Koje su banke u Srbiji najviše zaradile prošle godine: Objavljena edicija TOP Biznis i finansija 1Foto: Shutterstock/SFIO CRACHO

Za finansijski sektor u Srbiji 2023. godina je mnogo neizvesnija od prethodne, ocenjeno je u godišnjoj ediciji Finansije TOP u izdanju ekonomskog mesečnika Biznis i finansije.

Prema preliminarnim podacima koje je za taj mesečnik dostavila Privredna komora Srbije, očekuje se da će ukupan prihod celog finansijskog sektora u 2022. godini iznositi oko 450 milijardi dinara.

Kako je istaknuto, finansijski sektor je prošle godine rastao skoro dvostruko brže od ostatka privrede, ali je veliko pitanje kako će se na ovo tržište odraziti sve izraženije teškoće koje domaća preduzeća imaju sa likvidnošću i sposobnošću da izmiruju svoje obaveze.

Iako je zbog nesolventnosti koja je zabeležila rast od 105,8 odsto u prošloj godini, sa više od 9.000 preduzeća u tom statusu, Srbija svrstana na prvo mesto u centralnoj i istočnoj Evropi, to nije jedini „crni podatak“ koji govori o stanju domaće privrede.

Broj firmi i preduzetnika sa ozbiljnim finansijskim problemima u poslovanju daleko je veći, a spisak blokiranih računa godinama se vrti oko 40.000. To ukazuje da postoji sistemski problem i da zastoje u plaćanjima nije izazvala samo kriza zbog pandemije i nadovezujući rat u Ukrajini, ocenjeno je u ediciji Finansije TOP.

Prema rang listi objavljenoj u ediciji, AIK banka je bila najprofitabilnija banka u Srbiji u 2022. godini, sa ostvarenom dobiti od 26,1 milijardu dinara, što je u ogromnoj meri posledica konsolidacije Naše AIK banke.

Prvi na listi osiguravača po ostvarenoj premiji je Dunav osiguranje, sa premijom od preko 35 milijardi dinara. Preliminarni podaci pokazuju da će ukupan prihod celog finansijskog sektora u 2022. godini iznositi oko 450 milijardi dinara, ali prognoze upozoravaju da će ova godina biti mnogo neizvesnija od prethodne.

AIK banka je bila najprofitabilnija banka u Srbiji u 2022. godini, sa ostvarenom dobiti od 26,1 milijardu dinara, pokazuje rang lista objavljena u godišnjoj ediciji Finansije TOP, u izdanju ekonomskog mesečnika Biznis i finansije. Ovakav rezultat je, međutim, u najvećoj meri posledica konsolidacije Naše AIK banke (bivša Sber banka) u četvrtom tromesečju prošle godine, što je AIK banci donelo značajne, jednokratne ostale prihode.

Tradicionalno najprofitabilnija Banca Inteza (Intesa) je na drugom mestu, sa dobiti od 12,7 milijardi dinara, dok je treća OTP banka, koja je lane ostvarila dobit od 12,3 milijarde dinara.

Među prvih pet po dobiti na rang listi mesečnika Biznis i finansije je i Rajfajzen banka, koja je u 2022. godini značajno podigla profit na 9,7 milijardi dinara, dok je na petoj poziciji Unikredit banka sa dobiti od 8,4 milijarde dinara.

Najveća banka po aktivi sa udelom od 15,1 odsto i dalje je Banca Inteza, a sledi OTP banka sa udelom od 13,7 odsto.

AIK banka će, nakon što se sprovede dogovoreno preuzimanje grčke Eurobank Direktne, dostići tržišni udeo od preko 13 procenata. Time će ova banka više nego duplirati tržišno učešće u odnosu na period pre nego što je započela svoju strategiju širenja, navodi se u ediciji Finansije TOP.

Mereno veličinom aktive, Rajfajzen banka je četvrta sa udelom od 12,8 odsto, a peta je Unikredit (UniCredit) banka, čije tržišno učešće iznosi 10,7 odsto.

Osiguravajuća društva u Srbiji su 2022. godine ostvarila ukupnu premiju od 133,9 milijardi dinara, za 14,5 milijardi dinara više nego godinu dana ranije, pri čemu prva četiri društva imaju udeo od skoro 70 odsto.

U Srbiji i dalje ubedljivo dominira obavezno osiguranje od autoodgovornosti sa premijom od blizu 39 milijardi dinara, a sledi životno osiguranje sa premijom od 28,7 milijarde dinara.

Dunav osiguranje je u 2022. godini bilo na prvom mestu po visini premije koja je premašila 35 milijardi dinara, a drugoplasirano je Đenerali (Generali) osiguranje sa ostvarenom premijom od 24,8 milijardi dinara.

Oba osiguravajuća društva su zabeležila značajan godišnji rast premije, a među prvih pet po visini premije u 2022. godini na rang listi Finansije TOP slede Viner štediše (Wiener Städtische), DDOR i Triglav osiguranje.

Štete koje su isplatili osiguravači porasle su sa 53,7 milijardi dinara u 2021. na 65,3 milijarde dinara u 2022. godini, dok su ukupne tehničke rezerve iznosile 219 milijardi dinara, za 12 milijardi više u odnosu na godinu dana ranije.

Tržište finansijskog lizinga u Srbiji je u 2022. godini ostvarilo godišnji rast od 27 odsto, a pozitivan trend je nastavljen i u prvom tromesečju ove godine, sa vrednošću novozaključenih ugovora koja je bila veća za 38 odsto u poređenju sa istim periodom lane.

Prema podacima u ediciji Finansije TOP, putnička vozila su najzastupljenija, sa udelom od 40 odsto u ukupnom finansiranju. Najbrojniji korisnici finansijskog lizinga u 2022. godini bile su kompanije koje se bave delatnošću saobraćaja i informisanja, i koje su na ovaj način uložile u privredu Srbije 172,5 miliona evra.

Neto imovina penzionih fondova na kraju 2022. iznosila je 48,2 milijardi dinara, što je za 1,7 odsto manje nego na kraju 2021. godine.

Do smanjenja vrednosti neto imovine fondova u 2022. došlo je usled negativnog prinosa od investiranja, koji je zabeležen prvi put, kao i privremenog rasta isplata.

Neto imovina svih otvorenih investicionih fondova iznosila je približno 63 milijarde dinara i manja je za 19 odsto u odnosu na godinu ranije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari