Investicije u obnovljive izvore energije su izuzetno značajne za stvaranje uslova za obezbeđivanje energetske nezavisnosti i stabilno snabdevanje potrošača u Srbiji energentima, jednodušni je zaključak učesnika konferencije „Obnovljivi izvori energije i energetska nezavisnost Srbije“ u organizaciji Danas konferens centra.


Da li Srbija treba da razvija domaće energetske izvore obnovljive energije i koja je uloga države u tom procesu? Koji udeo obnovljive energije u ukupnoj proizvodnji Srbija mora da dostigne kako bi ispunila svoje obaveze u procesu pridruživanja Evropskoj uniji? Zašto je Srbija jedna od retkih država na svetu koja uopšte ne projektuje energetsku nezavisnost kao cilj i koja je uloga politike u tom procesu? Koje investicije u obnovljive izvore energije su ekonomski najisplativije u Srbiji i treba li država da podrži takve investicije? Koje mere poreske i fiskalne stimulacije primenjuju razvijene države kada je reč o investicijama u obnovljive izvore energije? Da li su obnovljivi izvori energije ekološki ili ekonomski potencijal i koja je uloga globalnih investicionih fondova u razvoju tržišta obnovljive energije? Kako politika fid in tarifa utiče na razvoj sektora obnovljive energije i koje promene na globalnom planu postoje u ovoj oblasti? To su samo neka od pitanja na koja su protekle nedelje pokušali da odgovore učesnici konferencije „Obnovljivi izvori energije i energetska nezavisnost Srbije“ u organizaciji Danas konferens centra.

– Očekujemo da u Srbiji do 2020. godine bude uloženo dve milijarde evra u korišćenje obnovljivih izvora energije do 2020. godine. Srbiji je potrebno da izgradi 1.092 megavata kapaciteta koji koriste obnovljive izvore energije da bi u narednih sedam godina ispunila cilj da 27 odsto ukupne potrošnje energije bude proizvedeno iz OIE. Nacionalnim akcionim planom za obnovljive izvore energije predviđeno je da se taj cilj ispuni izgradnjom vetroelekrana snage 500 megavata, velikih i mini hidroelektrana snage po 200 megavata, 100 megavata postrojenja koje koriste biomasu i 92 megavata iz ostalih izvor – izjavio je Dejan Trifunović, pomoćnik ministra energetike Srbije.

Prema njegovim rečima Nacionalni akcioni plan koji bi Vlada Srbije trebalo da usvoji u narednih mesec dana, predstavlja signal investitorima da postoji dobra volja da se za sedam godina izgrade novi proizvodni kapaciteti. Trifunović je naglasio da će novi kapaciteti za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora stabilizovati energetski sistem, angažovati domaću industriju i omogućiti sprečavanje ekoloških problema. On je dodao da je plan Ministarstva energetike da se po nemačkom modelu, stimulišu lokalne zajednice da postanu vlasnici vetroparkova za proizvodnju struje. Model ugovora o otkupu struje iz obnovljivih izvora energije za povlašćene proizvođače trebalo bi da bude donet do kraja meseca čime se kompletira okvir za otkup struje iz obnovljivih izvora. Trifunović naglašava da je napravljen važan iskorak ka investitorima i prvi rezultati se očekuju u toku ove godine.

Predstavljajući strukturu proizvodnih kapaciteta i proizvodnje Elektroprivrede Srbije Milutin Prodanović, koordinator za investicije i eksploataciju u preduzeću EPS- obnovljivi izvori energije, naglasio je da se 55 odsto struje proizvodi u termoektranama, 40 u hidroelektranama a pet odsto termoelektranama-toplanama. On je istakao je da obaveze Elektroprivrede Srbije proističu iz ciljeva Strategije razvoja energetike Srbije do 2015. godine a to su povećanje korišćenja obnovljivih izvora energije i čuvanje strateškog resursa uglja. Kako bi se pospešilo korišćenje OIE 2011. godine je formirano Privredno društvo EPS obnovljivi izvori energije d.o.o. Užice. Govoreći o ciljevima energetske politike EU do 2020. godine Prodanović je naglasio da za po 20 odsto treba da bude povećano učešće obnovljivih izvora energije u potrošnji, povećana energetska efikasnost i smanjena emisija gasova koji izazivaju efekat staklene bašte.

– Elektroprivreda Srbije planira obnovu 15 mini hidroelektrana i izgradnju osam novih, koje se finansiraju iz kredita Evorpske banke za obnovu i razvoj. Radi se i na izgradnji vetroparka snage 30 megavata kod Kostolca i solarnoj elektrani snage pet megavata u Čajetini. Potpisan je i protokol o saradnji sa španskom kompanijom za proizvodnju solarnih panela Wattpic – izjavio je Prodanović.

Bredli Harker, šef trgovinskog odeljenja ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Beogradu istakao je da je dobro što je Srbija napredovala u donošenju propisa za podsticanje korišćenja obnovljivih izvora energije. On je dodao da nizak limit od 500 megavata za subvencionisanje otkupa struje iz energije vetra predstavlja ograničenje. Harker je naglasio da u slučaju da se ne poveća taj limit za vetroelektrane za čiju gradnju su zainteresovane američke kompanije, Srbija neće moći da ispuni cilj da do 2020. godini proizvodi 27 odsto energije iz obnovljivih izvora energije.

– Američke kompanije su prepoznale energiju vetra kao polje za svoja ulaganja. Ostvarenje tih investicija bi bilo veoma značajno za Srbiju shodno njenim energetskim planovima u toj oblasti do 2015. godine a omogućilo bi i otvaranje novih radnih mesta. Reč je o investicijama koje se mere u milijardama evra i u tom smislu potrebno je učiniti dodatne napore kada je reč o regulativi, čime bi se obezbedila realizacija tih investicija – naglasio je Bredli.

Gaetano Masara, generalni direktor Dženeral elektrik za Jugoistočnu Evropu ukazao je da smo danas svedoci pojave nove dinamike koja menja svetsku energetsku platformu. Ta dinamika je pokretač za smanjenje emisije ugljendioksida, promenljivost cene goriva i oskudnosti resursa. Ti pokretači pomeraju investicije ka novim sferama, energetskoj efikasnosti i unapređenju tehnologije, eksploataciji udaljenih izvora ugljovodonika, gasu iz škriljaca i obnovljivoj energiji.

– Staza koja vodi ka napred je nešto što mi zovemo „fast blue“, kao na primer, smanjenje korišćenja uglja, ekspanzija obnovljivih izvora energije, fleksibilna energija gasa integrisana u obnovljivu energiju, pospešen transport i skladištenje gasa, energetska politika vezana za alternativna transportna sredstva. To se posebno odnosi na velika otkrića gasa iz škriljaca u Americi i nove rezerve gasa širom sveta. To vodi ka novim investicijama u infrastrukturu za transport i skladištenje gasa. Energija iz gasa emituje manje ugljenika od uglja, a pored toga je i predvidiva. Sa druge strane, gas nije ugljenik-neutralan i sam ne može da zadovolji rastuće energetske potrebe – objasnio je Masara.

On je dodao da u skladu sa tim scenarijom, gas nije više „most“ resurs da obezbedi kretanje ka ekonomiji sa niskim vrednostima ugljenika, već je ključno dugoročno rešenje ka dostizanju cilja, odnosno ekonomije sa malo ugljenika. Energija iz obnovljivih izvora, sa druge strane, je ugljenik-neutralna, ali je promenljiva i nepredvidiva. Stoga, ni sami obnovljivi izvori energije ne mogu da zadovoje svetske energetske potrebe. U tom pogledu, dodao je Masara, najbolja energetska strategija jeste diverzifikacija izvora energije kroz integraciju gasa i obnovljivih izvora.

– Iz potrebe da ostvarimo integracionu strategiju za električnu i IT infrastrukturu, tokom godina razvijali smo i pospešivali naše turbine za vetar. U ranim dvehiljaditim razvili smo turbine za vetar za najblje uslove. Tokom godina, usled ograničenja vezanih za zemljište i rastućim izazovima, razvili smo nove turbine. Danas, naše turbine su u stanju da generišu energiju pod najturbulentnijim uslovima, brzinama vetra, visini i temperaturama – rekao je Masara.

On je istakao da Dobrogea vetropark u Rumuniji predstavlja veliki uspeh Dženeral elektrika.

– Sa tehnološke tačke gledišta to je značajno zbog toga što je to najveći evropski vetropark. Sa stanovišta energetske nezavisnosti, omogućava Rumuniji da razbije energetsku zavisnost od eksternih dobavljača. Sa stanovišta javnih finansija je omogućio vladi Rumunije, kao i regionu Dobrogea, da povećaju prihod od oporezivanja i reinvestiraju ta sredstva u unapređenje lokalne infrastrukture. Investicije o kojima govorimo imaju veliki ekonomski značaj i zbog toga što su kreirale nova radna mesta – naglasio je Masara.

Zamenik ambasadora Izraela u Srbiji Ejal Naor rekao je da svetske zalihe nafte neće postojati večno. On je dodao da neke prognoze pokazuju da će do 2040. godine kapaciteti biti smanjeni za oko 20 odsto.

– Glavni izvori iz kojih Izrael dobija energiju su ugalj 53 odsto i gas 37 odsto. Koristi se svega 0,1 odsto resursa iz OIE, iz kojih se dobija svega između pet do 20 odsto energije. S obzirom na to, mi želimo da povećamo proizvodnju iz alterativnih resursa. Vladina rezolucija iz 2009. godine predviđa da do 2014. godine u ukupnoj proizvodnju električne energije udeo obnovljivih izvora treba da dostigne pet odsto a do 2020. deset odsto. Snaga instalisanih kapaciteta treba da dostigne 2,76 GW do te godine – istakao je Naor.

On je dodao da se, kada je reč o obnovljivim izvorima energije, u Izraelu razvija i solarna tehnologija, vetroelektrane, biogoriva a radi zaštite životne sredine električni automobili. Naor je istakao da je Izrael lider u čistim tehnologijama i da isto tako želi da postane lider i u korišćenju obnovljivih izvora energije.

Zamenik ambasadora Belgije u Srbiji Stiven De Vilde je rekao da ta zemlja posvećuje veliku pažnju razvoju obnovljivih izvora energije kao i na informisanju građana o njihovom značaju. Za proizvođače energije iz obnovljivih izvora se obezbeđuje adekvatan pristup distribucionoj mreži i niz administrativnih olakšica koje pospešuju ulaganja.

– Belgijske kompanije vide svoj interes u ulaganju u obnovljive izvore energije u Srbiji. Država je sa svoje strane učinila dosta donoseći odgovarajuću regulativu da bi se investicije ostvarile a povoljna je i politička klima u zemlji što je takođe izuzetno bitno za opredeljenje ulagača kapitala iz inostranstva. Kada je reč o energiji vetra u Srbiji postoje povoljni uslovi za njeno korišćenje pa se mogu ostvariti investicije u tu proizvodnju što bi bilo izuzetno dobro za Srbiju, pre svega zbog otvaranja novih radnih mesta – naglasio je De Vilde.

Milan Vukasović, izvršni direktor Verano motorsa izjavio je da u želji da očuva životnu sredinu Pežo se ponaša kao ekološki osvešćena auto kompanija.

– Smanjenje CO2 i štetnih uticaja pri vožnji automobila za francuskog proizvođača su već godinama jedan od bitnih strateških ciljeva. Da bi usavršio efikasnost svojih motora i pri tome očuvao i zaštitio životnu sredinu Pežo je u poslednjih nekoliko godina investirao u različite tehnologije kako bi pronašao nova tehnička rešenja, bez uskraćivanja uživanja u vožnji. Između ostalog, u poslednjih 10 godina, Pežo je investirao 2,5 milijardi evra u kompletnu obnovu svojih dizel i benzin motora, a 2012. godine francuski proizvođač je prodao nekoliko stotina hiljada vozila sa „stop and start“ sistemom koji smanjuju potrošnju goriva i emisiju CO2 do 15 odsto. Pežo je realizovao plan komercijalizacije i prvog hibridnog vozila sa 35 odsto manjom potrošnjom goriva i pogonom na sva četiri točka – istakao je Vukasović.

On je dodao da u svom asortimanu Pežo nudi potpuno novu ekološku tehnologiju, električne automobile i skutere.

– Pežo ion „gradski ekolog“ je potpuno električno vozilo sa nultom emisijom CO2. Prelazi 150 kilometara sa jednim punjenjem litijum jonske baterije a prosečna potrošnja električne energije na 100 kilometara je između 1,5 i dva evra – istakao je Vukasović i naglasio da su električni automobili u Srbiji još uvek retkost zbog visoke cene, pa je apelovao je na državu da sa svoje strane koliko je god moguće pomogne proizvođačime kako bi takva vozila postala dostupnija.

Prva kontrolna tačka – 2015. godine

– Postavljen je zakonski i regulatorni okvir za ulaganje u obnovljive izvore energije i stvoreni su preduslovi za investiranje. Do kraja 2015. godine očekuje se sigurnih 500 megavata iz obnovljivih izvora energije. Ta godina će biti prva kontrolna tačka za uspešnost i efekte regulatornih mera za veće korišćenje obnovljivih izvora energije. U saradnji sa 17 opština iz Srbije Ministarstvo energetike pripremilo je javni poziv za dodelu 317 lokacija za izgradnju mini hidroelektrana koji će uskoro biti objavljen. Investitori će imati rok od šest meseci da se izjasne za ulaganja. Vlada Srbije donela uredbu o podsticajnim cenama za otkup struje proizvedene iz obnovljivih izvora energije, koja je stupila na snagu 4. februara. Prema toj uredbi, iz koje će se nove cene primenjivati od 1. januara sledeće godine, stimulisaće se i domaćinstva da postavljaju solarne panele na krovovima zgrada. Period trajanja podsticaja je 12 godina nakon čega će javni snabdevač biti obavezan da otkupljuje struju od proizvođača po tržišnim cenama – istakao je Dejan Trifunović, pomoćnik ministra energetike Srbije.

Dejan Trifunović, pomoćnik ministra energetike Srbije

Novi kapaciteti za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora će stabilizovati energetski sistem, angažovati domaću industriju i omogućiti sprečavanje ekoloških problema. Plan Ministarstva energetike je da se po nemačkom modelu, stimulišu lokalne zajednice da postanu vlasnici vetroparkova za proizvodnju struje.

Bredli Harker, šef trgovinskog odeljenja ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji

Američke kompanije su prepoznale energiju vetra kao polje za svoja ulaganja. Ostvarenje tih investicija bi bilo veoma značajno za Srbiju shodno njenim energetskim planovima u toj oblasti do 2015. godine a omogućilo bi i otvaranje novih radnih mesta.

Gaetano Masara, generalni direktor Dženeral elektrik za Jugoistočnu Evropu

Danas smo svedoci pojave nove dinamike koja menja svetsku energetsku platformu. Ta dinamika je pokretač za smanjenje emisije ugljendioksida, promenljivost cene goriva i oskudnosti resursa. Ti pokretači pomeraju investicije ka novim sferama, energetskoj efikasnosti i unapređenju tehnologije, eksploataciji udaljenih izvora ugljovodonika, gasu iz škriljaca i obnovljivoj energiji.

Ejal Naor, zamenik ambasadora Izraela u Srbiji

Glavni izvori iz kojih Izrael dobija energiju su ugalj 53 odsto i gas 37 odsto. Koristi se svega 0,1 odsto resursa iz OIE, iz kojih se dobija svega između pet do 20 odsto energije. S obzirom na to, mi želimo da povećamo proizvodnju iz alterativnih resursa.

Stiven De Vilde, zamenik ambasadora Belgije u Srbiji

Belgijske kompanije vide svoj interes u ulaganju u obnovljive izvore energije u Srbiji. Država je sa svoje strane učinila dosta donoseći odgovarajuću regulativu da bi se investicije ostvarile a povoljna je i politička klima u zemlji što je takođe izuzetno bitno za opredeljenje ulagača kapitala iz inostranstva.

Milan Vukasović, izvršni direktor Verano motorsa

Pežo se ponaša kao ekološki osvešćena auto kompanija, jer su smanjenje CO2 i štetnih uticaja pri vožnji automobila, za francuskog proizvođača već godinama jedan od bitnih strateških ciljeva. Da bi usavršio efikasnost svojih motora i pri tome očuvao i zaštitio životnu sredinu Pežo je u poslednjih nekoliko godina investirao u različite tehnologije kako bi pronašao nova tehnička rešenja, bez uskraćivanja uživanja u vožnji.

Milutin Prodanović, koordinator za investicije i eksploataciju u preduzeću EPS- obnovljivi izvori energije

U termoelektranama se proizvodi 55 odsto struje, 40 odsto nastaje u hidroelektranama a pet odsto termoelektranama-toplanama. Obaveza EPS-a koja proističe iz ciljeva Strategije razvoja energetike Srbije do 2015. godine, je povećanje korišćenja obnovljivih izvora energije i čuvanje strateškog resursa uglja. Planirano je da se do 2020. godine za po 20 odsto treba da bude povećano učešće obnovljivih izvora energije u potrošnji, povećana energetska efikasnost i smanjena emisija gasova koji izazivaju efekat staklene bašte.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari