Pandemija korona virusa nesrazmerno je uticala na ženski biznis širom sveta, a čak 87 odsto žena vlasnica firmi navelo je da su pogođene krizom, pokazali su rezultati studije Indeks ženskog preduzetništva kompanije Masterkard (MIWE) za 2020. godinu, objavljeno je danas.
Velika zastupljenost u sektorima koji su najteže pogođeni ekonomskom krizom, izražen digitalni jaz među polovima u sve virtuelnijem svetu i sve veći pritisci odgovornosti za brigu o deci, samo su neki od faktora koji su žene učinili posebno ranjivima, navedeno je u saopštenju.
Kako je precizirano, kroz jedinstvenu metodologiju, oslanjajući se na javno dostupne podatke vodećih međunarodnih organizacija, poput OECD-a i Međunarodne organizacije rada, MIWE 2020 formira globalnu rang listu o napretku žena u poslovanju u uslovima pre pandemije u 58 ekonomija, što predstavlja gotovo 80 odsto ženske radne snage.
Metodologija uključuje detaljnu analizu 12 indikatora i 25 podindikatora koji se odnose na ishode napretka, resurse znanja i finansijski pristup, te poboljšanje uslova za preduzetnike, a čije sumiranje omogućava sveobuhvatnu ocenu uspešnosti pojedinih ekonomija u unapređivanju ženskog preduzetništva u odnosu na isto u uslovima pre pandemije.
Ovogodišnji izveštaj takođe pruža dodatnu analizu o ranim rezultatima hitnih mera koje vlade i preduzeća sprovode za žene preduzetnice kao odgovor na pandemiju korona virusa u 40 svetskih ekonomija.
Istaknuto je da Masterkard indeks ženskog preduzetništva pruža rezultate na jasan i razumljiv način za vlade, kreatore politika, deoničare, kompanije i pojedince koji pođednako žele da razumeju ključnu ulogu žena u poslovanju i primeni znanja iz globalnih ekonomija i omogućava im da preduzmu presudne korake u primeni ciljane rodno specifične podrške.
Najbolje rangirana zemlja u MIWE 2020 studiji je Izrael, koji je ocenjen kao najbolji primer rodno specifičnih mehanizama podrške koji daju brze i značajne rezultate.
Ukazano je da je, s ambicijom da se udvostruči broj preduzetnica u roku od dve godine, uspeh Izraela vođen institucionalnom podrškom malim i srednjim preduzećima, pa je sa 42. dospeo na prvo mesto.
Slično tome, Švajcarska je napredovala sa 11. mesta u 2019. na 3. mesto u 2020, što je objašnjeno naglim poboljšanjem podrške vlade malim i srednjim preduzećima (porast od 37 odsto u odnosu na 2019. godinu), navedeno je u saopštenju.
Ocenjeno je i da MIWE 2020 predstavlja i efikasne politike podrške – od subvencija za plate, programe izuzeća ili odlaganja plaćanja, ograničavanja poslovnih kamatnih stopa i marži, do državnih subvencija za održavanje likvidnosti, kao i državne programe podrške za brigu o deci.
Navedeno je i da izveštaj daje optimistične izglede za budućnost preduzetnica, jer ukazuje na to da bi pandemija mogla biti katalizator za eksponencijalni napredak žena u poslovanju, kao i prilika da se koriguju prisutne predrasude od strane donosioca odluka kroz rodno specifične inicijative i podršku.
„Kriza će uvek otkriti ranjivosti u sistemu, a Covid-19 je to učinio u velikoj meri. Videli smo zapanjujući opseg nejednakosti s kojim se žene suočavaju u poslu. Ali za razliku od bilo kojeg drugog ekonomskog pada, Covid-19 je takođe otvorio put za značajan napredak i videli smo šta možemo postići kada se postave prioriteti“, rekla je direktorka za tržišta Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine u kompaniji Masterkard Jelena Ristić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.