Jovanović: EPS je nezakonito povećao cenu struje 1Jovan Jovanović Foto: Medija centar Beograd

Predsednik Centra za zaštitu potrošača Forum Jovan Jovanović podneo je danas neopozivu ostavku na članstvo u Savetu za zaštitu potrošača Elektroprivrede Srbije, ocenjujući da je ovo javno preduzeće prilikom donošenja poslednje odluke o poskupljanju struje prekršilo Zakon o zaštiti potrošača.

Jovanović je, istovremeno, negirao tvrdnju EPS-a da cena struje u poslednje dve godine nije porasla.

U obrazloženju ostavke Jovanović je naveo da Savet za zaštitu potrošača- krajnjih kupaca električne energije EPS-a nije pitan za mišljenje, a čak nije bio ni upoznat sa planom za povećanje cene, iako Zakon o zaštiti potrošača propisuje da je „trgovac koji pruža uslugu od opšteg ekonomskog interesa dužan da sve odluke donosi po dobijanju mišljenja savetodavnog tela“.

Zakon propisuje da su ovakvi „trgovci“ obavezni da osnuju savetodavna tela u koja će biti uključeni predstavnici evidentiranih udruženja, odnosno saveza za zaštitu potrošača. Vršilac dužnosti direktora EPS-a Milorad Grčić doneo je odluku o obrazovanju Saveta tog javnog preduzeća u januaru prošle godine, a za člana imenovao i Jovanovića.

– U tački 4. Odluke stoji da će Pravilnik o radu Saveta biti donet na prvoj sednici Saveta, a on nije donet ni posle 22 meseca od osnivanja, jer nije održana nijedna sednica Saveta-  naveo je Jovanović u ostavci podnetoj Grčiću, koji je predsednik Saveta, i ocenio da ovo telo „koje ima veliku odgovornost u suštini postoji samo na papiru“.

Jovanović je naglasio da nije tačno da cena električne energije nije povećavana dve godine, jer je u tom periodu ona poskupela za 7,5 odsto kroz uvođenje akcize, a uz to je uvedena i naknada za unapređenje energetske efikasnosti. Pri tom je upitao nadležne „da li to postoji bojazan od zastarevanja cene“ pa ona mora da poraste u određenom roku.

On je dodao da je neprihvatljivo upoređivanje cene električne energije sa cenama u zemljama Evropske unije bez istovremenog upoređivanja zarada, podsećajući da, prema istraživanju Eurostata, u odnosu na kupovnu moć, potrošači u Srbiji plaćaju struju isto kao potrošači u Francuskoj, a više nego građani Švedske i Finske.

Podsetio je da je sam Grčić kazao da je EPS samo u prvom kvartalu 2016. godine ostvario dobit od 13,6 milijardi dinara, a tu godinu završio kao sedma najuspešnija kompanija jugoistočne Evrope. EPS je, takođe, jedan od najvećih sponzora sportskih klubova u Srbiji, naveo je u ostavci.

Ministar energetike Aleksandar Antić saopštio je početkom ovog meseca da će struja biti skuplja na računima od decembra, koji stižu u januaru, a da će cena struje za industriju ostati ista. Antić je kazao da struja nije poskupela duže od dve godine, podsećajući da je cena značajnije porasla 2015. godine, da je 2016. i 2017. bila je minimalna korekcija, a da 2018. i 2019. nije bilo poskupljenja.

On je ocenio da su zahtevi energetskih kompanija za poskupljenjem opravdani jer je „sve veći ulazak obnovljivih izvora energije, postoje troškovi prenošenja električne energije, ali postoji i značajan rast njene cene na svetskom tržištu“. Poskupljenje je daleko ispod zahteva i troškova energetskih kompanija, a i sa aktuelnim povećanjem cena struje u Srbiji je najniža u regionu, kazao je on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari