Privlačenje stranih investicija su jedan od glavnih elemenata ekonomske politike poslednjih desetak godina, ali zanimljivo je percepcija građana o poreklu investicija.
Neretko u istraživanjima građani projektuju svoja politička ili spoljnopolitička ubeđenja prilikom odgovaranja na pitanja ko su najveći donatori ili odakle dolazi najviše investicija.
Dnevni list Danas sproveo je niz anketa kako bismo saznali koliko naši čitaoci znaju o stranim investicijama u Srbiji?
U anketi u kojoj smo želeli da vidimo šta građani misle o tome ko su najveći donatori sa pitanjem „Odakle dolazi najviše donacija Srbiji?“ nije bilo dileme da je najveći donator Evropska unija.
Od 808 glasova 586 ili 73 odsto je otišlo Evropskoj uniji i s pravom.
Prema istraživanju Minisatsrgva za evropske integracije iz marta ove godine u poslednjih 10 godina EU je ubedljivo najveći donator sa 1,8 milijardi evra.
Nemačka je dobila 118 ili 15 odsto glasova, a takođe prema istom israživanju Nemačka je drugi donator sa 189 miliona evra.
Zanimljivo je što su naši čitaoci na treće mesto stavili Kinu sa šest odsto glasova, dok su Sjedinjene američke države na četvrtom mestu sa dvostruko manje glasova.
Na petom mestu je Rusija sa dva odsto glasova.
Zanimljivo je zato što je u pomenutom istraživanju Amerika nalazi na trećem mestu donatora sa 161 milion evra, dok su podaci za Rusiju nepoznati.
Za Kinu se procenjuje da je opredelila 56 miiona evra, ali da je svega 6,6 miliona evra realizovano.
Ipak na pitanje ko su top tri donatora odgovori čitalaca bili su znatno drugo bliže stvarnosti.
Na prvo mesto je stavljena Nemačka, na drugo SAD, dok se Kina ponovo našla na trećem mestu ispred Francuske, Rusije, Švajcarske i Velike Britanije.
Da li zbog slabijeg pominjanja u medijima za razliku od nekih drugih investicija ili nečeg drugog, tek naši čitaoci koji su uzeli učešća u anketi sa pitanjem „Koliko američkih investicija u Srbiji znate?“ su prilično neobavešteni o prisustvu investicija iz SAD u Srbiji.
Skoro polovina od 653 glasa (311) misli da je u Srbiji svega jedna američka investicija.
Još 17 odsto misli da ih je svega dve, 15 odsto da ih je tri, a četiri odsto da ih je četiri. Samo 16 odsto je odgovorilo da ih je pet i više.
Ovde ćemo pomenuti samo najznačajnije investitore iz SAD, a to su: Filip Moris, Koka Kola, Bol pakedžing Jurop, Majkrosoft, Orakl, IBM, NCR, Sitel, a poslednjih godina i iz autoindustrije poput Džonson kontrols ili Kuper tajrs.
Prema podacima Razvojne agencije Srbije iz SAD stiže 7,2 odsto projekata po čemu su treći iza Italije i Nemačke, dok po vrednosti projekata zauzimaju peto mesto iz Nemačke, Kine, Italije i Japana.
Na pitanje gde SAD više ulažu, u državnu upravu ili medije, 54 odsto smatra da su to mediji dok 46 odsto misli da se ulaže u državnu upravu.
Izradu sadržaja podržala Ambasada SAD u okviru projekta “Ekonomska saradnja Srbije i SAD”. Stavovi izneti u tekstu su stavovi autora i nužno ne izražavaju stavove Vlade SAD.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.