Ispovest radnika sa Turskog toka: Radio sam na crno, trebao mi je posao 1Foto: Glas Zaječara

Prema rečima našeg sagovornika (ime poznato redakciji) on je bio zaposlen u firmi „Radosavljević gradnja“ iz Ćuprije koje je bila podizvođač „Union špeda“ iz Beograda.

U ispovesti je naveo i da radnici u toj firmi, koji su radili na izgradnji Turskog toka, rade na crno. Do zaključenja teksta nismo dobili odgovor, firme „Radosavljević gradnja“ iz Ćuprije, nadležne inspekcije rada, odnosno resornog ministarstva.

M.M. (ime poznto redakciji) u svojoj ispovesti o angažmanu na izgradnji Tursog toka naveo je da je počeo sa radom u firmi „Radosavljević gradnja“ iz Ćuprije jula meseca 2019. godine, i da mu je odmah na startu postavljeno pitanje koje mu se nije dopalo.

„Počeo sam da radim jula 2019. godine. Za posao sam čuo preko nekih ljudi na pumpi Mihajlović. Tamo sam popunio upitnik, posle čega sam pozvan na razgovor. Tada su nam rekli da ćemo biti prijavljeni. Međutim, prilikom tog intervjua me je šef na toj pumpi pitao da li hoću da budem prijavljen, ili ne, i to mi je čudno zvučalo tada. Rekao sam naravno da hoću i tada mi je rečeno da će sve biti rešeno“.- izjavio je M.M. u ispovesti za „Glas Zaječara“.

Kako on tvrdi dani su prolazili, a od prijavljivanja ništa nije bilo osim obećanja da će to biti uskoro.

„Posle toga smo krenuli da radimo, kažu biće danas, biće sutra… Posle jedno dve – tri nedelje saznali smo da se firma zove „Radosavljević gradnja“ iz Ćuprije i mi smo preko njih primljeni. Šef pumpe je kao bio neki njihov prijatelj i pomagao im je da pronađu radnike, a kasnije smo saznali da je i ta firma iz Ćuprije zapravo podizvođač „Union špeda“, iz Beograda. Na svim kontejnerima su bili njihovi natpisi da je to vlasništvo Union špeda“.- istakao je naš sagovornik.

Na pitanje našeg novinara koliko su bili plaćeni po satu, naš sagovornik je kazao sledeće.

„Cena rada je bila 200 dinara po satu i mi smo pristali na tu cenu, jer je malo bolja u odnosu na ono što može da se nađe u Zaječaru, međutim, prolazili su dani, mi pitali kad će biti, da li da idu na Biro da se prijave, a oni su odgovarali, ma biće ovih dana, biće, i ništa tako od danas do sutra, od danas do sutra.“– rekao je M.M.

Navodni bivši zaposleni „Radosavljević gradnje“ iz Ćuprije kazao je i da je na početku radilo više radnika, ali da se smanjivanjem obimom posla, broj radnika smanjivao.

„Nas je u početku radilo 17. Kako se smanjivao obim posla, oni su tako otpuštali po dvojcu trojcu. E, sad, bilo je nekih slučajeva povreda. Ja ne mogu u tuđe ime da pričam, ali bio je tu jedan dečko, ja ne mogu da se setim kako se on zvao što je radio sa nama. Bio je taksista, i mislim da se vratio da vozi taksi opet.  NJega je ona kuka što kači one cevi udarila u ruku i nešto se povredio tu sitno. Otišao je kod lekara, pošto je povredio neke ligamente, malo je to bilo ozbiljnije, onda mu je naš šef rekao da ne kaže gde se povredio, ali evo ti sad primera koji sam čuo da se desio pre nekoliko dana. Prošle nedelje desi se dečku da padne paleta na glavu. Imamo mi tu opremu sve, Rusi izuzetno polažu na to, na tu bezbednost, međutim ti Rusi nikad ne pitaju nas jesmo mi prijavljeni, ili nismo. Mislim to je malo glupo, tolika bezbednost, a mi kao prvo nismo prijavljeni, i dečku pala paleta, srećom on se malo izmako i ona ga udarila po šlemu i po ramenu, ali bogami ono je sto i nešto kila samo ta paleta bila. I drž ne daj, nešto kao ovo ono, nešto mu je šuntavo po glavi, nešto nije baš jednostavno, kao hteo bi da ode kod lekara i šef njemu kaže kao nemoj da kažeš da je to ovde to bilo. On se zove (ime poznato redakciji), ali on radi kod šefa na pumpi. On je tamo neki, ne znam, koliko sam čuo, on vozi za njega, robu od pumpe do pumpe. Na kraju on je otišao u bolnicu, pitali ga gde se povredio i on im reko da je vozio biciklu. Taj dečko i dalje radi tamo. Zove se …………., ali ne znam da li će on hteti da kaže, neću da uvaljujem nikoga.– kazao nam je naš sagovornik.

Naš sagovornik, koji je navodno bio zaposleni „Radosavljević gradnje“ iz Ćuprije, kaže i to da je jednom po prijavi došla i inspekcija, ali da obezbeđenje nije dozvolilo da uđu u prostor firme.

„I tako dan za danom, dan za danom, pa je posle krenula priča posle dva tri meseca, dal ćemo ostati i onda smo mi digli ruke da insistiramo da nas prijave. Ja sam negde u oktobru, zvao inspekciju, anonimno u Beograd, preko onog servisa, 24 sata što radi, pozvao i reko sve, adresa, ovo mi, ono mi, i ništa, jedno dve nedelje je prošlo, i došla je inspekcija. Navodno im Rus nije dao da uđu. Da je inspekcija htela da vidi nepravilnosti, odmah su to mogli da vide, pošto se mi tamo svako jutro upisujemo kad dolazimo, potpisujemo radne naloge, naša imena i prezimena su na 100 mesta. Sutradan su se svi isprepadali, da će da dođe inspekcija ponovo i podelio nam je šef lažna imena zamislite, nekih ljudi. Ja sam bio neki …….. (ime poznato redkciji) iz Ćuprije neki lik i svi su dobili ta lažna imena i po godinama čak približno tačna. Neverovatno kolko su oni to sklopili. Inspekcija nije više došla, nikad nisu došli i ja onda sam digao ruke. Šta, kome da se ja žalim? Kadija te tuži, kadija ti sudi. Kome, šta, oni su svi povezani ko svinska creva brate mili“.– istakao je naš sagovornik.

„Radimo 8 sati, imamo sat vremena pauzu. Jedno vreme nam je šef prebacivao kao i za te pauze, što mi sednemo kad nemamo posla. Imaš mesto za pušenje i dođeš tu, kao evo, mi smo vama dali po deset minuta, a ono bila 15 minuta pauza, ne znam u koje vreme, nebitno. Meni to zaparalo uši, kad jednom rekao kao pa šta mi hoćemo više, imamo jednu pauzu od sat vremena, imamo još dve po 15 minuta, to u zakonu o radu ne postoji. Ja mislim, koji zakon o radu bre ja nisam prijavljen čoveče, ja radim na crno ovde, ali čovek kaže neku glupost, ne razmišlja uopšte o tome. Radili smo mi i prekovremeno doduše, ali su nam plaćali, ruku na srce, 26 posto više, koliko je. Keš na ruke, u koverti. Kad je bilo tog prekovremenog bilo je skoro 50 hiljada, ali kako se smanjivao obim posla bilo je to 20 ili 30 hiljada, klasična priča“.- dodao je naš sagovornik

Prema rečima našeg sagovornika gasovod još nije završen i pitanje je da li će biti gotov do leta.

Prema njegovim rečima trenutno tamo, u svojstvu lica angažovanih od strane pomenutr firme iz Ćuprije radi još nekoliko radnika. Radiće se verovatno do marta. Iz te firme nemaju nikakav papir, nikad ništa nisu dobili, jedino radne naloge što potpisuju na poslu.

Nakon ispovesti jednog radnika na gasovodu „Turski tok“, kontaktirali smo firmu „Radosavljević gradnja“ iz Ćuprije. Dan nakon poslatog maila, javilo nam se lice koje je kazalo da je on predstavnik pomenute firme, i da će se javiti u ponedeljak. Do zaklučenja teksta, odgovra kao i poziva nije bilo.

Iz Inspekcije rada juče smo dobili obaveštenje da oni ne mogu da odgovore na naše pitanje, već da pitanje pošaljemo nadležnom ministarstvu. Do zaklučenja teksta odgovor ministarstva nije stigao.

Na web sajtu Gradnje Radosavljević, vidi se da učestvovali u izgradnji ozbiljnih i velikih projekata, pa se postavlja pitanje, kako su dopustili da u Zaječaru, radnici rade na „crno“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari