Prema Indeksu korupcije za 2021. godinu Crna Gora je na 80. mestu i rizik od korupcije u najvažnijim sektorima može se okarakterisati kao osrednji, a Srbija je na 106. mestu.
Indeks koji je danas objavila TRACE international, globalno priznata poslovna asocijacija posvećena borbi protiv korupcije i promovisanju dobrog upravljanja i usklađenosti, donosi ovakve podatke.
Indeks meri rizik od podmićivanja u poslovanju u 194 ekonomije sveta.
Prema ovogodišnjim podacima, Crna Gora je na 80 mestu na indeksu i ima skor 44.
Na prva tri mesta na Indeksu su Danska, Norveška i Švedska, a na poslednjem su Eritreja, Turkmenistan i Severna Koreja.
U delu Indeksa gde se opisuju ocene za Crnu Goru, naglašava se da je ovaj rezultat kombinovan na osnovu analize u četiri ključne oblasti. Pritom, na skali od 0 do 100, što veći rezultat ukazuje na veći rizik poslovanja u pogledu korupcije.
„Vezano za poslovnu interakcije sa vladom, Crna Gora dobija srednju ocjenu od 47 za ovaj domen, zasnovan na srednjem stepenu interakcije vlade, srednjem očekivanju da će biti traženo mito i srednjeg regulatornog opterećenja“, navodi se u tekstu Indeksa.
Što se tiče odvraćanja i primene mera protiv mita, Crna Gora dobija srednju ocenu od 45.
„Kada je u pitanju transparentnost vlade i državnih službi, Crna Gora dobija srednju ocenu 44 u ovom domenu, zasnovanu na osrednjoj vladinoj transparentnosti i transparentnosti finansijskih interesa. U vezi kapaciteta za nadzor civilnog društva, Crna Gora dobija srednju ocenu od 38 u ovom domenu, zasnovanu na srednjem stepenu slobode/kvaliteta medija i srednjem stepenu građanskog angažmana društva“, piše u Indeksu.
Prema ovom indeksu Srbija je na 106. mestu sa srednjom ocenom 50, koliko ima i Ruanda. Prema oceni, najslabija ocena je u sprovođenju mera protv mita (63).
Na Globalnom indeksu korupcije, koji svake godine objavljuje kompanija „Global risk profajl“, međutim, Srbija je u odnosu na prošlogodišnju listu napredovala za 15 mesta i na 92. je poziciji.
U regionu je najbolje je rangirana Slovenija, koja je na 29. mestu, ali je pala za tri pozicije. Hrvatska je napredovala za pet mesta i sada je 47, dok je Severna Makedonija 85, što je za četiri mesta lošije nego 2020. godine.
Crna Gora je sa 78. pala na 89. mesto, a najviše je nazadovalo Kosovo, koje je sa 97. dospelo na 122. poziciju. Pored Srbije, najviše je napredovala Albanija, koja je sada 125, a bila je 139, dok je Bosna i Hercegovina nazadovala 18 mesta i sada je 131. od ukupno 196 zemalja.
Na čelu liste su Finska, Norveška, Novi Zeland, Danska i Švedska.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.