Japan je u poslednjih nekoliko godina Srbiji pružio pomoć u vrednosti od 450 miliona evra, što je uglavnom bilo u humanitarne svrhe, za medicinsku opremu, opremanje osnovnih škola, autobusi za javni gradski prevoz, kao i za uređenje vodnih sistema, kaže za Danas Makoto Iokibe, japanski profesor političkih nauka i međunarodnih odnosa. Prema njegovim rečima, Japan želi da proširi podršku Srbiji na polju ekonomskog oporavka kroz direktna ulaganja i u narednom periodu.
Iokibe napominje da Srbija, nakon teškog perioda kroz koji je prošla, mora da bude konkurentnija na tržištu. „Mora da se ulaže u proizvodnju i da se proizvodi kvalitetnija roba, kako bi potom moglo i da se izvozi u inostranstvo. Dok se ne postigne to, teško je razmišljati o izvozu. Potrebno je da se napravi povoljna klima i za domaće i strane kompanije kako bi ulagale na ovim prostorima. U sličnoj situaciji je većina zemalja bivše Jugoslavije, osim Slovenije, tako da bi najbolje bilo da se zajednički ulože napori i da se ostvari saradnja ne bi li svi bili konkurentni na evropskom tržištu“, objašnjava naš sagovornik.
Profesor Iokibe, koji je ove sedmice održao predavanje u Rektoratu Univerziteta u Beogradu, navodi da posleratni Japan vodi mirnodopsku politiku pružanja pomoći zemljama u razvoju, pre svega na polju ekonomskog oporavka kroz direktna ulaganja. Kako dodaje, svi veći japanski gradovi bili su uništeni u Drugom svetskom ratu, pa je prvi prioritet bio „brza ekonomska rekonstrukcija“. „Već šezdesetih godina Japan je uspeo da brzo dostigne veliki ekonomski rast i postane razvijeno društvo, što je bilo ravno čudu“, ukazuje Iokibe.
„Za razliku od SAD koja za vojno naoružanje izdvaja pet odsto BDP-a i Britanije, Francuske i Nemačke koje izdvajaju po tri odsto, Japan za te svrhe koristi jedan odsto BDP-a. Danas nije vreme da se borimo oružjem, tako da Japan radije izdvaja sredstva za pomoć zemljama u razvoju, jer smatramo da je to konstruktivnije. Na taj način ostvarujemo prijateljsku saradnju sa mnogim zemljama, što japansku ekonomiju čini boljom“, objašnjava Iokibe.
On objašnjava da kada je reč o pomoći zemljama u razvoju, prioritet Japana je jugoistočna Azija, jer su tamo zemlje još uvek sa siromašnom ekonomijom i rasprostranjenom korupcijom, ali koje „ulažu napore da poboljšaju situaciju“. U tim zemljama je, dodaje on, neophodno izgraditi autoputeve, aerodrome, unaprediti sistem električne energije, izgraditi industrijske komplekse, „jer mora da postoji razvijena infrastruktura kako bi kompanije iz Japana mogle u tim zemljama da investiraju“.
Na pitanje kojim zemljama u Evropi je Japan dosad najviše pomogao, on kaže da je reč o veoma malom broju zemalja, među kojima i Srbija, jer na „starom kontinentu“ ima dosta razvijenih i bogatih država. „Japan će nastaviti da ulaže u zemlje kojima je to potrebno kroz nepovratna sredstva i projekte, među kojima su značajniji u oblasti zaštite životne sredine i edukacije“, naglašava profesor Iokibe.Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.