Kako je prodaja antenskih stubova naduvala profit Telekoma? 1Foto: Shutterstock/Zarko Prusac

Telekom Srbije je, pokazuju najnoviji podaci, prošle godine zabeležio veći prihod i dobit nego što je to bio slučaj 2022. ali je istovremeno došlo do povećanja rashoda kao i ukupnih dugovanja te kompanije u državnom vlasništvu.

Telekom Srbije je naime objavio konsolidovani finansijski izveštaj za 2023. godinu, koji obuhvata ukupne rezultate kako te kompanije tako i svih njenih zavisnih firmi.

Ti rezultati pokazuju da je Telekom ostvario ukupne prihode u iznosu od 232,8 milijardi dinara što je više nego u 2022. godini kada su ti prihodi iznosili 174,6 milijardi dinara.

Prema konsolidovanom finansijskom izveštaju neto dobit iznosi 49,5 milijardi dinara. U 2022. godini neto dobit je bila 3,4 milijarde dinara.

Sa druge strane pak, porasli su ukupni rashodi koji su dostigli 174,6 milijarde dinara dok su godinu dana ranije bili 158,9 milijardi dinara.

Poslovni prihodi kompanije u 2023. godini su porasli i iznose 171,5 milijardi dinara, a kao što se da zapaziti, znatno su manji od ukupnih prihoda. Razlog za to je taj što značajan deo ukupnih prihoda Telekoma čini prodaja antenskih stubova realizovana prošle godine.

Naime, u ostalim prihodima u napomenama o konsolidovanom finansijskom izveštaju navode se prihodi od prodaje udela u kapitalu od 54,5 milijarde dinara (oko 460 miliona evra), a osim toga se navodi i da su u januaru ove godine naplatili potraživanje po osnovu ovog posla od 49,3 milijarde dinara.

Treba naglasiti da su porasli i poslovni rashodi koji iznose 150 milijardi dinara, a takođe su značajno povećani i finansijski rashodi kompanije (uglavnom po osnovu kamata).

Podignut je i iznos za plate za zaposlene za oko pet milijardi dinara i umesto 22,7 milijardi 2022, prošle godine je iznosio 27 milijardi dinara.

Kada je pak reč o dugovanjima, dugoročne obaveze u 2023. iznose 255,6 milijardi dinara, a kratkoročne 209 milijardi dinara.

Dug je povećan za 58,5 milijardi dinara, a odnos između neto duga i EBITA ( profit pre amortizacije, poreza na dobit i kamata) je 2,3 dok je godinu dana ranije iznosio 3,5.

Iako je Telekom Srbije u prošloj godini ostvario veće prihode preduzeće u njegovom sastavu Arena Channels grupa je sa druge strane u istom periodu zabeležila gubitak od 7,9 milijardi dinara.

U odnosu na godinu pre kada je Arena poslovala sa minusom od 12,5 milijardi dinara, što ju je svrstalo na treće mesto liste najvećih gubitaša u 2022, lanjski gubitak te firme je manji za oko 37 odsto.

Arena Channels grupa ostvarila je u 2023. poslovne prihode od 7,99 milijardi dinara, tek nešto više nego godinu pre, kada su oni bili 7,12 milijardi dinara.

Prihode od prodaje proizvoda i usluga čine prihodi od prodaje licenci na TV prava, distribucija TV kanala ‘Arena Sport’, ‘Agro TV’, ‘Star TV’, Liverpool, kao i prihodi od izdavanja medijskog prostora, reklama na TV kanalima ‘Arena Sport’.

Prihodi od prodaje proizvoda i usluga u iznosu od 7,549 milijardi dinara ostvareni u 2023. godini najvećim delom se odnose na prihode od prodaje licenci u zemlji i u regionu.

Poslovni rashodi 2023. su gotovo duplo veći od poslovnih prihoda i iznosili su oko 15,8 milijardi dinara.

Tokom 2023. u više navrata uvećan je i osnovni kapital Arena Channels grupe, povećanjem udela osnivača, odnosno Telekoma Srbija.

Poslednja registraciona prijava za promenu vlasničkog uloga Telekoma Srbija podneta je u martu ove godine, kada je osnovni kapital, uplatom više od 2,9 milijardi dinara, povećan na ukupno 45,6 milijardi dinara.

Arena Channels knjižila je kratkoročne kredite od matičnog pravnog lica (Telekoma) u iznosu od 1,6 milijardi dinara na dan 31. decembra 2023. godine (godinu pre ovi krediti iznosili su 1,77 milijardi dinara).

Te obaveze odnose se na obaveze prema matičnom društvu Telekom Srbija po osnovu otkupljenih TV prava za prenose sportskih događaja.

Obaveze iz poslovanja Arena Channels grupe prema matičnom pravnom licu, Telekomu Srbije, iznose oko 12,5 milijardi dinara, što je dvostruko više nego godinu pre, kada su iznosile 6,2 milijarde dinara.

Gubitak od 12,5 milijardi evra iz 2022, što je oko 107 miliona evra, bio je gotovo jednak godišnjoj rati od 100 miliona evra, koliko Telekom Srbija plaća po sezoni za prava na televizijski prenos fudbalske Premijer lige na kanalima Arene, svake godine u periodu od 2022. do 2028.

U okviru Arene Channels groupe posluju brojni sportski i kablovski kanali i licencirani programi kao što je Euronews i druge televizijske stanice.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari