Privredna komora Kosova (PKK) zatražila je od privrednih komora Srbije i Bosne i Hercegovine da utiču na institucije u tim državama, kako bi se sprečila zabrana uvoza i tranzita robe sa Kosova. Kako je saopšteno iz PKK, predsednik najveće asocijacije preduzetnika na Kosovu Besim Bećaj uputio je pismo kolegama u Srbiji i BiH da iskoriste svoj uticaj kako bi se onemogućila zabrana uvoza i tranzit robe sa Kosova. U PKK ističu da će najveće štete od primene ove odluke ili recipročnih mera koje najavljuju vlasti u Prištini pretrpeti preduzetnici i preduzeća u Srbiji i Bosni i Hercegovini.
Državni sekretar Ministarstva za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović izjavio je juče da Vlada Kosova, bez obzira na pretnje, neće blokirati uvoz robe iz Srbije. On je ocenio da bi to bio „bezuman potez jer bi kosovska strana više izgubila. To nije zvanična politika Prištine, većpojedinih političara koji sa takvim idejama izlaze u medije da bi ispitali kakva bi reakcija bila“, izjavio je Ivanovićna konferenciji u Ministarstvu za dijasporu. On je ocenio da bi zabrana uvoza iz Srbije dovela do gubitaka na obe strane, ali da bi srpska roba i dalje stizala na Kosovo, kao i u vreme sankcija, pri čemu bi najviše profitirali posrednici. Prema njegovim rečima, u tom slučaju uvoz bi išao preko Makedonije ili Crne Gore zbog čega bi kosovske vlasti plaćale višu cenu. „Srbija uz kampanju može naći alternativno tržište, ali Albanci to baš i ne mogu“, kazao je on i podsetio na bezuspešan pokušaj da se odbaci proizvod kao što je „plazma keks“. „Probali su da prave kopiju plazma keksa ali su je sami Albanci odbacili, jer je deca nisu volela“, dodao je državni sekretar koji je prisustvovao konferenciji na kojoj su predstavnici srpske zajednice iz Rumunije predali paketiće i novčanu pomoćza decu iz Štrpca.
Zajednica preduzetnika Kosova, na sednici Skupštine Privredne komore Kosova, održanoj 22. decembra, dala je podršku institucijama Kosova da na zabranu iz Srbije i Bosne i Hercegovine odgovore recipročnim merama, dodaje se u saopštenju. Srbija i Bosna i Hercegovina od 3. decembra primenjuju zabranu na uvoz i tranzit robe sa Kosova. Prema podacima PKK, Srbija na Kosovo izvozi robu u iznosu od oko 260 miliona evra, dok uvozi 2,2 miliona. Kosovo je među malim brojem zemalja sa kojima Bosna i Hercegovina ima pozitivan spoljnotrgovinski bilans. Prema podacima iz BiH uvozi se roba od oko 40 miliona evra, dok je izvoz samo nekoliko miliona. PKK je organizovala sastanke i potpisala je u petak sporazume sa PK Albanije i severozapadne Makedonije, kojima ove komore daju podršku u obezbeđivanju robe koja se uvozila iz Srbije i BiH. Sličan sastanak će biti održan i sa predstavnicima biznisa iz Turske koji će na Kosovo doputovati u delegaciji koju predvodi ministar inostranih poslova Turske Ali Babadžan. Srbija i BiH su od 3. decembra prošle godine blokirale uvoz i tranzit roba sa Kosova zbog toga što robu prate izvozna dokumenta sa pečatima Carine Kosova, a ne, kao što je do tada bilo, Carine UNMIK-a.
U iščekivanju diplomatskog rešenja
Priština – Ministarstvo trgovine i industrije Kosova neće preduzeti korake ka blokadi uvoza robe iz Srbije, mada su za to učinjene pripreme, pošto čeka diplomatsko rešenje problema, piše Koha Ditore, pozivajući se na izjave funkcionera iz ministarstva. Pozivajući se na pouzdane izvore iz ministarstva, Koha Ditore navodi da je pravi razlog što je ministarstvo odustalo od blokade neslaganje unutar međunarodne zajednice. Ministar trgovine i industrije Kosova Ljutfi Žarku demantovao je te tvrdnje. On je rekao da je u pismu predsedavajućem Centralnoevropskog ugovora o slobodnoj trgovini (CEFTA) crnogorskom ministru ekonomskog razvoja Branimiru Gvozdenoviću zatražio održavanje sastanka Zajedničkog komiteta CEFTA, u vezi sa preprekama koje su Srbija i Bosna i Hercegovina postavile uvozu robe sa Kosova. FoNet
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.