I dalje traje prijavljivanje radnika u kragujevačkom Fijatu za odlazak u fabrike u inostranstvu ovog proizvođača automobila. Kako su predstavnici zaposlenih i sindikata od samog početka opredeljivanja za odlazak na rad u inostranstvo ili socijalni program govorili, u pitanju su uglavnom Fijatovi pogoni u Slovačkoj i Poljskoj.
Ovo je na sastanku sa radnicima Fijata na razgvorima o njihovom daljem statusu potvrdila i premijerka Ana Brnabić pre tri dana u Kragujevcu, istakavši da se u najvećem broju radi o radnim mestima u slovačkim i poljskim fabrikama.
Takođe, predstavnci svih sindikata u Fijatu ističu od početka protesta da je odziv za rad u inostranstvu izuzetno slab i da se do sada javilo samo stotinak radnika.
Da je reč otprilike o tom broju za Danas potvrđuje i naš sagovornik, koji je želo da ostane anoniman, a jedan je od retkih koji je posle manjeg promišljanja odlučio da prihvati uslove menadžementa i ode na dvogodišnji rad u Poljsku.
Kragujevčanin, tridesetogodišnjak, u Fijatu radi već skoro deceniju u proizvodnji. Na ovaj korak, kako kaže, odlučio se zbog bonusa jer ima kredit za stan i keš kredit.
On ističe i da je samac, da nema suprugu i decu, i zbog toga razume sve one kolege sa porodicama koje se ni u kom slučaju za to ne bi opredelile.
Da podsetimo, kao što je Danas već više puta pisao, radnci Fijata koji se opredele za rad u Slovačkoj i Poljskoj imaće bonus pre odlaska od 11 hiljada, a povratku 6.000 evra i garantovan posao posle dve godine.
Plata u Slovačkoj je 800, a u Poljskoj 850 evra, uz plaćen prekovremeni rad, a za to vreme članovi njihovih porodica ovde u Srbiji imaće zdravstveno osiguranje.
– Svako od nas koji je izjavio da bi razmislio ili prihvatio ovu opciju imao je dva razgovora od po 45 minuta sa menadžerima, zaposlenima u ljudskim resursima i poslovodstvom. Na nas nije vršen tokom razgovora pritisak da moramo da prihvatimo i izjasnimobse za odlazak, a pitali su nas gde bismo želeli da odemo, u koju zemlju – kaže on.
Od kako su počeli razgovori potencirane su „bele kragne” u Fijatu koje ne podržavaju proteste radnika i ne dele njihovu sudbinu.
Naš sagovornik, pak, ističe da je tokom razgovora saznao da će na rad u inostranstvo ići i oni, predstavnici menadžemnta, supervizori i poslovođe, isto kao i proizvodni radnici.
Kako on kaže, za Poljsku se opredelio ne zbog nešto veće plate, već zbog boljih uslova života. Na konkretno pitanje „kako” konkretno i odgovara:
– Sa još jednim kolegom dogovorio sam se da zajedno idemo u Poljsku i iznajmimo stan, kako ne bi morali da živimo u kolektivnom smeštaju, kao što je u Slovačkoj. Fijatove fabrike u Poljskoj su baš u gradovima koji su slične veličine kao Kragujevac i stanovi za iznajmljivanje u njima su mnogo povoljniji. Sve to smo danima proveravali na sajtu Cost of living, gde smo videli da bi za stan kakav bi nama odgovarao platili oko 400 evra – navodi on.
Takođe, iz istog izvora saznali su da bi im troškovi za hranu iznosili oko 100 eva na mesečnom nivou, što bi isto podelili.
Što se samog posla, koji bi u poljskim pogonima Fijata radili, naš sagovornik, posle razgovora i višednevnog „konsultovanja sa sajtovima” kaže da su „gotovo isti kao u proizvodnji automobila u Kragujevcu”.
– Odlazak u Nemačku gde je plata nominalno veća – 1.900 evra, ne bi se isplato nikome od nas zbog velikih troškova svakodnevnog života. U nemačkim gradovima stan kakav bi nama odgovarao ne može se naći ispod 900 evra, a da ne pričam o drugim rashodima – tvrdi on koji se po ovom pitanju nije samo „raspitivao” na Cost of living, već i kod prijatelja i rođaka koji žive i rade u Nemačkoj.
Na pitanje da li će zaista ići baš u Poljsku i kada nema odgovor.
– Niko nam tokom razgovora nije ni pomenuo kada bi se, ako budem angažovani na radu u isnostranstvu krenulo, ako i da li će naše želje za zemlju u koji bi hteli da idemo biti ispunjene. To nje ni pomenuto za sada – iskren je on.
Ipak, kako on ceni, pošto su zaposlenu u Fijatu tradicionalno tokom avgusta na kolektivnom godišnjem odmoru, njihov angažman u insotranstvu ne bi mogao, po logici stvari, da počene pre septembra.
Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.