U okviru Sajma održivih ideja, Američka privredna komora u Srbiji – AmCham, organizovala je u hotelu Hilton konferenciju pod nazivom REsponsible BuSiness DialoGue (Održivi poslovni dijalog), na kojoj je održan niz panela na temu održivog razvoja, takozvani ESG.
ESG (skraćenica od Environmental, Social and Governance) se odnosi na skup standarda koji usmeravaju korporativne politike kako bi bile u skladu sa konceptima održivog razvoja u oblastima životne sredine, društvene odgovornosti i korporativnog upravljanja.
Konferenciju je otvorio Stefan Lazarević, predsednik AmCham-a, poželevši dobrodošlicu svim prisutnima, među kojima su uglavnom bili predstavnici globalnih kompanija iz privatnog sektora koje posluju u Srbiji.
Konferencija je započela predavanjem profesora Vladimira Đurđevića, sa smera Meteorologija na Fizičkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, koji je stručno objasnio klimatske promene i globalno zagrevanje.
„Najprostije rečeno, klimatske promene su leto 2024. godine“, istakao je on.
Svet ima dve opcije: povećanje globalne temperature je neminovno, samo je pitanje da li će to biti za jedan stepen Celzijusa (ukoliko se poštuje Pariski sporazum) ili za četiri stepena. Fokus predavanja bio je na tome kako klimatske promene utiču na BDP, pa tako prema statističkim podacima u periodima suše i globalni i srpski BDP su naglo opadali.
Da klimatske promene nisu aktuelnost samo poslednjih nekoliko godina dokazuje i prvi novinski članak objavljen još 1912. godine, koji je govorio upravo o ovoj temi.
Nakon profesora, govornicu je preuzela Nataša Kalauz, direktorka WWF Adria, svetske organizacije za zaštitu prirode. Ona je naglasila značaj očuvanja životne sredine i sa ekonomskog aspekta, jer 55 odsto globalnog BDP-a, što iznosi 58 triliona dolara, zavisi od prirode.
Kako kaže, razočarana je što Srbija juče nije uspela da potpiše globalni sporazum o plastici, kojim bi se značajno uticalo na očuvanje životne sredine, posebno ako imamo u vidu da svakog sata izumre jedna životinjska vrsta na Zemlji.
Takođe je rekla da se naša zemlja 2020. godine obavezala da će imati 40 odsto pošumljenosti, a sad smo na svega 20 procenata.
Danko Kalkan, viši menadžer konsultantske kompanije EY, predstavio je rezultate istraživanja projekta „Održivi poslovni dijalog“ o ESG politikama i aktivnostima kompanija u Srbiji. Po tom istraživanju kompanije kao najveći izazov vide neostatak administrativne podrške i nedostatak stručnog kadra.
Problem predstavlja i to što se kod upravljanja otpadom, prema našoj zakonskoj regulativi, otpad obračunava po površini, a ne po količini.
Savetnica u AmCham EU Anastasia Lajri dala je osvrt na regulativu Evropske Unije u izveštavanju o održivom razvoju, koja je osmišljena tako da ne ugrozi kompanije i njihovo poslovanje. Govorila je i o uticaju EU politike održivosti na geopolitičku situaciju. Naime, zbog skorašnje evropske regulative, zemljama u razvoju će biti teže i skuplje da izvoze u Evropsku uniju.
U drugoj polovini konferencije govorili su brojni predstavnici kompanija koje se u svom poslovanju pridržavaju ESG principa.
Gotovo svi panelisti su složni u jednom: postoji evidentan nedostatak zakonske regulative i ne postoje jasno definisani standardi koji bi dali jasnije smernice kompanijama kako bi ih podstakli na održivo društveno odgovorno poslovanje.
Autorka je polaznica Danasove škole novinarstva.
Projekat „Danasova škola novinarstva“ je sufinansiran iz Budžeta Republike Srbije – Ministarstva informisanja i telekomunikacija.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.