Inicijativa A11 uklazala je danas da je Evropska komisija „zamerila“ Srbiji štetan uticaj primene Zakona o socijalnoj karti na najsiromašnije građane, govor mržnje prema Romima, kao i prinudna iseljenja neformalnih romskih naselja suprotno domaćim i stranim propisima.
Takođe, Evropska komisija je ukazala i na probleme neefikasnog rada centara za socijalni rad, niske novčane iznose socijalne pomoći, izostanak primene Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći.
Istaknuto je da Evropska komisija nastavlja da insistira na rešavanju gorućih problema iz Poglavlja 19 u okviru pristupnih pregovora koji se odnose na socijalnu zaštitu.
Značajan deo preporuka tog poglavlja odnosi se na otklanjanje administrativnih prepreka u ostvarivanju prava na novčanu socijalnu pomoć i na insistiranje na analizi primene algoritamskog odlučivanja uvedenog Zakonom o socijalnoj karti 2022. godine, koji je, kako su naveli, više od 44.000 siromašnih građana lišio novčane socijalne pomoći.
„Evropska komisija zaključuje da bi Srbiji koristio sistem koji se zasniva na ljudskoj proceni potreba korisnika, umesto sirovog algoritamskog registra koji dokazano ne dozvoljava dublju analizu potreba marginalizovanih građana, najviše Roma i Romkinja“, piše u saopštenju.
Takođe, dodali su da je velika mana i odlaganje usvajanja Strategije socijalne zaštite i reformi u radu socijalnih radnika.
Evropska komisija je zaključila da Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći se faktički ne primenjuje zbog izostanka mehanizama koji bi to omogućili, a trebalo bi da omogući građanima da u svojim lokalnim samoupravama pristupe besplatnoj pravnoj pomoći.
Takođe, Evropska komisija je preporučila izmene Zakon o radu o čijim „manjkavostima“ je izvestila i Inicijativa A11 upozoravajući na položaj sezonskih radnika, Roma (koji se bore i sa diskriminacijom), i na položaj zdravstvenih medijatora, koji rade u poražavajućim uslovima.
Evropska komisija je u svom izveštaju navela i prinudna iseljavanja, koje domaći organi sprovode Zakonu o stanovanju i održavanju zgrada i upozorila je da takva praksa mora da prestane.
Među pohvalama Evropske komisije istaknuto je usvajanje Zakona o potvrđivanju Opcionog protokola uz Međunarodni pakt o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima, pravnog mehanizma koji građanima Srbije omogućuje da, u slučaju iscrpljivanja svih dostupnih alata u domaćem zakonodavstvu, pomoć potraže pred Komitetom Ujedinjenih nacija.
„Srbija je ratifikovala Opcioni protokol nakon višegodišnjeg, ali uspešnog zagovaranja Inicijative A11. Prepoznavanje nedostataka u reakciji Srbije u vezi sa stanjem ekonomskih i socijalnih prava izuzetno je važan pokazatelj stava Evropske komisije“, piše u saopštenju.
Inicijativa A11 je ocenila da samo identifikovanjem i rešavanjem problema mogu unaprediti položaj ranjivih grupa i svih građana Srbije i poručila je da neće odustati od svog rada kako na domaćem, tako i na međunarodnom terenu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.