Ekonomska saradnja Srbije sa Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) ide uzlaznom putanjom, ali se razvija prilično sporo. Mišljenja ekonomista i poznavalaca srpsko-američke saradnje su podeljena oko toga da li bi pobeda Donalda Trampa Srbiji donela više investicija ili bi se ekonomska saradnja nastavila istim intenzitetom.
U SAD se sutra održavaju, po mnogima, sudbonosni izbori. Građani Amerike odlučivaće između Kamale Haris i Donalda Trampa, a sudbina ove zemlje odraziće se na ceo svet, pa tako i na Srbiju.
Srbija je, već tradicionalno, većinski naklonjena Trampu, što pokazuje i nedavno istraživanje, koje je u četiri zemlje regiona obavio Valicon, a preneo BBC na srpskom, iz kog se vidi da samo srpski građani ubedljivo navijaju za ovog kandidata.
Pitanje koje sve u našoj zemlji zanima, jeste kakav će odnos SAD biti prema Srbiji nakon ovih izbora. Ekonomska saradnja Srbije sa Amerikom, trenutno nije preterano značajna, iako postoje određeni pomaci.
Izvoz Srbije u ovu daleku zemlju za prvih devet meseci ove godine prešao je 445 miliona evra, što je povećanje od 17,8 odsto u odnosu na isti period prethodne godine, pokazali su najnoviji podaci Republičkog zavoda za statistiku (RZS).
Iako u porastu, udeo izvoza u SAD u ukupnom izvozu Srbije iznosi svega dva odsto. S druge strane, uvoz je prestigao 478 miliona evra, što je više za 19,4 odsto u odnosu na prvih devet meseci 2023. godine.
Podsećamo, pomak se dogodio i kada je nedavno ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić potpisao sa podsekretarom SAD za ekonomski rast, energetiku i životnu sredinu Hoze V. Fernandesom Sporazum o strateškom partnerstvu u oblasti energetike između ove dve zemlje.
To će, kako je pojasnilo Ministarstvo, omogućiti nova investiciona ulaganja u oblasti energetike, čiji je cilj jačanje energetske sigurnosti i održive tranzicije ka čistim izvorima energije.
Malo ranije, imali smo upliv i Trampove struje u Beograd, kroz planiranu investiciju, ni manje ni više, nego na mestu bivše zgrade Generalštaba uništene tokom bombardovanja 1999. godine.
Taj upliv dogodio se preko Trampovog zeta Džareda Kušnera, koji tu planira da gradi luksuzan hotel, što je bitna investicija za trenutnu vlast u Srbiji, posebno u svetlu nadolazećeg Ekspo-a.
Ukoliko se vratimo malo unazad, prisetićemo se i da se Vašingtonski sporazum, koji su Vučić i nekadašnji kosovski premijer Avdulah Hoti pre četiri godine potpisali, dogodio upravo tokom vlasti Donalda Trampa u Americi, a koji je prema strukturi bio pretežno ekonomski sporazum, iako je iz njega malo toga ispunjeno.
Profesorka ekonomije u penziji Danica Popović za Danas kaže da je ekonomska saradnja Srbije sa SAD zaista mala.
„Mi, recimo, duplo više robe i usluga izvozimo u Severnu Makedoniju, a tek isto toliko uvozimo iz SAD kao iz Severne Makedoniije“, objašnjava ona.
Popović smatra da politika ne igra veliku ulogu u ekonomskoj saradnji.
„Sve odluke donose firme, te tu nikakvi politički izbori ne mogu bilo šta bitno da promene“, naglašava ona.
Naša sagovornica smatra da bi politika mogla da utiče samo na nivou bliskih odnosa sa Rusijom.
„Vidne promene bi se ovde mogle desiti jedino ako bi SAD uvele neki embargo na našu spoljnotrgovinsku razmenu zbog toga što ne poštujemo sankcije prema Rusiji, ali ni to se, izgleda, neće desiti u skoroj budućnosti“, ukazuje ona.
Naša vlast je, prema njenim rečima, veoma poslušna prema političkim zahtevima SAD.
„I prema priznanju Kosova i Metohije i prema aktiviranju rudnika litijuma… a to će i svaka sledeća vlast u SAD umeti da ceni“, naglašva Popović.
Izbori, kako smatra, ne menjaju pravce ekonomske saradnje.
„Sve dok ostanemo politički poslušni prema SAD, kao što smo sada, neće se bitno menjati ništa. Zar ljudi menjaju sredstvo protiv bubašvaba svaki put kad se menja šef samoposluge?“, pita Popović.
Ipak, ekonomista Aleksandar Stevanović ima malo drugačiji pogled na ove okolnosti.
„U slučaju da pobedi Tramp, i ekonomski odnosi će biti svakako bolji, jer postoji jedna ideološka dimenzija slaganja između srpske vlasti i Trampa. Ako se neko u Evropi raduje pobedi Trampa, to su Srbija, Mađarska i slične zemlje, koje imaju neke alternativne ideje kako treba da izgleda politika“, smatra on.
To bi, kako naglašava, definitivno bilo dobro za ekonomske odnose Srbije i Amerike i oni bi se poboljšali.
„Setimo se ljubavi kakva je bila kada je dolazio Trampov izaslanik Ričard Grenel u Beograd pre četiri godine. Sigurno bi to rezultiralo određenim investicijama, a možda bismo još nešto dobili, svakako bismo bili više naslonjeni na Ameriku nego sada“, navodi Stevanović.
U slučaju pobede Kamale Haris, prema njegovom mišljenju, okolnosti bi ostale kao što su danas.
„Ne bi nama Amerika bila problem ni tada, ali ne bi nam ni gurali ‘vetar u jedra’. To bi bili odnosi koji su normalni, blago suzdržani i generalno korektni“, objašnjava naš sagovornik.
Amerika je, kako navodi, i pored svih ideoloških putanja, zemlja čiju ekonomsku politiku i dalje dominantno oblikuje biznis.
„Kako se Srbija pokazuje kao zemlja koja je uračunljiva u smislu finansija i načina kako vodi neku regionalnu politiku, ona je privlačna Amerikancima, koliko i drugima koji ovde ulažu“, pojašnjava Stevanović.
Dakle, kako sumira, trend poboljšanja ekonomskih odnosa će se svakako nastaviti, ali bi sa Trampom bio dinamičniji.
„Definitivno postoji neki sentiment između Trampa i sadašnje vlasti u Srbiji i to bi bilo jedno cvetanje ljubavi, uz razumevanje koliko smo mi suštinski nebitni, ukoliko ne pravimo velike probleme, a to nije realno da se desi“, smatra Stevanović.
I Stevan Nedeljković iz Centra za studije SAD na beogradskom Fakultetu političkih nauka veruje da će se napredak ekonomske saradnje između dve zemlje nastaviti bez obzira na ishod izbora.
„Ekonomska saradnja Srbije i Sjedinjenih Država je u usponu godinama unazad, a taj napredak se proteže kroz obe administracije, i republikanske Donalda Trampa i demokratske Džozefa Bajdena“, pojašnjava on.
Između ostalog, kako ističe, SAD su danas najznačajniji partner Srbije u razmeni usluga u oblasti informacionih tehnologija.
„Shodno tome, a i ekonomskim trendovima i talasu optimizma koji je prisutan u srpsko-američkim odnosima, očekujem da se putanja uspona nastavi i narednih godina, ko god pobedio na izborima 5. novembra“, kaže Nedeljković.
Ipak, on smatra da bi uspon u slučaju Trampove pobede bio izraženiji.
„Vera 45. predsednika SAD da se svi problemi mogu rešiti kroz ekonomski transakcionalizam i formula stabilnost kroz ekonomiju, mogli bi dodatno da pospeše američke investicije u Srbiju i ekonomsko premrežavanje Zapadnog Balkana“, zaključuje Nedeljković.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.