovacionog preduzetništva podstiče ostvarivanje značajnije uloge žena preduzetnica na tržištu rada, kroz razvoj njihovog poslovanja, zapošlјavanje većeg broja lјudi i ostvarivanje većih i održivih prihoda.

Program nije namenjen isključivo tehnološkim preduzetnicama, već i domaćicama u seoskim i manje razvijenim sredinama sa dobrom idejom i osećajem za biznis.

Kao odličan primer toga je ideja Teodore Tasić, koja sa kolegama stoji iza preduzetničkog startup koncepta Organela, oko kojeg su se okupili sa ciljem da kvalitetnu organsku hranu učine dostupnom i ljudima u urbanim sredinama.

Nakon što su postali vlasnici jednog seoskog imanja u okolini Valjeva, osnovali su Organelu i počeli da uzgajaju organsko voće i povrće i razvijaju koncept proizvodnje zdrave hrane po porudžbini – „Izvor seoske hrane“.

Ovaj koncept, koji je u okviru Programa dobio bespovratna sredstva, podrazumeva da deo bašte na poljoprivrednom gazdinstvu bude na usluzi klijentu za one vrste i sorte koje unapred odabere.

Zanimljivo je i da klijent ima potpuno transparentan vid uzgajanja, te u svakom trenutku može da poseti svoju baštu ili da je nadgleda putem veb kamere.

Suvlasnica kompanije Herbeliksa Nataša Simin, koja je i naučnica biohemičarka na Prirodno-matematičkom fakultetu u Novom Sadu, rekla je da je njena kompanija, koja proizvodi dijetetske suplemente na bazi lekovitog bilja, takođe dobila pomoć.
U januaru će, kako je navela, plasirati na tržište svoj prvi proizvod, a to je preparat koji uklanja bakteriju Helicobacter pylori koja stvara gastritis i čir na želucu.
Simin je navela da su ona i još dve koleginice sa fakulteta sa biznis idejom konkurisale za novac iz raznih fondova i dobile nagradu za Najbolju žensku inovativnu preduzetničku ideju za 2019. godinu koja je iznosila dva miliona dinara, potom od Inovacionog fonda grant od 80.000 evra, kroz Projekat ranog razvoja, kao i vaučer od Inovacionog fonda.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari