Samo u Novom Sadu gradska uprava će godišnje moći da uštedi od 35 do 40 odsto sadašnjih troškova, centralizacijom javne nabavke, jer će zbog količine postizati povoljnije cene – kaže u razgovoru za Danas Mihajlo Delić, inicijator projekta „Znam za korupciju“.

On se zalaže za uvođenje takvog sistema u Novom Sadu, jer laže da postoje primeri javnih preduzeća koja u istom vremenskom periodu nabavljaju istu robu od istog proizvođača po potpuno različitim cenama, što jasno ilustruje problem.

O kojim se iznosima radi i kako je moguće da je to do sada tolerisano?

– To je moguće jer ne postoji sistemska kontrola te potrošnje, sistem je zatvoren, netransparentan i institucionalno neodrživ. Takođe na masi zarada, godišnje uštede bile bi približno 100 miliona dinara. Novi Sad potroši godišnje na kapitalne projekte oko pet milijardi dinara (oko 50 miliona evra), a trenutno gradska uprava jedino kontroliše da li su sredstva utrošena u skladu s planom i programom koji je usvojila Skupština grada. Tek na završnom računu ona ima uvid kako je neko javno preduzeće funkcionisalo. Javna preduzeća su autonomna u potrošnji izvornih prihoda i kontrolišu sama sebe u javnim nabavkama.

Na koje sve načine centralizacija javnih nabavki umanjuje troškove?

– U praksi, ako preduzeće planira milijardu dinara prihoda, onda planira i nabavku u vrednosti od milijarde, problem nastaje jer se prihodi obično popune samo do 50 odsto, a sve nabavke se odrade u punom planiranom iznosu. Tako se svake godine problem uvećava jer Grad izdaje bankama sve veće garancije za dodatno zaduživanje javnih preduzeća ili daje nove subvencije javnim preduzećima. Pretprošle godine smo uspeli, zajedno sa predstavnicima lokalne samouprave, da u aktima Grada predvidimo osnivanje Uprave za objedinjene javne nabavke i Nadzornog odbora, nezavisne komisije koja bi kontrolisala rad Uprave.

Očekujete li velike otpore ovakvoj promeni u Novom Sadu, odnosno kasnije na republičkom nivou i od kojih aktera naročito?

– Politička podrška samom programu je široka, od Vlade Srbije, preko ambasada do čelnih ljudi lokalnih samouprava. Do sada smo sa lokalnom samoupravom uspešno razgovarali o delu koji se odnosi na podizanje svesti građana, a onaj koji dovodi do konkretnih, suštinskih promena još uvek je u početnoj fazi. Problem sa kojim se susrećemo je nedostatak profesionalne odgovornosti u javnom sektoru. Imali smo seriju sastanaka s gradskim čelnicima koji ovaj projekat treba da implementiraju i nadamo se da će najavljena reforma državne uprave stvari ubrzati.

Podrška iz Vučićevog kabineta

„Projekat ‘Znam za korupciju’ je značajan za mrežu aktivnosti nevladinih organizacija i medija, posebno u lokalnim zajednicama, jer je društvo tako ustrojeno da se manje-više sve zna o zloupotrebama, nepravilnostima ili osmišljenom pljačkanju države, ali se ćuti. Ako neko organizovano radi na otkrivanju korupcije kao sistemskog problema države i društva, ako može stručno da ukaže na finansijske manipulacije u interesu grupe ili pojedinaca, a na štetu države ili lokalnih zajednica, onda zaslužuje punu podršku. Očekujemo da se u skladu sa ciljevima koje postavlja nova Vlada Srbije svi segmenti društva uključe u aktivnosti kakav je projekat ‘Znam za korupciju’“, saopšteno je iz kabineta premijera, kako navodi NVO Play. „Nadležnosti ministarstava su poseban problem koje će se rešavati u narednom periodu. Već dugo sam Zakon o ministarstvima omogućava preklapanje kao političku podelu nadležnosti, tako da bi centralizovanje javnih nabavki umanjilo mogućnost zloupotreba i smanjilo obim postupaka, jer bi se smanjio broj učesnika u sprovođenju nabavke. I osim toga, moguće je po osnovu objedinjavanja većih količina javnih nabavki ostvariti uštedu kroz značajne popuste. A pojačava se i kontrola postupaka javne nabavke na veće vrednosti kada se angažuje posebna služba za kontrolu i građanski nadzor“, smatraju u kabinetu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari