Svetski poznati proizvođač nameštaja IKEA pristao je plati šest miliona evra u fond za obeštećenje žrtava prinudnog rada u bivšoj Istočnoj Nemačkoj, što je odluka za koju se aktivisti nadaju da će izvršiti pritisak na druge kompanije urade isto.
Zatvorenici u Istočnoj Nemačkoj, uključujući političke, bili su primorani da prave nameštaj za Ikeu. To je izašla na videlo u izveštajima švedskih i nemačkih medija pre više od decenije, što je navelo kompaniju da naruči nezavisnu istragu.
Zatvorenici su proizvodili nameštaj za globalnog giganta u industriji kućnog nameštaja sedamdesetih i osamdesetih godina, pokazala je istraga koju su sproveli revizori Ernst & Ioung. Predstavnici kompanije u to vreme verovatno su bili svesni da se zatvorenici koriste u proizvodnji, navodi se u izveštaju, prenosi CNN.
U saopštenju izdatom ove nedelje IKEA Nemačka je najavila da će dobrovoljno uplatiti šest miliona evra u novi vladin fond, osnovan za obeštećenje žrtava komunističke diktature u Istočnoj Nemačkoj.
Vlada Nemačke predložila je 2021. godine osnivanje tog fonda, a nemački parlament će glasati o njegovom osnivanju u narednim nedeljama, iako se na to gleda kao na puku formalnost.
Nemačko Udruženje žrtava komunističke diktature saopštilo je da je IKEA jedna od mnogih kompanija koje su imale koristi od prinudnog zatvorskog rada u Istočnoj Nemačkoj. Bivši predsednik tog udruženja Rajner Vagner naveo je da je IKEA „samo vrh ledenog brega” i pozvao i druge kompanije da obeštete bivše zatvorenike.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.