Kanadska kompanija „Dundee Precious Metals“, koja ima dozvole za istraživanje zlata i drugih metala u okolini Žagubice, objavila je krajem decembra prošle godine studiju (pred)izvodljivosti u kojoj se navodi da bi rudnik „Čoka Rakita“ mogao biti otvoren u drugoj polovini 2028. godine.
U studiji se navodi da bi izgradnja rudnika trebalo da počne sredinom 2026. godine i da bi početna kapitalna ulaganja u otvaranje rudnika i preradu zlata i drugih metala iznosila oko 380 miliona dolara. Predviđa se da će radni vek rudnika trajati 10 godina.
Iz kompanije najavljuju da odmah prelaze na izradu studije izvodljivosti koja bi trebalo da bude završena do kraja 2025. godine „kako bi se ubrzao proces donošenja odluke o izgradnji, s ciljem da prva proizvodnja koncentrata bude ostvarena 2028. godine“.
Procenjena vrednost projekta, nakon što su uzeti u obzir svi troškovi i porezi, iznosi 735 miliona dolara, uz pretpostavku da cena zlata na berzi iznosi 1.900 dolara po unci.
Međutim, ukoliko cena zlata na berzi u budućnosti bude iznosila oko 2.500 dolara, vrednost ovog projekta u Srbiji skače na 1,2 milijarde dolara, navodi se u studiji.
Trenutna cena zlata na berzi iznosi oko 2.600 dolara po unci.
Interni prinos na kapital (IRR) u prvom slučaju, ukoliko cena zlata košta 1.900 dolara po unci, iznosi 41 odsto, a u drugom slučaju, ukoliko cena zlata bude iznosila 2.500 dolara, 58 odsto.
IRR predstavlja stopu rasta koju projekat generiše tokom svog životnog ciklusa. Drugim rečima, IRR je stopa prinosa koja bi trebalo da pokrije troškove kapitala i pruži dobit.
Ovo pokazuje da će projekat ostvariti prinos od 41 ili 58 odsto na uložen kapital, što pokazuje da je ulaganje u ovaj projekat vreoma isplativo.
Kompanija planira ubrzanu proizvodnju zlata u prvih pet godina, sa prosečnom proizvodnjom od 170.000 unci zlata godišnje.
Procena je da će tokom radnog veka rudnika od 10 godina biti iskopano 1,2 miliona unci zlata ili oko 34 tone.
Šta kažu predstavnici kompanije?
„Veoma smo uzbuđeni rezultatima studije (pred)izvodljivosti. Za manje od 24 meseca od objavljivanja inicijalnog otkrića ‘Čoka Rakita’, izložili smo vrlo robustan projekat sa visokim potencijalom za povećanje proizvodnje zlata visokih marži, koji može značajno doprineti našem portfoliju“, rekao je David Rae, predsednik i izvršni direktor Dundee Precious Metals.
Dodaje da s obzirom na odličnu ekonomsku osnovu projekta, uključujući 41 odsto IRR uz cenu zlata od 1.900 dolara po unci, kompanija odmah prelazi na izradu studije izvodljivosti.
Rae dodaje da kompanija paralelno napreduje i sa dobijanjem dozvola u Srbiji, sa ciljem da započne izgradnju rudnika sredinom 2026. godine i prvu proizvodnju koncentrata 2028. godine.
„Imamo finansijske i tehničke resurse da unapredimo ovaj projekat visokog kvaliteta i nastavimo sa istraživačkim programima kako bismo dalje otključali značajan potencijal ‘Čoka Rakite’ i okolnih licenci. To uključuje dva nova otkrića visokog stepena Frasen i Dumitru Potok koja smo objavili tokom 2024. godine, a koja se nalaze na manje od kilometar od ‘Čoka Rakita’ i potvrđuju našu procenu o značajnom potencijalu za velike količine visokog kvaliteta mineralizacije“, istakao je Rae.
Kapitalna ulaganja
Studija procenjuje da će početni kapital za projekat iznositi približno 379 miliona dolara, što uključuje razvoj podzemnog rudnika, izgradnju fabrike za preradu sa kapacitetom od 850.000 tona godišnje koristeći postojeću opremu sa rudnika Ada Tepe u Bugarskoj (jednog od dva aktivna rudnika kompanije DPM u toj zemlji, a koji će biti zatvoren 2026. godine) i postrojenja za preradu.
Zatim u planu je i izgradnja objekat za skladištenje mase kapaciteta 3,93 miliona tona, kao i dodatna infrastruktura, uključujući transportne i pristupne puteve, preradu vode, napajanje električnom energijom i usluge na lokaciji.
Dozvole koje kompanija čeka od Srbije
Iz kompanije navode da aktivnosti vezane za dobijanje dozvola nastavljaju da napreduju, što im i daje mogućnost da predviđaju početak izgradnje rudnika sredinom 2026.
Dodaju i da se nastavljaju i radovi na osnovnim studijama potrebnim za procenu uticaja na životnu sredinu i društvo, kao i finalni izveštaj o mineralnim resursima i rezervama koji treba da se podnese relevantnim vlastima kako bi se dobio sertifikat resursa i rezervi.
„Planiranje biće usmereno na obezbeđivanje odgovornog upravljanja životnom sredinom, društvenog razvoja i upravljanja i zatvaranja Čoka Rakita u skladu sa najboljim praksama u industriji i standardima Evropske unije. Kompanija je posvećena tome da tesno sarađuje sa lokalnim zajednicama oko projekta kako bi razumela i podržala lokalne razvojne mogućnosti, sa fokusom na maksimiziranje koristi projekta za zainteresovane strane u Srbiji“, piše u studiji.
O rudniku Čoka Rakita
Čoka Rakita se nalazi otprilike na 35 kilometara od Bora i koristi već uspostavljenu infrastrukturu, uključujući obližnje puteve i električne vodove.
Projekat se uklapa u stručnost kompanije u oblasti podzemnog rudarstva i prerade, a nalazi se otprilike 320 kilometara od DPM-ovog rudnika Chelopech u Bugarskoj, što omogućava lak pristup postojećim tehničkim funkcijama podrške.
Studija (pred)izvodljivosti se zasniva na proceni mineralnih rezervi od 6,6 miliona tona sa sadržajem od 6,38 grama po toni, što daje 1,36 miliona unci zlata.
Studija razmatra podzemno rudarstvo uz relativno standardnu šemu obrade, koja uključuje drobljenje, gravitacionu separaciju i flotaciju kako bi se preradilo 850.000 tona rude godišnje i proizveli koncentrati zlata.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.