Cena izgradnje Nacionanog fudbalskog stadiona u Sručinu privukla je poslednjih dana pažnju javnosti, s obzirom na to da je Fiskalni savet u utorak saopštio da je cena njegove izgradnje udvostručena u odnosu na rebalans i da bi trebalo da košta skoro milijardu evra.
Podsetimo, od predlaganja Zakona o rebalansu budžeta za 2024. godinu prošlo je samo mesec i po dana.
Fiskalni savet je ovu procenu doneo na osnovu informacija iz „Revidirane fiskalne strategije za 2025. godinu sa projekcijama za 2026. i 2027. godinu“ koju je objavila Vlada Srbije.
„Planirana izdvajanja za Nacionalni fudbalski stadion sa pratećom infrastrukturom su više nego udvostručena u odnosu na rebalans i dostigla su skoro milijardu evra (960 miliona evra), odnosno 112 milijardi dinara“, naveo je Fiskalni savet u oceni revidirane Fiskalne strategije.
Međutim, ministar finansija Siniša Mali reagovao je u četvrtak na ovu procenu Fiskalnog saveta i rekao da ona nije istinita.
„Kada neko ne sabere kako treba, to nije moj problem. Cena jeste ona koja je definisana ugovorom, a to je 464 miliona evra za izgradnju Nacionalnog stadiona sa 52.000 mesta plus PDV“, rekao je Mali za RTS.
Ministar je objasnio i da je greška u kalkulaciji Fiskalnog saveta bila ta što su na taj iznos dodali takozvanu linijsku infrastrukturu, a koja je, kako je objasnio, vezana za „ceo taj prostor od oko 250 hektara“.
„Tu će biti nekih osam saobraćajnica sa po dve kolovozne trake. Dakle, to je infrastruktura za 253 hektara, plus za sve ono okolo što treba da podstakne dalji rast i dalje privlačenje privatnih investicija – gasovod, toplovod, trafostanice, kanalizacione sisteme i sve ostalo“, pojasnio je Mali.
Istakao je da su to u sredu na sastanku objasnili i predstavnicima Fiskalnog saveta.
Međutim, Fiskalni savet je nakon gostovanja Siniše Malog u saopštenju medijima naveo da „nijedna njihova ocena u vezi sa cenom izgradnje Nacionalnog stadiona nije dovedena u pitanje„.
Koji će još radovi biti izvedeni za potrebe Nacionalnog stadiona i oko njega
U revidiranoj Strategiji fiskalnog saveta piše da će izgradnja Nacionalnog fudbalskog stadiona u Surčinu koštati 67,5 milijardi dinara, što je oko 570 miliona evra. Ministar Mali rekao je da će izgradnja bez PDV-a koštati 464 miliona evra.
S obzirom na to da su iznosi u revidiranoj Strategiji sa PDV-om, to znači da će porez iznositi oko 106 miliona evra.
Tačno je da u Strategiji, tik ispod cene izgradnje Nacionalnog stadiona u Surčinu, postoji stavka pod nazivom „Linijska infrastruktura“ za čiju izgradnju je planirano oko 40,5 milijardi dinara.
Međutim, u Strategiji nema objašnjenja na šta se sve to tačno odnosi, ali ministar tvrdi da je to novac za osam saobraćajnica sa po dve kolovozne trake, gasovod, toplovod, trafostanice, kanalizacione sisteme koji će služiti ne samo za stadion nego i za dalje širenje ovog kraja.
Osim toga, u Strategiji postoji i stavka „Izgradnja pruge između Zemun polja i Nacionalnog stadiona“ u vrednosti od oko 47 milijardi dinara.
Ukupna vrednost ovih stavki (izgradnja Nacionalnog stadiona, linijska infrastruktura i izgradnja železnice) iznosi 155 milijardi dinara. Ako se na to doda i cena izgradnje EXPO sajma čiji je iznos oko 140 milijardi dinara, to znači da će samo u Surčinu biti uloženo 295 milijardi dinara.
Prema proceni uticaja prostornog plana područja posebne namene nacionalnog stadiona koja je tokom oktobra 2021. predstavljena u Ministarstvu građevine, saobraćaja i infrastrukture, ceo kompleks planiran je na 114 hektara u Surčinu kod obilaznice oko Beograda, između petlje Surčin-jug i petlje Ostružnica.
Prema ovom planu, na 31,8 hektara nići će Nacionalni stadion, a na 14,8 hektara prateći sportski objekti.
Na 3,8 hektara biće infrastrukturni objekti i oko 7,5 hektara se odnosi na vodnu površinu, odnosno kanal Galovica koji će biti iskorišten za skupljanje voda.
Tu su i komercijalni sadržaji: poslovni i kancelarijski prostor, kongresni prostor, prodavnice suvenira i sportske opreme, tržni centar, saloni zabave, restorani, kafeterije…
U planu je produžetak gradske železnice do ovog kompleksa, povezivanje putem sa aerodromom „Nikola Tesla“, kao i izgradnja ostale komunalne infarstrukture.
Kako je rasla cena Nacionalnog stadiona
Kada je izgradnja Nacionalnog fudbalskog stadiona u Surčinu najavljena 2018. godine, državni zvaničnici su rekli da će koštati oko 250 miliona evra.
Tri godine kasnije, Zakonom o budžetu za 2022. godinu navedeno je da će izgradnja Nacionalnog stadiona u Surčinu koštati oko 420 miliona evra.
Prema poslednjoj revidiranoj Fiskalnoj strategiji cena izgradnje Nacionalnog stadiona je ponovo porasla i procenjuje se da će iznositi, kao što smo već naveli, 570 miliona evra.
Upitna i vrednost projekta i opravdanost
Profesor u penziji Božo Drašković za Danas ističe da je ključni problem u ovoj zemlji taj što se ne poštuju osnovne procedure kod investiranja, jer se, kako kaže, radi o odlukama koje donosi pojedinac bez ikakve ekonomske računice.
„Dakle, prvo pitanje je pitanje uopšte opravdanosti te investicije, da li je ona opravdana i u kom pogledu je opravdana, svi su izgledi i sva argumentacija je na strani toga da je u ovom trenutku to neopravdana investicija. Naprosto, to je Nacionalni stadion koji ništa neće koristiti ili će imati ekonomsku opravdanost nultu“, rekao je Drašković.
Drugo pitanje je pitanje koliko nešto investiciono košta, navodi Drašković i kaže da ozbiljna studija mora, i po propisima ove zemlje, da se pripremi, jer se troše javna sredstva.
„Čak i uz pretpostavku da je neko doneo odluku da se nešto što nije opravdano ekonomski gradi, onda podrazumeva da to što se neopravdano gradi napravi finansijski plan, on podrazumeva da se uzmu svi elementi projektovanja, cena gradnje, opremanja, i onda kada se to uradi, onda se dođe do neke početne vrednosti investicije, odnosno po fazama investiranja“, rekao je Drašković.
Dodaje da toga u slučaju izgradnje Nacionalnog stadiona nema i kaže da prema njegovim saznanjima, ovde je odluka doneta, a da se naknadno pravi investicioni plan.
„Kada se naknadno pravi investicioni plan onda nastaje zidanje cena i najverovatnije se ovde radi i o dubokoj sumnji na korupciju, jer je stvar duboko netransparentna“, ukazao je Drašković.
Ističe da svaka faza izgradnje mora biti dostupna javnosti – koliko košta, kolika je dinamika cene i koja je struktura cene.
„Dakle šta struktura cene zemljišta, infrastrutkure, šta armirano betonske konstrukcije, opremanja, svaki ponaosob segment. Kada bismo imali te informacije, onda bismo mogli da dođemo do informacije da li je tada nešto realno ili nije realno definisana“, zaključio je Drašković.
Kakav nas spektakl očekuje za otvaranje Nacionalnog stadiona
Izgradnja Nacionalnog stadiona u Surčinu počela je 1. maja ove godine, a početku radova prisustvovao je predsednik Aleksandar Vučić koji je najavio da će stadion biti završen do 1. decembra 2026. godine.
Tada je otkrio da je dogovoreno da se finale Lige Evrope igra na ovom stadionu 2028. godine, kao i da će biti jedan od tri najlepša stadiona u Evropi.
„Ne postoji lepši stadion u Evropi gde može da se igra. Gradio ga je vrhunski arhitekta Mark Fenvik koji je projektovao stadione u Kataru. Imaće 52.000 mesta, stolice će biti vrhunskog kvaliteta. U pitanju je ozbiljan građevinski projekat“, naveo je predsednik i dodao da se gradi i pristanište te da će posetioci moći brodovima i čamcima da pristignu na Nacionalni stadion.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.