Iako je pre nekoliko meseci izgledalo da će biti razrešen spor između Agencije za privatizaciju i američkog biznismena srpskog porekla, Srbe Ilića, oko dve firme kupljene na aukcijama, ovih dana ponovo se zaoštrava sukob a dve strane međusobno se optužuju za izvrtanje činjenica i zamenu teza. Podsetimo, ugovor o prodaji beogradskog Putnika i niškog Srbija turista Agencija za privatizaciju je raskinula, nakon čega je pokrenuta međunarodna arbitraža. Odluke tog suda, međutim, nisu doprinele rešavanju nesporazuma, zbog čega je Američka agencija za osiguranje privatnih investicija ( OPIK) blokirala najavljena ulaganja njihovih biznismena u Srbiji.

Krajem prošle godine ministar ekonomije Nebojša Ćirić, prilikom boravka u SAD postigao je dogovor o ovom pitanju, ali izgleda da to ne funkcioniše.

Vlasnik Junivorlda (Uniworlds Holding Limited) Srba Ilić rekao je juče da ta američka kompanija neće prihvatiti predlog da povuče dve tužbe za naknadu štete u zamenu za odustajanje Agencije za privatizaciju od zahteva za reviziju pred Vrhovnim kasacionim sudom, podnetim kako bi se poništila odluka Međunarodnog arbitražnog suda u vezi sa privatizacijom Putnika.

– Još jedno cinično i nepošteno iskrivljavanje činjenica i obmanjivanje javnosti od strane Agencije. Radi se o dve potpuno različite stvari koje ne mogu da se dovode u vezu i upoređuju. U reviziji, Agencija traži poništenje konačne odluke Međunarodnog arbitražnog suda u vezi sa privatizacijom Putnika koju je obavezna da prizna. U svojoj tužbi Junivorld traži odštetu za konkretnu finansijsku štetu koju je Agencija namerno proizvela, tako što je protivpravno i besmisleno, a uz pomoć suda, četiri godine blokirala 429 miliona dinara na računu naše kompanije u Beogradu, vezanih za Putnik. Junivorld je samo na kursu izgubio dva miliona dolara. Namera Agencije da trampi svoju reviziju za povlačenje te tužbe je loša i potencijalno rizična strategija. Junivorld to neće prihvatiti, a ovakvo postupanje izazvaće nove probleme sa OPIK – kaže Ilić za Danas.

On ponavlja da je istrajavanje Agencije na reviziji međunarodne arbitražne odluke o Putniku „kršenje sporazuma Vlade Srbije sa OPIK-om čija je suština da Srbija neće osporavati međunarodne arbitražne odluke“ i ocenjuje da će to „dovesti do ponovnih problema sa OPIK-om i dodatno koštati Srbiju“. Nakon sporazuma predstavnika Vlade Srbije sa OPIK-om, u decembru prošle godine, američki i srpski zvaničnici saopštili su da su SAD deblokirale oko 600 miliona dolara potencijalnih američkih investicija, koje je OPIK suspendovao sredinom 2009. zbog „slučaja Junivorld“.

U Ministarstvu ekonomije potvrdili su juče da je 19. januara 2012. godine Vlada donela zaključak kojim se „saglasila da je neophodno da Agencija za privatizaciju, bez odlaganja, preduzme sve pravne i faktičke radnje radi obustavljanja svih započetih postupaka protiv Junivorlda preduzetih u cilju pobijanja navedene arbitražne odluke u slučaju Srbija turista, dok je američka kompanija obavezna da dostavi izjavu kojom odustaje od svih postojećih i budućih zahteva prema OPIK-u za investicije koje u momentu donošenja ovog zaključka realizuje u Republici Srbiji“.

U pisanom saopštenju Ministarstva, navodi se da je nakon donošenja tog akta, zaključen aneks ugovora o prodaji kojim se, između ostalog, Junivorld obavezao da u niški Srbija-turist uloži 3.362.997 američkih dolara, koji je neophodan za rekonstrukciju hotela „Niš“ u tom gradu.

Na osnovu toga, Junivorld je 7. marta dostavio obaveštenje OPIK-u kojim izjavljuje da odustaje od svih postojećih i budućih zahteva i potraživanja prema OPIK-u, a u vezi sa dosadašnjim investicijama u Srbiji. OPIK je nakon toga poslao pismo ministru ekonomije kojim potvrđuje prijem izjave Junivorlda. Inače, „pitanje spora u predmetu Srbija turista je upravo i bio jedini zahtev OPIK-a prema Srbiji što je predsednika te agencije potvrdio ministru Nebojši Ćiriću u pismu u kome se ni u jednom delu ne pominje bilo kakav spor u vezi sa privatizacijom Putnika, te nema govora o izigravanju dogovora postignutog sa OPIK-om, kako tendenciozno glasi naslov članka objavljenog u jučerašnjem broju Danasa“ navodi se u saopštenju Ministarstva ekonomije.

– Republika Srbija principijelno izvršava postignute dogovore, te nema smetnji niti skrivenih namera u pogledu omogućavanja gospodinu Srbi Iliću da slobodno investira, u skladu sa svojim ugovornim obavezama, u rekonstrukciju hotela „Niš“. Kako je navedeno u izjašnjenju Agencije za privatizaciju, postoje međusobno pokrenuti sporovi između, te je neophodno da obe strane učine dodatni napor u cilju međusobnog povlačenja tužbi i mirnog razrešenja dugogodišnjih sporova, za šta obe strane imaju bezrezervnu podršku Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja, u okvirima njegovih nadležnosti – kažu u Ministarstvu ekonomije i dodaju da „sve ostalo što je navedeno u jučerašnjem članku spada u domen zamene teza.

Uslovi

Agencija za privatizaciju prethodno je saopštila da je „spremna da odustane od zahteva za revizijom u „slučaju Putnik’“ ukoliko Ilić odustane od tužbi protiv Agencije u kojima traži naknadu štete zbog blokiranih sredstava“. U Agenciji su kazali da je Ilić prošle godine zbog blokiranih sredstava podneo tužbu Međunarodnom arbitražnom sudu, zahtevajući naknadu štete od 2,1 milion dolara, kao i Prvom osnovnom sudu u Beogradu, potražujući naknadu od 335 miliona dinara. Agencija je negirala da „ignoriše januarski zaključak Vlade Srbije da je obavezna da poštuje konačne odluke Međunarodnog arbitražnog suda“, uz obrazloženje da se zaključak Vlade odnosi samo na niški Srbija-turist, a ne i beogradski Putnik.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari