Konsolidacija u bankarskom sektoru u punoj brzini 1Foto: EPA/ ALKIS KONSTANTINIDIS

Dugo vremena su stručnjaci ukazivali kako je za malo tržište kakvo je srpsko preko 30 banaka i previše.

Iz godine u godinu najavljivana je konsolidacija, da bi se u prethodne dve godine ona zaista i desila. Zanimljivo je da su srpsko tržište napustile sve grčke banke, sem jedne, Eurobanke.

Naime, kako je Danas pisao još početkom 2017. da su sve grčke banke u Srbiji na prodaju, veći deo toga se i ostvario. Pireus banku je sredinom prošle godine kupila Direktna banka, a u stvari KBM banka iz Kragujevca koju su prethodne godine kupili srpski biznismeni Andrej Jovanović i Bojan Milovanović. Nekako u isto vreme odvijalo se preuzimanje grčke Alfa banke od strane AIK banke koja se nalazi u vlasništvu Miodraga Kostića. Na kraju, pred sam kraj prošle godine objavljena je prodaja Vojvođanske banke koja je bila u vlasništvu Nacionalne banke Grčke mađarskoj OTP banci. Sve tri banke su prethodnih godina kuburile sa profitabilnošću i problematičnim kreditima.

U 2017. godini Vojvođanska je zabeležila gubitak od 2,1 milijarde dinara, a Pireus je završila sa skromnim plusom od 400 miliona dinara, nakon ogromnih gubitaka u 2013, 2014. i 2015. godini. Alfa banka pošto je integrisana u AIK banku nije iskazala rezultat u prošloj godini ali je u 2016. imala svega 678 miliona dinara dobiti, nakon gubitka u 2015.

Najveća od grčkih banaka u Srbiji, Eurobanka, ne samo da nije prodata, već prema rečima predsednice Izvršnog odbora Slavice Pavlović gleda da poveća tržišno učešće, pa će razmisliti i o akviziciji ako se ukaže prilika. U prošloj godini ova banka je ostvarila dobit od 2,2 milijarde dinara, a u 2016. godini dve milijarde, dok je 2015. dobit iznosila celih 2,9 milijardi dinara. Ova banka je prošle godine po visini aktive zauzimala 4,7 odsto tržišta. Sa aktivom od 158,4 milijardi dinara Eurobanka se našla na osmom mestu među bankama. Ipak, Eurobanka se povukla sa dva veoma velika tržišta, iz Ukrajine i Rumunije.

Vlasnika je prošle godine promenila i kiparska Marfin banka koju je kupio ruski biznismen Igor Kim, ali preko češke Ekspobanke.

Tokom 2016. godine vlasništvo je promenila i nekadašnja Hipo alpe adria banka koju su svojevremeno pratile razne afere, a kupio je američki investicioni fond Advent u partnerstvu sa EBRD i odmah joj promenio ime u Adiko banku. Godinu pre toga na tržište je ušla i prva turska banka, kada je Halk banka kupila Čačansku.

Sa ovim se ne završava turbulencija na bankarskom sektoru koji je prošlu godinu završio sa 29 banaka, a do pre sedam, osam godina ih je bilo čak 35. Naime, već godinama se najavljuje privatizacija druge banke po veličini na tržištu, Komercijalne čiji je najveći akcionar država uz EBRD i druge međunarodne fondove. Takođe, početkom ove godine Ministarstvo finansija raspisalo je poziv za dostavljanje pisama o zainteresovanosti za državni udeo od 20,2 odsto u Jubmes banci na koji se javilo šest investitora. Uz to, nezvanično se pominje i odlazak Sosijete ženeral banke iz Srbije, o čemu nema zvaničnih potvrda.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari