Biznismen Rodoljub Drašković, vlasnik kompanije „Svislajon“, ne pravi kompromis sa korumpiranim sistemom, već od njega „diže ruke“, pakuje kofere i odlazi, i to helikopterom.
U takvom stilu je Drašković prošle godine napustio Trebinje, zamrzao ili povukao sve svoje investicije iz tog regiona, uz poruku da „nema nameru da investira teško stečeni kapital i svoju energiju u korumpiranom političkom i privrednom ambijentu kakav je u Trebinju i celoj Republici Srpskoj“.
Krajem prošle godine završio je stečaj u kompaniji „Svislajon“ Trebinje, uz poruku da je tako „izmirio sve finansijske obaveze mafije i kriminalaca vrha Republike Srpske“.
Rodoljub Drašković je čak predao Gradu Trebinju svoju zadužbinu „Hram nauke i umetnosti“, koju, kako je rekao, „nije završio i nema nameru da je završi“.
Korumpiranim opisuje i sistem u Srbiji, zbog čega je podržao studentske proteste, i to ne samo rečima, već i delima. Kompanija „Svislajon“ izbacila je na tržište Studentski eurokrem blok, a sva sredstva od prodaje namenjena su studentima u blokadi.
Zašto se odlučio na ovako direktnu podršku mladima, Drašković je u intervju za Danas i Novu rekao:
„Studenti i školci danas na ulicama gradova Srbije hoće da grade zdrav životni ambijent, da završavaju škole, da se zapošljavaju i da ostaju u svojoj zemlji. Ništa drugo ne traže, osim onog što ima mladost širom Evrope i sveta. Ovo je njihova zemlja. Traže društvene reforme. Oni su ozbiljniji, pametniji i školovaniji, nego što smo bili mi u njihovim godinama. Svaki normalan čovek, intelektualac, bez obzira na godine, treba da shvati dubinu društvene krize i da svoj doprinos, da se država izvede na zdrave demokratske osnove. Mladi su shvatili da je došlo vreme da se korupcija i kriminal moraju saseći u korenu, a od državnih organa traže da profesionalno rade, odnosno obavljaju poslove za koje su plaćeni“.
Poručio je i da je samo u prošloj deceniji iz Srbije pobeglo više od pola miliona mladih i stručnih ljudi, dodajući da ako se taj trend nastavi ostaće režim i oni lojalni sa partijskim knjižicama, koji se voze konvojima autobusa na mitinge podrške režimu.
Rodoljub Drašković rođen je 1949. godine u selu Slivlja, opština Gacko u Republici Srpskoj. Završio je dva fakulteta u Beogradu, a u intervjuu za naš medij rekao je da kao neko ko je osetio duh studentskih protesta 1968. godine, još ga nije izdao taj duh. „I dalje nosim indeks trećeg nezavršenog fakulteta.“
Otac je šestoro dece, a kaže da mu oni danas upućuju kritike što nije u prethodnim vremenima, kao uspešan čovek, uticao na političku i društvenu stvarnost, „koja nas je dovela u ćorsokak, bezakonje, nepravdu i nemoral“.
Brat je političara Vuka Draškovića.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.