Za građane koji bacaju otpad van mesta određenih za to predviđene su novčane kazne čiji se iznos kreće od 5.000 do 50.000 dinara. Lokalne samouprave će biti zadužene za sprovođenje kaznenih odredbi, ali će im u tome pomoći Ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja – kaže za Danas Milan Kinđić, direktor akcije „Očistimo Srbiju“.

Sumirajući rezultate akcije, Kinđić navodi da je tokom prošle godine očišćeno 56 odsto teritorije Srbije, kao i da su najveći deo posla obavile lokalna samouprava i komunalna preduzeća.

– Divlje deponije su uglavnom posledica neodgovornog ponašanja i loših navika građana, ali ne bi trebalo zanemariti ni činjenicu da mnoga naselja nemaju organizovano odnošenje smeća, zato što nedostaje oko 250 vozila – autosmećara, zatim oko 25.000 kontejnera i nekoliko stotina hiljada kanti za smeće. Mi ćemo pomoći lokalnim samoupravama da se bolje opreme tako što ćemo 200 miliona dinara uložiti u sufinansiranje nabavke kamiona autosmećara. Planirano je, takođe, da se 200 miliona dinara investira u izgradnju reciklažnih dvorišta koliko će biti uloženo i u uklanjanje divljih deponija kao i projekte koji podstiču separaciju otpada – ističe Kinđić.

On naglašava da će prioritet akcije „Očistimo Srbiju“, u 2010. godini, biti unapređenje upravljanja otpadom, odnosno uvođenje separacije otpada na mestu nastanka, podsticanje reciklaže i proširenje teritorije na kojoj se otpad organizovano prikuplja. Uz konstataciju da je prošle godine akcija imala za cilj da skrene pažnju na probleme lošeg upravljanja otpadom i da je vođena uglavnom u saradnji sa lokalnom samoupravom i komunalnim preduzećima, naš sagovornik kaže da su sada projekti osmišljeni tako da priliku da u njima učestvuju mogu da dobiju privreda i građani. „Planiramo da se sa razdvajanjem otpada krene odmah, i to najpre u državnoj administraciji, a zatim u privredi i kod građana. Krajem proleća organizovaćemo veliku jednodnevnu akciju čišćenja“, najavljuje Kinđić i dodaje da je veliki broj opština počeo da se udružuje formirajući regione za upravljanje otpadom i „izgrađujući tako moderan i održiv sistem za upravljanje otpadom“.

Inače, tokom 2009. u Srbiji je uklonjeno 56 odsto divljih deponija, odnosno 2.427 od 4.318 koliko ih je na početku prošle godine identifikovano. Oliver Dulić, ministar životne sredine i prostornog planiranja, naglasio je nedavno, na konferenciji za novinare, da su na teritoriji 61 opštine u Srbiji uklonjene sve divlje deponije.

– U centralnoj Srbiji uklonjene su 1.984 divlje deponije, u Vojvodini 425, dok je na Kosovu i Metohiji uklonjeno 18. Posebno ohrabruje podatak da je nekoliko hiljada građana učestvovalo u akcijama uređenja zelenih površina, čišćenju obala reka i jezera, kao i sanaciji divljih deponija – rekao je Dulić, predstavljajući rezultate akcije „Očistimo Srbiju“. On je najavio nastavak te akcije i naglasio da će 2010. biti godina „separacije i reciklaže otpada, investicija u oblasti životne sredine i otvaranja novih radnih mesta“.

– Istraživanja pokazuju da je više od 80 odsto građana spremno da učestvuje u uspostavljanju reciklažnog sistema ako im država omogući uslove za to. Takođe, trebalo bi da zaživi i novi sistem za upravljanje posebnim tokovima otpada. U ovoj godini distribuiraćemo 10.000 kartonskih kutija za prikupljanje papira, prvo u administraciju i državne institucije, a zatim i po celoj Srbiji – ukazao je Dulić.

On je dodao da brojna istraživanja pokazuju da je nastanak nekih bolesti direktno povezan sa stanjem u životnoj sredini. Dulić je istakao da će se set od 18 ekoloških zakona usvojenih 2009. strogo primenjivati kao i da će ove godine biti usvojeno i oko 200 podzakonskih akata. Podsetimo, takođe, da je akcija „Očistimo Srbiju“, prema oceni novinara i urednika, proglašena najboljom neprofitnom akcijom u protekloj godini, i da je odigrala značajnu ulogu u podizanju ekološke svesti građana.

U prilog tome govore i rezultati istraživanja „Mesto i uloga ekologije u životu građana Srbije“, koje je sproveo Centar za slobodne izbore i demokratiju (CeSID). Prema tom istraživanju, kao najveće ekološke probleme, građani navode zagađenost vode i vazduha, ali i smeće. S druge strane, kao dobar element životne sredine navode kvalitet hrane. Kada je reč o divljim deponijama, građani smatraju da je stanje poboljšano u odnosu na početak godine, ali je nezadovoljstvo zbog lošeg kvaliteta vazduha, poraslo.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari