Kanadska kompanija otkriva planove za rudnik kod Žagubice: Za 10 godina biće iskopano 34 tone zlata

Ostavite komentar


  1. Eto jos jedne pljacke u najavi ,drzavi tri posto ,a ostalo kanadjanima ,nama naravno i jalovina gratis , a neki ce dobiti i do re provizije

  2. Pa,dobro to je vrednost u zlatu,a niko ne prica,pita,kolika je vrednost bakru,srebru,paladijumuselenu….ovo vazi i za ZI JIn,i za ceo Bor.

  3. Koja to normalna država ustupa svoje prirodne resurse stranim kompanijama? Nijedna. To je odlika korumpiranih vlada zemalja trećeg sveta.

  4. Ja sam za rudnu rentu od 3%. Mi smo skromni, više nam ne treba. Od te 34 tone zlata ostaće nam milioni tona jalovine i napušteno rudničko okno koje je ekstra dobro za skladištenje Francuskog nuklearnog otpada. Tu će neko iz vlasti da zaradi milijarde eura, a nama će da ostane u amanet rudnik pun visoko radioaktivnog nuklearnog otpada. Uz sve to ide zagađenje podzemnih i površinskih voda, migracija radnog stanovništva, i grad duhova kada se rudnik zatvori. Blago nama.

  5. To znači da ce samo ovi odneti iz Srbije 34 tone našeg zlata. Jer, tu su i Kinezi, i drugi.
    Sa dozvolom Srbije !
    Nama daju 3%, radna nesta i jalovinu .
    I to je dobar posao ?!

  6. A zašto bi mi to radili . Da se neko bogati . Njima profit ,a nama jalovina. Tih 3 % rudne rente će sektaši da pokradu i j..bo ćar vajdu.

  7. Ovi su nam prodali zemlju, vodu, vazduh i pravo na zdrav život.
    Dokle ćemo ih trpeti?

  8. Tone Jalovine, i zagadjene podzemne vode,Cijanidom od Homolja, preko Resave pa na dalje

  9. У чему је разлика ако је власник рудника странац или држављанин Србије ?
    Да је власник Србин – да ли би он џабе давао злато држави и више плаћао раднике ?
    Свакако не.
    Вредност злата одређује светска берза, а минималну цену рада коју одређује држава.
    Држава вероватно има првенсто права куповине, ако не – продаје се оном ко да више.
    Све остало, рудна рента, порез од добити, порези и доприноси на плате – за све власнике су исти.

  10. Ko izda dozvolu za ovu pljačkaški eksploataciju je Državni neprijatelj i kao takvom mu treba suditi!

  11. E , baš crkoh od radosti što ce kanadska firma da da zaradi nekoliko milijardi , radujte se Srbi , sve zahvaljujuci Predsedniku AV a posle 10 god eksploatacije možete da se selite sa Homolja.Pogledajte kako izgleda reka Pek

  12. Treba pitati izvršnog direktora kako komentariše promene u vodi od lokacija ispitivanja na Crnom vrhu do Žagubice i okolnih sela i šta misli o tome da je već primećena gomila uginulih životinja upravo zbog tih promena u vodi. Sem toga, mogli bi npr. novinari da istraže ko vozi kamen iz kamenoloma u Gornjačkoj klisuri do lokacija na kojima Dundee radi, zašto se za te potrebe koriste kamioni Žagubičkog vodovoda, kao i zašto cisterne vodovoda uzimaju vodu sa lokalnih izvorišta i voze kanadskoj firmi. Odmah se na ovo nadovezuje pitanje, ko je to odobrio i ko od lokalnih funkcionera uzima novac za ove akcije. Lokalno stanovništvo ovo vrlo dobro zna, samo treba da se nađe jedan novinar koji ima petlju da ovo istraži i objavi. Pozdrav.

  13. Ово је доказ како и колико се Србија пљачка.
    Шта смо ми дебилчине, па не умемо да ископавамо злато ? Ускоро ће да доведу странце да нам пеку ракију. Ми смо много глупи и смотани, па не умемо.

  14. Stara poslovica kaže, „u Solun dinar somun, a do Soluna tri somuna“. Tako i mi, po onoj Šojićevoj, „ulaganje vaše a zarada naša“. A u stvarnosti, vrednost tog „našeg“ zlata je nula, jer ga nema. Nalazi se negde duboko u zemlji. Da bi ga izvadio trebaju ti znanje, ljudi, oprema i pare. Mnogo para. U ovom slučaju milijarda i to samo da bi počeo da vadiš zlato. Posle toga troškovi prerade rude, održavanja, troškovi radne snage, razvojne investicije, rizik poslovanja i šta god još. Zato je u eksploataciji zlata jedna stvar važnija od svega, a to je da je onaj ko eksploatiše zlato u Srbiji obavezan da ga proda po berzanskoj ceni isključivo Narodnoj banci Srbije. Na taj način mi dolazimo do zlata tako što nismo uložili svoj novac, ne zadužujemo dodatno budžet i ne plaćamo kamate za kredite, i ne snosimo nikakav rizik tekućeg poslovanja. Da, onaj ko eksploatiše zlato će zaraditi neki novac zato što je i uložio svoj novac, a mi ćemo kao država tu razliku kompenzovati u nekom vremenskom periodu samim porastom cene zlata koje smo ranije otkupili od onoga koji ga eksploatisao, preradio i nama ga prodao.

Ostavite komentar


Ekonomija

Naslovna strana

16. januar 2025.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Bilja Krstić, muzičarka

Postoji mnogo razloga i načina da podržimo Danas. Jedan je da postanemo članovi Kluba čitalaca Danasa.